HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İBRAHİM HAKAN GÜN

İBRAHİM HAKAN GÜN

İKLİM KRİZİ VE TARIMA ETKİLERİ

11 Ekim 2021 Pazartesi Saat: 08:30

 

Başlarken bir konuya açıklık getirelim, atmosfer deki karbondioksit miktarını arttırdığımız zaman bu atmosferdeki tüm olaylara etki eder. Bu sebepten iklim ile ilgili ne oluyorsa bu olaylara bakıp “ acaba bu iklimle değişikliğinin etkisimidir ? demenin hiçbir mantığı yok tur. Bu gün iklim ile ilgili olan her olay bizim atmosfere karbondioksit salmamızla oluşan iklim değişikliğinin bir sonucudur.  Bir düşünün   bakalım daha önce İstanbul da hortum görmüşmüydünüz? Şimdi neden görüyoruz?

Benzer şekilde bir yaz aylarında manavların raflarında kayısı görmediğinizde yada kaysı fiyatları dudaklarınızı uçuklatdığında  gene şaşırmayın  sorumlu belli. Ama kayısı üreriminin azalmasının sebebi sıcak yada kurak değil kayısılar dondan dolayı dallarında zarar görmüş , bunun sıcaklıkla alakası yok demeyin . Çünkü iklim değişikliği sadece yağışların azalması ve sıcaklıkların artması değil dir. Adı üzerinde iklim değişikliği , iklimlerin değişmesi anlamına geliyor. Yani daha önce hiç görmediğimiz   şeyler yeni normalimiz haline geliyor. Bizim bu değişime alışmamız gerekiyor.

En basit şekli ile anlatmamız gerekirse , iklim değişikliği ,olan hava olaylarının şiddetinin artması anlamına geliyor. Mesela yazın yağmur yağan iki gün arasındaki süre  dört günse  bu sekiz güne çıkıyor, biz buna kuraklık diyoruz.  Ama sekiz gün sonunda gelen yağış da iki kat daha şiddetli oluyor.  Yani toplam aldığımız yağış miktarında önemli bir değişiklik olmuyor, ancak bir yandan kuraklığın , öte yandan da yağışın şiddeti artıyor. Yağış eğer eskisi gibi yağacak olsa , toprak doyacak , toprağın içine sızan su yer altı su kaynaklarını besleyecek ve derelerden akan su da barajları dolduracak. Ama şimdi bardaktan boşanırcasına yağan yağmur ne toprağı doyuruyor, nede yeraltı sularını besliyor.  Sadece hızlıca akıp giderek ve beraberinde toprağı sürükleyerek erozyona ve sele sebep oluyor. Dolayısı ile artık  kaç gündür yağmur yağıyor barajlar dolmuştur  demeyi bırakın . Yağan bu yağmur kanalisazyonlar dan denize akıyor, barajlara çok azı ulaşıtığında bize önemli bir katkısı olmuyor.

Öte yandan ülkemiz son yılların bazılarında normalden çok daha az yağış aldı. Bu da özellikle buğday rekoltesinde önemli bir düşüş beklentisine yol açtı. Tarım bakanlığı verilerine göre az yağış alan senelerde , bazı illerde bu rekolte düşüşünün yüzde ellinin üzerinde olduğu görünüyor. Azalan yağışların iklim değişikliği ile alakalı olmadığını ve Anadolu da zaten yedi yılda bir kuraklık olduğunu düşünenleriniz olabilir. İklim değişikliği , bir yandan yedi yılda bir olan kuraklıkları önce dört yılda bir, sonra iki yılda bir olur hale getirecek , diğer yandan da yağış miktarını azaltarak kuraklığın şiddetini artıracak . artık yepyeni bir dünyada yaşıyoruz  ve özellikle tarımsal üretimimizi bu yeni dünyanın şartlarına uyum sağlar hale getirmek zorundayız.

Atmosfere saldığımız sera gazları, korbondioksit atmosferin ısınmasına neden olurlar.  Atmosfer ne derece sıcaksa o derece fazla enerjiye sahiptir . Bu büyük fırtınaları besleyen yakıt, atmosferin enerjisidir.  Dolayısı ile atmosferdeki enerji ne derece fazla ise , oluşan fırtınalar da o derece kuvvetli olur. Ayrıca atmosfer ısındıkça içindeki su buharı barındırma kapasiteside artar . yani , daha sıcak bir atmosferde hem fırtınalar sırasında esen rüzgarın hızı daha yüksek olur, hemde yağış inmeye başladığında şiddeti daha artar. Bu olgu , son günlerde daha sıklıkla görmeye başladığımız şiddetli yağışlarların ve fırtınaların temel sebebidir.

Yakın zaman da sıkça görmeye başladığımız bir diğer hava olayı olan dolu , özellikle karadeniz bölgesinde Fındık üretimine ciddi zararlar verdi.  Dolu atmosferdeki enerjinin bir şekilde dışarı vurumu olarak görülebilir. Basitce dolu , oluşan küçük bir buz kristalinin bulutun içersin de defalarca aşağı yukarı taşınması ile büyür. Bulutun içersin deki enerji ne derece fazla ise buz taneciğinin hareket etme olasılığı da o denli artar.  Böylece  normalde buluttan yere inene kadar eriyip yaz yağmuruna dönüşecek olan  buz tanecikleri ,yere kadar erimeyecek büyüklüğe erişerek doluyu oluştururlar.


Bu haber toplam 109 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları