HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

BİR KURUM OLARAK OKUL

14 Ekim 2021 Perşembe Saat: 08:30

Okulun hiç şüphesiz diğer kurumlara benzeyen yönleri vardır. Bunların en başta olanı kişinin kendisini geliştirmesine yardım etmektir.

 

            Okulun asıl kaynağının insan olması bu kurumda bazı kavramların dikkatli ele alınmasını gerektirir. Bu kurumların yöneten kişilerin yetkiden çok etki yollarını kullanması ve insan ilişkilerini iyi organize eden kişiler olması gerekir. Yetkinin bir sınırı olup bunun ötesinde kullanılması ilişkilere zarar verir. Diğer kurumlarda olduğu gibi kurum içi bireysel ilişkileri de ağır basar.

 

            Okulda birden fazla insanın bir arada görev yapması ve bunların farklı değerlere sahip olması beraberinde çatışmaları getirebilir. Okul yöneticisi bu farklı değerleri uzlaştıran ve çatışmaları kurum yararına dönüştürebilen birisi olmalıdır. Okulda bu farklılıklar bir zenginlik olarak görülürken yöneticinin her an kamu yararı kavramını gözetmesi en uygun yol olacaktır.

 

            Kurum olarak okulun önemli özelliklerinden birisi de onun ürününü değerlendirme güçlüğüdür. Okuldaki öğrenme ve öğretme faaliyetlerinin değerlendirilmesi güçtür. Her şeyden önce okulda birden fazla birey bulunmakta ve bunların her birisinin algılama ve öğrenme yetenekleri farklıdır. Diğer yandan öğrenciler farklı düzeyde bilgi ve beceriye sahip olarak okula gelmektedirler. Kazanmış oldukları bilgilerin ne kadarını okuldaki eğitimden almış olduklarını tespit etmek oldukça zordur. Bu bakımdan okulun başarısını değerlendirmek diğer kurumlara göre hem güçtür hem de bazı hatalı değerlendirmelere yol açabilir.

 

            Okulda öğrencilere bazı davranışların kazandırılması için çevrenin buna göre düzenlenmesi gerekir. Böyle bir uygulama öğrencilerin öğrenmelerini kolaylaştıracağı gibi kötü örneklerin öğrenmeye olumsuz etkisini de azaltır. Bunu yaparken okulun çevreden tamamen yalıtılacağı düşünülmemelidir. Hatta aksine okul yöneticisinin okul-çevre ilişkilerini geliştirmesi ve çevresiyle iyi ilişkiler kurması okulun etkililiğine katkıda bulunur.

 

            Okulun en başta gelen görevlerinden birisi toplumun kültürünü gelecek kuşaklara aktarmaktır. Okul bunu eğitim programlarıyla yapar. Bunlar yapılırken bir yandan öğrencinin bağımsız düşünebilme kapasitesi korunmalı diğer yandan ise ülkenin milli birlik ve bütünlüğüne yardımcı olunmalıdır.

 

            Bir kurum olarak okul çok şey demektir.

 


Bu haber toplam 1.131 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları