HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

16 Ekim 2021 Cumartesi Saat: 08:30

16 Ekim Dünya gıda günüdür. Birleşmiş Milletler Teşkilatı ve zengin ülkeler böyle bir sürü özel gün ihdas etmişlerdir, fakat sadece kâğıt üzerinde kaldığı için öylesine kutlanır ama bir kıymeti harbiyesi yoktur.

 Buna rağmen neden bu günle ilgili yazıyorum? Eh bize de konuya dair yazıp bazı şeylere dikkat çekmek düştüğü için. Çektiğim dikkat kimsenin umurunda da değildir ha! Tarafım belli olsun diye yazıyorum, karınca misali.

Gıda deyince eskiden, çok eskiden değil canım… Benim çocukluğumda, yolda bir ekmek parçası görülse öpüp başa değdirilir ve derhal çiğnenmeyecek bir kıyıya konulurdu.

  Nimetin baş tacı ve şükür vesilesi görüldüğü,  ama en önemlisi de paylaşıldığı yıllardı.

   Sadece Müslüman aileler arasında değil, Ünye’de Rum ve ermeni komşular arasında dahi komşular birbirlerine pişirdikleri pasta çörek ya da yemeklerden ikram ederlerdi. Bilhassa Orta Yılmazlar Mahallesinde çok gayri Müslim oturuyordu o zamanlar.

  Bulunduğumuz zaman diliminde, Ülke olarak Dünyanın dört bir tarafında açlık sefalet çeken halklara yardım eli uzatmaya, gıda göndermeye devam ediyoruz… Ancak gel gör ki, komşuluk geleneklerimizi unutmaya başladığımız için bunu ülke içinde yeterince yaşatamıyor, dolayısıyla çocuklarımıza da öğretemiyoruz.

    Hâlbuki Peygamberimizin, ‘’komşusu açken tok yatan kimse bizden değildir’’ hadisini yaşamımıza örnek almamız gerekiyor.

 Dünya da maalesef adil bir gıda dağılımı yoktur. Dünyadaki gıdanın % 25’şini tek başına Amerika, % 35’şini Avrupa, % 20’sini Japonya tüketirken, kalan yüzde yirmisi ile de diğer ülkeler yetiniyor.

 Dünya da bir milyara yakın insan yatağına aç giriyor. Ama diğer yandan, silah sanayiye sahip emperyalist ülkeler ve onları taşeron kullanan mason şirketlerin dünyada savaşları körüklemeleri sebebiyle dakikada bir milyon dolar silaha harcanıyor.

   Dünyada şükürsüz insanların ve ülkelerin israfı yüzünden 1,3 milyar ton gıda çöpe gidiyor.

    Hâlbuki bu israf önlenmiş olsa, dünyadaki bir milyara yakın aç insanın açlık sorunu biter, bu sayının üç katı doyar.

  Dünyada her 9 kişiden biri yatağına aç giriyor.

  Diğer taraftan, açlık yüzünden her yıl 151 milyon çocuk bodur kalmaktadır.

  Ülkemizde de yüksek derecede israf olduğu görülmektedir. Ülkemizde günde 110 milyona yakın ekmek üretilip, bunun 20 milyonu çöpe atılmaktadır. Ülkemizde sadece serpme kahvaltı dediğimiz tüketim modasıyla yapılan israfın karşılığı 214 milyar liradır. Güya Müslüman’ız, ‘’Cenabı Allahın kuranı kerimde yiyin, için, ama israf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez’’ emrini nasıl hatırlamaz olduk biz?

 Küresel sıcaklık nedeniyle önümüzdeki yıllarda kuraklıklar yaşanacağı, bu nedenle de su ve gıda ihtiyacına ulaşımda yüksek derecede sıkıntıların yaşanacağı öngörülmektedir.

  Elli yıl içersinde petrol savaşlarının yerini su savaşlarının alacağı gerçeğini dikkate alarak davranmak ve ona göre tedbirler almak kaçınılmazdır.

  Zengin ülkeler göç kelimesini duyunca meseleyi savuşturma ve kaçamak siyasetine başvuruyorlar.

 Oysa Dünyada adil bir gıda ve su paylaşımı olmayıp sömürü düzeni devam ettikçe, göç hadiselerinin daha da artarak devam edeceği aşikârdır.

 Hal böyle olunca da, açlık ve sosyal patlamalar nedeniyle dünyadaki göç olaylarının daha fazla artışının önü alınmaz bir seviyeye yükselerek küresel seviyede çatışmaları tetikleyeceği kaçınılmazdır.

 

  

 


Bu haber toplam 173 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları