HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

ÜÇ SU VE ÜNYE BARAJI

19 Ekim 2021 Salı Saat: 08:30

Geçenki “beş yol” başlıklı yazimda Ünye’mizin bir cazibe merkezi olabilmesi ve yeni yatırım destinasyonları yaratılması için beş yol projesinden bahsetmiştik. Yine cazibe merkezi olması ve yeni yatırım destinasyonu yaratılmasına yönelik  olarak “Üç su ve Ünye Barajı” başlıklı bu yazım ile Ünye’mizin geleceğini değiştirecek vizyonel projelerle ilgili konumuza devam ediyorum.

Biliyorsunuz Ünye'nin içinden üç adet dere geçiyor. Cüri deresi, Ceviz deresi ve bunlardan daha küçük ama şehrin merkezinden geçen Tabakhane deresi...

Tabakhane deresinin şehrin merkezinden geçmesi beraberinde sel riskini de beraberinde getiriyor. Ayrıca merkezden geçerken yeterince su taşımadığı ve çoğu zaman kuruduğu da düşünülürse, şehrin en değerli alanlarını işgal etmiş olduğu ortada.

Eğer bu dere yatağından geçen su, başka bir yatağa yönlendirilirse, dere yatağı alanı müthiş bir rant olarak önümüze çıkar.

Bunu sağlayabilir miyiz diye uydu görüntüsünden, bu üç derenin geçtiği yatakların topografik yapısını  incelerseniz, İnkur mahallesinde, aralarında birer tepe olsa da birbirlerine çok yakın olduklarını görürsünüz.

Bu noktada cüri ve cevizdere üst kotunda, cüri deresi yatağını ve tabakhane deresi yatağını, bir tünel ile değiştirerek cevizdereye akıtılabileceği fikri çok da olanaksız gözükmüyor.

Özellikle hem şehir merkezini tabakhane deresinin taşkın riskinden kurtarırken, ayrıca dere yatağı ve kenarlarındaki yollarla birlikte hem ekonomik değer ve hem de hizmet alanları yaratan bir destinasyon kazanılması mümkün..

Ayrıca, tünel hattı üzerinde ulusal bazda uyandıracak merak ve ziyaret edilme potansiyelinin kazandıracağı rantı da düşünürsek, projenin fizıbıl olacağı açık.

Bunun için dere yatağı değişim noktasında ve birleşim noktalarında yapılacak baraj göletler hem su taşkınlarını üzerinde dengeleyecek, hem de çevresinde yapılacak reakrasyon alanları ve turizm tesisleri ile de yeni turizm destinasyonları doğuracak.

Sehrimizden üç tane dere geçiyor ama bir tane gölet olmaması şaşılacak şey. Zira göletler hem içme suyu hem de tarımsal sulama ihtiyacı sağladığı gibi ayrıca tepelerden gelen taşkın suların şehre girmeden önce toplandığı kollektorlerdir. Böylece fazla yağmurların oluşturacağı sel riskini üzerine alır ve dengeleyerek kontrol edilmesini sağlar.

Bu baraj göletler ile Ünye’nin bütün köylerinin su sorunu kökten çözülmüş olur. Ayrıca elektrik de üretilen bir Ünye Barajı da doğmuş olur.

Diğer en önemli faydası ise, göletlerin çevresi çok güzel bir turizm destinasyonu olarak planlandığında ise şehrin cazibe merkezi olmasına katkı sunar.

Kimilerine göre çılgın bir proje olsa da, düşüncesi çılgın ama uygulanması mümkün ve pek çok açıdan faydaları olan, Ünye’nin pek çok meselesini aynı anda çözecek bir proje olarak masaya yatmalı.

Ama böyle bir projeyi masaya yatıracak irade Ünye’nin derinliğine vakıf bir siyasi vizyon ile birleşmesi gerekir.

Saygı ile...


Bu haber toplam 181 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları