HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Ordu Belediyesinin Ünye Çamlığı askı

20 Ekim 2021 Çarşamba Saat: 08:30

Karşılıksız bir sevgi gibi Ordu Ünye arasındaki ilişkiler.

Ünye yüz yıl önce il olabilsin diye biraz da aldatmaca ile geçici olarak bağlandığı Ordu’dan çektiğini başka bir şeyden çekmedi.

Biz ilimize sevgi sempati duyamadık biz dışarıdaki Ünyeliler içten bir Orduluyuz diyemedik

Hoş değil tabii,  bir Ünye problemi var Ordu’nun.

Bizi yok sayın Ünye diye bir ilçeniz yok sayın, sizden hiçbir şey istemiyoruz, yaptığınız da zaten yarım yamalak, imkan olsa sizden ayrılmak istiyoruz.

Bir şey yapacağınız zaman yöneticilere değil de halka bize sorun, yönetici üç beş sene sonra çekip gider biz yaptığınız basit şeylerle bir ömür yaşamaya mecbur kalırız, siz yöneticilere bakmayın onlar her şeyden anlamaz, bisiklet yolundan anlamaz, çamlıkta ağaçlardan anlamaz, şehircilikten anlamaz, fındık bahçesine duvar örer gibi denizin dibine duvar örerler, denizden anlamaz ne okumuşsa onu bilir.  Bizim her konuda deneyimli hatta Avrupa deneyimi olan denizden, ağaçtan, coğrafyadan, şehircilikten, tarihten, kumsaldan, inşaattan çevrecilikten  anlayan emekli olup gelmiş profesyonel arkadaşlarımız var.

Onlara sorun bilgi alın, Ordu’dan beri Ünye’yi yönetemezsiniz ben bilirim le olmuyor artık.

  

Konu yine Çamlık

Konu gelip gelip çamlıkta düğümleniyor, sizin Ünye’nin çamlığından başka bir işiniz yok mu?

Sizden önceki başkanda öyleydi kafayı çamlığa takmıştı kayboldu gitti, çamlığı alıp götüremedi kendi gitti yaptıkları kaldı yadigar, birkaç sene sonra hatırlayan bile kalmayacak

Sayın Hilmi Güler sizde görev süreniz bitince  kaybolup gideceksiniz bırakın Ünye’nin çamlığını, hakkınızda yazacağımız iyi şeyleriniz olsun veya bir şey yapmak istiyorsanız  önce ağaçları iyileştirin zemini iyileştirin veya çamlığı hep bize bırakın devamlı size sorun oluyor biz ne gerekirse yaparız.

Ayrıca bu boş işlerin içinde iki de Ünyeli vardır, bu anlamsız durumu engellemeleri gerekirken sessiz kalmaları müdahale etmemeleri çok acıdır. Bu Ünyeliler Ünye’ye bir açıklama borçlular, gün gelir devran döner birgün bunu önünüze bunu koyarlar..

 

Ünye Sivil toplum kuruluşları

Çamlığın Ünye’ye

Geri verilmesini istiyorlar

Verin gitsin bir derdiniz az olur.

Ünyeliler size buraya istemediği bir şeyi yaptırmaz bu rüyadan uyanın artık.

Ünye Sivil Toplum kuruluşları,

Büyükşehirin çamlıkta bakım ve yenileme çalışmaları ile değil yanlışları ile öne çıktığını söylüyorlar.

Ünyeli size çamlığa istemediği bir şeyi yaptırmaz, vaktinizi enerjinizi başka şeylere harcayın, bizim çamlık diye bir sorunumuz yok yalnız ağaçlar ve zemin iyileştirmesi yapılacak.

Çamlığa mescitti, oteldi, ıvır zıvırdı geçin bunları

Bu rüyadan uyanın artık

 

Ordu il yapıldığı zaman

bunu kabullenmek

Ünye’ye çok zor gelmişti.

 

Ordu’nun il olabilmesi için Fatsa ve Ünye’nin Samsun’dan ayrılıp Ordu’ya bağlanması şarttı.

4 Nisan 1921 de, “69 sayılı kanunla; Samsun’a bağlı bulunan Fatsa ve Ünye kazalarının buradan alınıp, Ordu’ya bağlanması suretiyle Ordu vilayet olmuştur..

Bunun üzerine Ünyeliler 17 Aralık 1920 günü bir miting düzenlemişlerdir

Bunu kabullenmek o günkü Ünye ve Fatsa ahalisine çok zor gelmiştir. Başlangıçta tepki gösterilmişse de,  bunun geçici bir bağlanma olduğunu söylemeleri tepkiyi yatıştırmıştır.

Çamlıkta son rezalet

İslamda namaz kılmak için bir binaya bir makama Hristiyanlardaki gibi kiliseye ihtiyaç yoktur.  Allah İsra Suresinde

“Biz size yeryüzündeki her yeri mescit kıldık “demektedir.

Çamlıktaki  iki gün önce yapılan son rezalette orta yere bir mescit yapılması için yapılan çalışmalara  Ünyeliler büyük tepki göstermişlerdir.

Mescit yapımı için yapılan kazılar ve dökülen beton durdurulmuş olup çalışmalar temizlenmiştir.

Kaldı ki namaz kılmak için bir odacık kocaman ahşap kafenin bir köşesine de ilave edilebilirdi.

Mescit yapımına yeniden başlandı

Sosyal medyada dolaşan bilgilerde göre çamlığa yapılacak olan mescidin yeri değiştirilerek başka yerde yapımına tekrar başlandığı iddia ediliyor.

Ünyelilerin Çamlık talebi artarak sürüyor

Haberin yapıldığı Ünyekent Gazetesinin linki

http://www.unyekent.com/k37-gundem/h23717-unyelilerin-camlik-talebi-artarak-suruyor.html 

En büyük arzumuz

Çamlığın Ünye’ye devredilmesi

Ünye halkının Çamlık konusunda büyük bir hassasiyet taşıdığının altını çizen Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman şunları söyledi; “En büyük arzumuz Çamlığın Ünye Belediyesine devredilmesidir. Kanun gereği burası Büyükşehir’in ama Çamlık asıl Ünyelinindir. Ünye’de kent bilinci yüksektir. Burada yapılacak en ufak bir hareketi takip etmektedir. Büyükşehir Belediyesindekiler neden yapacak oldukları işlerin krokilerini, plan ve projelerini asarak, çizerek gelip Ünye’de tartışmazlar. Halka rağmen hiç bir şey yapamazsınız. Gece gece orada kalıp çakıldı, beton dökmeye kalkışıldı, ağaçlar kesildi. Ünyelilerin dili yandı, suyu üfleyerek içiyor. Biliyor ki beyinlerin arkasında Çamlıkla ilgili yanlış işler var. Bu işin tek doğrusu Çamlığın Ünye’ye, Ünye Belediyesine devridir.

Ünye, Çamlığa layık olanın

en iyisini yapar

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, “Ordu Büyükşehir olduğundan bu yana Çamlık dillerden düşmüyor. İnsanlar gece gündüz burada nöbet tutamaz ki… Gecenin bir yarısı bile beton dökmeye kalkıyorlar. Artık iyice görüldü ki Çamlığın,  Ünye Belediyesine verilmesi lazım. Biz Ünye Belediyesine gideriz geliriz, anlatırız ve Çamlıkta ne gerekiyorsa onu yaparız. Kaldı ki Çamlık Ünye’nin ata toprağı. Ünye’ye versinler, Ünyeliler oraya layık olanın en iyisini yapar.” dedi.

Çamlık Ünye’nindir,

Ünyelinin olmalıdır

Ünye Terziler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Çat, “Çamlık bizim çocukluğumuzdan bu yana var olan, büyüklerimizden bize hatıra olarak bırakılan bir yer. Ordu’nun Büyükşehir olmasıyla burası Büyükşehir’e devredildi. Ama Çamlık’ta ondan sonra sorunlar bitmedi. Şuanda vatandaşlar acaba Çamlıkta ne yapılacak, ne olacak diye endişe içinde. Eskisi gibi olsun, burayı Ünye Belediyesi idare etsin. Bu yüzden burası Ünye Belediyesine devredilsin. Çamlık Ünye’nindir, Ünyelinin olmalıdır.” dedi.

Haber-Ünyekent Gazetesi

 


Bu haber toplam 321 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları