HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

ÜNYE BELEDİYESİ VE ARA SOKAKLAR

22 Ekim 2021 Cuma Saat: 08:40

       Belediyeler, büyük-küçük diye ayrılınca, işler biraz birbirine karıştı veya bizler birbirine karıştırır hale geldik. Ünye'mizde ara sokaklar çok bakımsız. Ara sokaklara hangi belediye bakıyor, çok iyi bilmiyorum. Genel bir bilgim var ki, bu bilgime göre ana yollara ve büyük caddelere büyükşehir belediyesi, ara sokaklar ve küçük yollara ise ilçe belediyeleri bakıyor, diye biliyorum. Ve bu bilgime dayanarak da bu yazımı yazıyorum.

 

       Ana yollara ve büyük caddelerin kenarlarına iki taraflı araçlar park ediliyor ve yollar işlemez hale geliyor da çoğu zaman hiç ilgilenene raslıyamıyoruz. Denetimler yetersiz ve bazan da hiç yok. Birkaç ilden bile büyük olan Ünye'miz, bazan trafik karmaşasına malup oluyor (yenik düşüyor). Nedeni ise, ilgisizlik. Araç sayılarının her gün artıyor olmasına karşın hiç bir önlem alınmıyor. Binalar için, genel anlamda oto-park ihtiyaçları hiç dikkate alınmıyor. Kocaman kocaman apartmanların bir kısmında, sağlıksız bodrum larda iskân edildiğini görüyoruz. Almanlar, bina yapım ruhsatı verirken, öncelikle plân-projelerdeki oto-park yerlerine bakıyorlar.

 

       Ara sokaklarımız,  adeta otopark yeri gibi kullanılıyor. Vatandaş, kapısının önüne aracını park ediyor. Bunu da bir hak zannediyor. Bir şey söylendiği zaman; "Nereye park edeceğim ya ?" diyerek, kabalık da yapıyor. Yoldan geçmek zorunda olanlar hesapta hiç yok. Bencilliğin sınırı falan belli değil. Kendi aracını düşünen bir insan, umuma ait olan yoldan geçecek olanları nasıl düşünmez. Benim günlük olarak kullanmak zorunda olduğum Topçuoğlu Sokaktaki komşum, aracını evinin kapısına park ediyor. Yolun boş kalan kısmından doğalgaz hattı geçerken kazılmış, kocaman ırmak kayaları ile de kapatılmış. Arabamın altında artık taşa vuracak yer kalmadı. Bu bir örnek. Çevremdeki ara sokaklar hep araç dolu. Bu yazım belki ihbar sayılır da benim araba kurtulur, diye ümit ediyorum.

 

       Şehir içi otopark düzeni için daha önce yazdığım için burada tekrarlamıyorum. Ancak, benim komşudaki bencilliğin benzerleri bazı işyerlerinin önlerinde de sırıtıyor. Ünye, hepimizindir. Haklarımıza  rıza göstererek eşit paylaşırken, bizlere fazlası ile yeter. Bencillik ne inançlarımıza ne örf-adetlerimize ve ne de insanlığımıza yakışır.

 

       BEN, yok;  BİZLER varız... İnancı ile yaşadığımız sürece, problemsiz yaşarız.

 

       Saygı, sevgi ve selâmlarımla...


Bu haber toplam 177 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları