HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

Simurg’un Hikayesi

23 Ekim 2021 Cumartesi Saat: 08:30

“Yolda Bir Kuşa Rastladım” kitabı vesilesi ile yaptığımız röportajda, tasavvuf araştırmacısı yazar ve öğretim görevlisi Cemalnur Sargut’un oğlu, yazar Kerim Güç farklılıkların birliğinden bahsediyor. (Röportajı;fatmaerdem.com’dan okuyabilirsiniz) Kitapta; kırlangıç, keklik, ebabil, turna, baykuş, karga gibi toplam 30 kuş Simurg’u oluşturuyor ve anlattıkları hikayeler Tasavvufta da çok önem verilen erdemler; iyilik, ahenk, fedakarlık, geçicilik, tevazu, mücadele, teslimiyet, hizmet, idrak, şefkat, adalet, birlik, samimiyet gibi. Dünyada  da insanların farklı dinlere, dillere, coğrafi özellikleri sahip olmalarına rağmen, beraber yaşama haklarına ve düşüncelerine saygı göstermek suretiyle bir araya gelebileceğine dikkat çekiyor. “Bu kitabı yazmamdaki temel amaç; kadim bir düşünce sistemini bugünkü gençliğe modernize etmek suretiyle tercüme etmek” diyor.

Hz Mevlana da Mesnevi’de, bir öğreti vermek istediği zaman hikâyeler üzerinden gidiyor. Bunların içerisinde özellikle Fabl hikâyeleri var, hatta kendinden önce yaşamış Ezop gibi önemli fabl yazarlarına atıflar var. Buradan da şunu anlıyoruz ki, çok çok farklı medeniyetler içindeki insanlarda  olması gereken erdemler aslında bir. Çünkü  bütün medeniyetlerin kurucusu olan tek bir Allah, tek bir yaradan var.  Her medeniyet kendi coğrafyasına göre belli hikâyeleri modifiye etmiş. Asıl hikâyelerin vermek istediği genel düşünce hepsinde bir gibi gözüküyor.

Farklılıkların birliği konusunda çok pozitif düşünceleri olduğuna değiniyor. “Yani farklı olan kültürlerin aslında bir arada yaşayabileceği bir sistemin olabileceğine inanıyorum. Bunun da karşılığı mitolojide kadim hikâyelere baktığımızda bu kuşta gözüküyor. Batıda Finiks diye geçiyor, doğuda bizde Zümrüdü Anka diye geçer, İran edebiyatında Simurg adı altında geçer. Dolayısıyla bütün medeniyetlerin işaret ettiği bir kuştur. Bu da çok enteresan. Birbirinden farklı zamanlarda olan bu medeniyetlerin Kaf Dağı denilen bir dağın arkasında efsanevi bir kuştan bahsetmeleri aslında bir morfik rezonans. Bütün bilinçlerin bir olduğu, bir bilincin ürünü olduğunu gösteriyor.

Her insan aslında bilinci ile göremediğimiz soyut bir havuza bilgi atıyor ve o bilgiler diğer insanlara geçiyor. İşte bu bilgilerin ürünlerinden bir tanesidir Simurg.  Saka Kuşu ile mesela Şahin bir arada yaşayamaz biri yırtıcı kuştur diğeri evcildir. Ama Simurg içinde oluyorlar. Birbirlerinden farklı olan normalde bir arada yaşamaları mümkün olmayan kuşları bir araya getirebilen sembolizma Simurg.

“...Her kuşun tek başına yapamadığını otuz kuş beraber yapacaktı. Güvercinin deyişiyle son bir hizmet gerekiyordu. Önce atmaca Kaf’ın kapısına doğru yöneldi ve tüm gücüyle kapıyı tekrar açılmamak üzere kapattı. Artık kuşların Dünya ile hiç bir bağlantısı kalmadı. Leyleğin de söylediği üzere, dünyanın geçiciliğini arkalarında bırakmışlardı. Kuşlar Hüdhüdün sayesinde beraber başladıkları yolculukta, kendilerini terk eden tüm kardeşlerini affettiler. Muhabbet kuşu kalan otuz kuşun dostluğunu, Tuti birbirlerine hissettikleri samimiyeti ve minik Saka da şefkati öne çıkararak kuşları birleştirdiler. Bu da onları Hüma Kuşunun tabiriyle evrendeki en zengin topluluk yaptı...”

(Hasan Kerim Güç; Yolda Bir Kuşa Rastladım/TutiKitap)


Bu haber toplam 155 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları