HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

EĞİTİMİN STANDARTLARINI YÜKSELTME

28 Ekim 2021 Perşembe Saat: 08:30

Eğitimciler yüzyıllar boyunca eğitim sistemlerini nasıl tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlayabileceklerini araştırdılar. Bazı ülkeler tüm öğrencilere benzer fırsatlar sunmayı hedefleyerek öğrencilerin her türlü yeteneklerine ve ilgilerine hitap etmeyi öğretmenlere ve okullara bırakan, kapsayıcı okul sistemlerini benimsediler.

 

            Bazı ülkelerse öğrencilere akademik potansiyelleri ve belli programlara olan ilgileri doğrultusunda hizmet vermek amacıyla onları ya belli okullarda ya da aynı okulun içindeki farklı sınıflarda gruplandırarak ya da takip ederek farklılıklara yanıt ürettiler. Genel kanı, kapsayıcı sistemin eşitlikçilik ilkesine hizmet ederken; seçime dayanan sistemin niteliği ve üstün başarıyı teşvik ettiği doğrultusunda. Öğrencilere seçme sisteminin altında yatan varsayım, öğrencilerin birbirlerinin öğrenmeye olan ilgilerini pekiştirdiklerinde yeteneklerinin en iyi şekilde gelişeceğidir.

 

            Ülkelerin eğitim sistemlerinde öğrencileri takip ve yönlendirme tarzları arasında kayda değer farklılıklar vardır. PISA’dan elde edilen bulgular, ister takip ve yönlendirme isterse de sınıf tekrarı şeklinde olsun, yeteneğe bağlı olarak yüksek ölçüde seçme yapan ülkelerin hiçbirinin en iyi performans gösteren eğitim sistemleri arasında olmadığını ortaya koyuyor. Bu sistem en yüksek başarıyı gösteren öğrenciler içinde en büyük paya sahip değildir. En yüksek performans gösteren sistemler, tüm öğrencilerine eşitlikçi fırsatlar sunan sistemlerdir.

 

            Eğitime yüksek değer vermek denklemin sadece bir tarafıdır. Denklemin diğer tarafını her öğrencinin öğrenebileceğine duyulan inanç oluşturmaktadır. Bazı ülkelerde öğrencilerden bir kısmının dünya standartlarına ulaşabileceği şekilde erken yaşlarda farklı kulvarlara ayrıştırılırlar. Fakat PISA bu tarz bir elemenin büyük sosyal eşitsizliklerle bağını ortaya koyuyor. Buna karşıt olarak birbirinden oldukça farklı olan Estonya, Kanada, Finlandiya ve Japonya gibi ülkelerde anne-babalar ve öğretmenler öğrencilerin tamamının yüksek standartlara erişebileceği inancını sarsılmaz biçimde içselleştirmişlerdir. Bu inançlar çoğunlukla öğrenci ve öğretmen davranışlarında ifadesini bulur. Bu sistemler, öğrencilerin yeteneğini sınıflandırmadan öğrencilerin yeteneğini geliştirmeye terfi etmiş sistemlerdir.

           

            Yüksek performanslı eğitim sistemlerinin neleri farklı yaptığını çözümlemenin vaktidir.


Bu haber toplam 797 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları