HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

ÇILGIN VE AGRASİF ÜNYE PLANI 100 ADIMDA HEDEF BİR MİLYON GEÇİŞKEN NÜFUS (1)

2 Kasım 2021 Salı Saat: 08:30

Bilindiği üzere bir kente ekonomik dinamikler kazandırılmasına ve bu dinamikler içinde işsizliğin azaltılması ve ticaretin canlandırılmasına dönük girişimlerin hayata geçirilmesindeki en önemli unsur; o kentin cazibe merkezi haline getirilmesidir. Bu cazibe ile  bir dönemde en az beş katına çıkacak geçişken nüfus, konaklama, eğlenme ve her türlü alışveriş için para harcayacak ve bu para da, istihdama dönük girişimleri ve mevcut ticaretin canlanmasını zorlayacaktır.

O halde, para harcayacak bu geçişken nüfusun arttırılmasının nasıl sağlanacağı üzerine bir plan yapılmalıdır. Bu plan oldukça agresif olmalı ve bazı yönleri ile çılgın da olsa, her  fikir  önemsenerek değerlendirilmelidir.

Ekonomik etkileri nedeni ile dışarıdan para girdisi sağlamak, kentte finansal yapı, istihdam, çevresel yapılaşmada kalite ve fonksiyonellik, turizme dönük yatırım girdileri ve sektörlerde çeşitlenme, girişim ve kalkınma  açısından çok önemlidir.

Bu plan, Turistik Kent anlayışı ile kentin donanımlaşması  üzerine kurgulanmıştır. Elbette ki;  “Sanayi Kenti Olmak, Tarım Kenti Olmak, Sağlık Kenti olmak, Eğitim Kenti olmak” gibi başka anlayışlar üzerine de kurgular  yapılabilir. Bu kurgular birlikte ve ya ayrı ayrı  işletilebilir.

Bir kentte, asgari ihtiyaçlarını  karşılamaktan öte geçmediği sürece, bir üniversitenin olması dışarıya gönderdiği kendi öğrencilerinden fazlasını  barındırmıyorsa onu üniversite kenti, bir organize sanayi (OSB) olması, eğer işsizliği çözmemişse ve hatta  gençlerini çok düşük ücretlere mahkum edip girisimcilik ruhunu tutsak etmişse onu sanayi kenti, bir hastanenin  olması, sehirler arasi bir performans göstermiyorsa onu sağlık kenti, tarımsal girişimin olması, haneler nezdinde yayılmadığı ve en azından kendine ekonomik fayda sağlamadığı  sürece  onu tarım  kenti yapmaz. Onu öne çıkarmaz.

Burada önemli olan, dışarıdan karşılanan ihtiyaclardan daha fazla, içeride dışarı pazarlanan bir "değer" ortaya koyarak öne çıkma ve markalaşma ile katma değer oluşturmaktır.

Ayrıca bir kentin deniz, güneş ve yeşilinin velhasıl güzel bir doğasının ve tarihi kalıntılarının olması, onun bir turizm kenti olduğunu değil, ancak turizme dönük bir potansiyelinin olduğunu gösterir.

Ancak kentin bir yerlerinde doğa köşeleri hapsolmuşsa, ulaşılmıyorsa; bu potansiyel de hapsolmuş demektir. Yani kent, bir potansiyel oluşturması için, önce mevcut hammadde ve yarı mamullerinin ürün haline getirilip, tezgaha konulması ve müşterisinin ulaşması sağlanmalıdır.

Tabi turizm kenti olmak, bu potansiyeli ortaya çıkararak turistlerin zaman geçireceği, umarsızca para harcayacağı ticari lokasyonlar ve mekanlar yaratarak ekonomik verilerde öne çıkması ile olur.

Yani, ekonomik olarak mali istatistiklerde kenti ön plana çıkarmayan hiç bir unsur, kente sıfat olamaz ve onunla anılamaz.

TURİZM KENTİ OLMANIN TEMEL ANLAYIŞI

Bu temel anlayışda, ortalama ağırlayacağı turist sayısının kendi nüfusunun yüzde onu aylık, en az beş katı da yıllık hedef olmalıdır.

Ayrıca turist sayısı kadar, konaklanan gün sayısını arttırmak ve yılın  her gününü ziyaret edilebilir kılmak da bu hedefin gerek şartıdır.

 

Turizm kenti anlayışı, "marka kent" üzerine kurgulanmalıdır. Kent yüzeyinde agresif bir değişimi bir halı gibi dokuyarak, sanatsal ve özgün desenlerle bir değer yaratılmalıdır. Bunun için turiste sunacağımız teklifin ne olacağı üzerinde iyice düşünmeliyiz. Burada ürünümüz kadar, sunacağımız teklif ve yaşatacağımız deneyim üzerinde de durmalıyız. Kentimizin neler düşündürdüğü, nasıl algılanması gerektiği, ziyaretçilere ne hissettireceği noktasında çok cazip bir tespitimizin olması zorunludur.

Bilinmelidir ki, turizm kenti denilince aklımıza hiç uyumayan hatta hiç dinlenmeyen bir yaratık gelmelidir. Bu bakış açısından mahrum kurgular, en baştan başarısız olmaya mahkumdur. Saat saat zamanı pazarlamalıyız. Günün her saatine; gece ve sabah saatleri dahil aktiviteler koymalıyız. Çünkü turist geçirdiği zaman içinde her bir saatine bir aktivite koyar. Onun için otel odasının, karavanın ve ya kamp çadırının anlamı sadece mola yeri olmasıdır.

 

Kentimizin bir konuda ünlü olması ve bir simgesinin olması çok önemlidir. Ün, kentin yapısını kendine yakışır şekilde değişime zorladığı gibi, ziyaretçilerin satın alacağı ürünlerin karekterini de ortaya çıkarır. Bu konuda bir taktik belirlenmelidir. Mesela kentte bir film çekiliyor olması, bir bölgesel, ulusal ve ya uluslararası bir organizasyonun tertip edilmesi, bir konuda dünya rekoru almışlık gibi içinden çıkaracağı olağan dışı farklılıklar, kentin bir üne kavuşmasını sağlar.

Bununla beraber merak uyandırmak ve bu merakı pazarlamak ayrıca çok önemlidir. Kentte yaşamış ve yaşayan dini, sanatsal, politik ve akademik bütün şahsiyetlerin yaşam mekanlarını ortaya çıkarıp onlara ait olan her türlü eşya ve objeleri sergileyerek, ziyaretçileri geçmişe yapılan bir yolculuğun içinde tutmak müthiş bir üründür.

Kentimizin geçmişi anlatılırken, bu geçmiş içinde var olmuş olan kişiler, olaylar ve yapıtlar gibi her türlü unsurun, bu gün de gerçekte bir fonksiyon olarak yaşatılması, kent tarihini zengin tutmak ve ziyaretçilerde bırakacağı bilinçsel etki açısından önemlidir. Elbette temsilen de olsa, yaşatılacak olan şahsiyetlerin illa sosyal statü açısından üst düzey olmasına gerek yoktur. Kentin tanınmış bir delisinin, bir meftununun ve ya sempatik bir insanının halk üzerinde bıraktığı etkiyi, bir öyküleme ile bir heykel kompozisyonu içinde, hatta varsa işitsel unsurlarla birlikte turistlerle buluşturmak müthiş etki bırakır.

 

Dünyanın her köşesini tarayıp ilgi çeken, yapısal, görsel ve işitsel her türlü kompozisyon, tasarım ve projeleri keşfedip kentimize getirerek uygulamak da çok önemlidir. Elbette ki bunu sağlamak için ulaştığımız her bir dünya köşesine bu arayış gözü ile bakmak gerekir.

 

Ayrıca, kentimizi  karakterize edip bir marka perspektifi için, işitsel ve görsel ögeler yaratmalıyız.

 

Kentimizin bir ana fikri, kökeni, özü ve özel yapacak şeyleri üzerinde bir karekter ortaya koyup, bu karakteri oluşturacak bir KURGU ve ya KURGULAR BÜTÜNLÜĞÜ içeren bir PLAN ile her adımı önemseyerek yerine getirmek, MARKA KENT olmanın vazgeçilmez şartıdır.

 

Ancak bu kurgu planımın hayata geçmesinde, bu plan kadar önemli olan, FİNANSAL KAYNAK ÇÖZÜM PLANIDIR. Bu planda ise en az para kadar, ORGANİZASYONUN İNSANLARI ETKİLEME GÜCÜ, LİDER VE EKİBİN SOSYAL ETKİNLİĞİ VE GÜVENİRLİĞİ ve insanlarda bıraktığı BU YAPAR İNANCI, paranın yerine geçebilecek çok önemli bir faktördür.

 

Ayrıca her projenin ticari işletilebilirliği, bir pazarlama unsuru olacak ve doğrudan yatırımcısını bulması ve ya yatırımcılarla iş birliği yaratma gücü  FİNANSAL KAYNAK sağlayacaktır.

Bu anlayışla KAZAN KAZAN mantığı ile şekillenecek projelere, gerek projenin uygulanacağı arazi sahipleri ve gerekse diğer yatırımcılarla bir KATILIM ORTAKLIĞI perspektifi ayrıca  önemli bir kaynaktır .

 

Şimdi yukarıda okuduğunuz her bir paragraf üzerinde düşünelim. Zira her bir paragraf, bir başlığa ve bir konuya işaret etmektedir. Öyleki bütün bu yazı aslında sekiz yıl önce yazdığım “100 ADIMDA AGRESİF VE ÇILGIN ÜNYE PLANI” nın yol haritasını gösteren bir giriş özetidir.

 

100 adımı da konuşmak dileği ile...


Bu haber toplam 256 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları