HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

EREN TOKGÖZ

EREN TOKGÖZ

CAMDAN KAFESLER

4 Kasım 2021 Perşembe Saat: 08:30

Temel ile İdris  arkadaşları  Memiş ağanın kahvesinde kuytu köşedeki masada derin hesaplar içindedirler. Çok cazip fırsatları olan Amerika da yap-sat inşaat yapmaya karar verirler ve ABD nin yoluna koyulurlar. Buldukları arsa üzerine yapacakları bina için İmar Dairesine giderler. On kattan  başlayıp   yetmişbeş kata kadar şartname gerekliliklerini sıralar yetkililer.  Kat sayısı arttıkça şartlar ağırlaşmaktadır. Nihayetinde 100 kat ve şartlarında mutabık kalırlar. Projeler hazırlanacak onaylanacak ve akabinde inşaat başlayacaktır. İmar Dairesinin dış kapısından avluya  çıktıklarında ; Temel sağına soluna bakar, yakınlarda kimselerin olmadığından emin olduktan sonra İdris’i kolundan çekerek kulağına fısıldar “uşağum  yaşaduk;  bir çekme bide çatı katı ilave ettukmi eder yüziki kat… Ulaa   İdrus paralaru nereye goyacuuuukk…”

Memleketim Ünye’de  de bir çekme bir çatı bol miktarda  var. Sağa, sola, aşağı , yukarı bak, Çakır tepeden, Kirazlı tepeden veya tepeden bak nereden bakarsan bak, Ünye eklektik yapılar cenneti.  Demek oluyor ki bu bir huy meselesi. Projelerine göre yapılan imalatlar bir türlü durdukları yerde duramıyorlar, obez  çirkin Amerikalılar gibi ha bire büyüyor ve genişliyorlar.

Ünye çamlığı ve Ünye parkı Türkiye’ nin her yöresindeki  insanların dillerinde destan olmuştur. Ünye çamlığında ihtiyaç nedeni ile olumlu karşılanan ahşap yapı  olan kır kahvesi  bütünü içinde şirin bir mescit te barındırıyordu. Bu mescit yeri yeri işletme içine dahil edildi.                                                                                                                         Bu nasıl bir huy , daha açılalı 3-4 ay olmuş olmamış… Doğru ve samimi  davranış ile projelendirmedin demek ki.                                                                                                Bu nasıl bir huy, bu ne aç gözlülük…                                                                                                                                                     Falezleri de cam kafes içine alın oldu olacak tam olsun.  Çamlık’ta rüzgar içimi üşütmezse, tuzlu nem yüzümü yalamazsa , dalgaların kaya ile savaşını nın gümbürtüsünü duyamazsam   senin cam kafesin ne işeme yarar, camdan saray yap istersen.   Otururum  içine, ağıldaki koyun , ahırdaki İnek misali geviş getirir  dururum.                                                            Ünye feneri Taşkana burnunda önemli bir çakardır. 1911 yılından bu güne çakar ve yol gösterir. 1911 yılında kurulan kırmızı renkli fenerimiz Ünye Müze ev girişinde sergilenmektedir. Taşkana burnundaki yeri özgün hali ile muhafaza edilmeli.               

Yaşam alanları ve nefes alınan mahaller  ile deniz  ve  doğa manzarası arasında engel teşkil eden cam da olsa bu kişiliksiz  ve ucube yapıları reddetmeliyiz.   Konu ile ilgili olarak Ünye Belediye Başkanımızın  hassasiyetini ve üzerindeki yükü de anlayabiliyorum.

Ünye kötü eklektik yapılardan acilen kurtarılmalıdır.  Öyle Ünye nin her yanına “Ordu Büyükşehir Belediyesi “ yazmakla  Büyük şehir olunabileceği söylenemez. Büyükşehir olmanın yolu; Ünye’mizi  görmek, anlamak ve sorunlarını çözmede azami yardımcı olmaktan geçen, yetkisine giren bölgelerde çözüm üreten bir gerçekliktir.

Amerikalılar Kızılderili ırkına büyük zulümler ve haksızlıklar yaptılar. Türk milleti hep mazlumdan ,ezilenden yana olmuş ve  dolayısı ile Kızılderililere sempati duymuştur. Türkler ile akrabalıklarını söyleyenler de var.                        Kızılderililer doğa ya saygılı ve doğa ile barışık yaşadılar.                                                                                                      Kızılderili Reisin  sözü ile bitiriyorum.  “Yatağınıza pislemeye devam ediniz, bir gün pisliğinizde boğulacaksınız” 

Saygılarımla. Eren Tokgöz İnşaat Mühendisi

 


Bu haber toplam 819 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Ceryan Hoca 19.01.2022 07:05
Eren gamam, Hangi Kızılderili reisi demiş yatağınıza sıçmayın diye? Kızılderililerde yatak mı vardı lan? Allah seni gâvur etmesin.

Yazarın Diğer Yazıları