HABER ARAMA
 • DOLAR6,2525
  % -2,07
 • EURO7,3010
  % -2,09
 • ALTIN242,0416
  % 0,48
 • BIST 10096.603,75
  % 1,81
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
19 Eylül 2018 Çarşamba
Fındık Fiyatı


12.00TL
PUAN DURUMU

BAL LİGİ 4. GRUP PUAN DURUMU
NoTakımAAVP
0112 BİNGÖL SPOR000
021955 BATMAN BELEDİYESPOR000
031960 SİLOPİ SPOR000
04AĞRI 1970 SPOR000
05AĞRI GENÇLERBİRLİĞİ SPOR000
06BAĞLAR BELEDİYESPOR000
07BİTLİS ÖZGÜZELDERESPOR000
08DİYARBAKIR YOLSPOR000
09ERCİŞ GENÇLİK BELEDİYE SPOR000
10K.YILDIRIMSPOR000
11MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR000
12MUŞ MENDERES SPOR000
13SİİRT İL ÖZEL İDARESİ SPOR000
14YÜKSEKOVA BELEDİYESPOR000
NAMAZ VAKİTLERİ

ŞÜKRÜ KARAMAN

ŞÜKRÜ KARAMAN

Okullar Tatile Girerken

8 Haziran 2018 Cuma Saat: 08:37

Milyonlarca öğrencinin yaz tatili bugün başlıyor. Ders zili eylül ayının ortasına dek bugün son kez çalacak.

 Yaklaşık 20 milyon öğrenci, 900 bin öğretmen ile 30 milyonu aşkın veli yoğun öğrenim stresini atmak üzere üç aylığına dinlenceye çıkacak.  Kuşkusuz yaz dinlencesini en çok bekleyenler, kışın kör karanlığında kar yağmur demeden okula giden öğrenciler. En az veliler de onlar kadar gerginlikten uzak üç aylığına rahata kavuşacak.

Öğrencilerin bir bölümü yaz tatilini köylerde, kasabalarda aile büyükleri ile birlikte geçirecek, varlıklı olanlar ise yazlığına, turistik merkezlere, hatta yurt dışına giderek yoğun koşuşturmanın gerginliğini üzerlerinden atmaya çalışacak.

Aslında öğrenciler tatilde tamamıyla eğitimden, kültürden uzaklaşmamalı.  Bir yanda eğlenerek üzerlerindeki yorgunluğu atarken,  diğer yanda bol kitap okuyarak birikimlerini artırmalı, yeni eğitim yılına bomba gibi donanımlı bir şekilde girmeli. Yani, salt yatarak, uyuyarak dinlencelerini boşa harcamamalı, kitabı, okumayı ihmal etmemeliler.

Bu arada dar gelirli ailelerinin bütçelerine katkı sağlayan minik bedenler üç ay boyunca da çalışmaya devam edecek. Onlar için yaz tatili dinlenme, eğlenme ile değil çalışarak, emek harcayarak geçirilecek. Minik emekçiler, akranları dinlenip tatilin keyfini çıkarırken boğucu sıcağın altında pamuk,  karpuz tarlalarında, fındık bahçelerinde, inşaatlarda, merdiven altı atölyelerde, sokakta kağıt toplayarak çok düşük ücretle çalışmaya devam edecekler. Sırf bu zorluğu maddi yoksunluk içindeki ailelerine katkıda bulunmak için yaşayacaklar.

Nereden bakarsanız bakın Türkiye çocuk işçi cenneti. Ülkemizde bir milyona yakın çocuk emekçi, kayıt dışı alanda ellerinden geldiğince üretmeye çalışıyor. Ne sosyal güvenceleri ne iş güvenlikleri ne de ücret garantileri var. Yoksulluk çeken ailelerine katkıda bulunma amacıyla düşük ücretle her türlü ağır işlerin altından kalkmaya çalışıyorlar.

Ülkemizde çocuk işçilerin yarıdan fazlası okul gitmiyor, tezgah başında minik bedenleriyle çalışıyor.  Üstelik İş güvenliğinden yoksun işyerlerinde kayıt dışı çalışmalarından ötürü hayatlarının baharını yaşayamadan iş cinayetlerinin kurbanı oluyor. İş kazalarında yaşamını yitiren çocuk işçi sayısı her yıl giderek artıyor. Araştırmalar, çocuk işçilerin her an ölümle burun buruna çalıştığını ortaya koyuyor. Yani ağabeyleri gibi onlar da her an iş cinayetlerinin kurbanı olabiliyor.

Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan çocuk işçiliği özellikle kayıt dışı, ilkel koşullardaki iş yerlerinde acımasızca kendini göstermeye devam ediyor.  Ne kadar önlem alınırsa alınsın, denetimler yapılırsa yapılsın ülkemizin acı gerçeği çocuk işçiliği arz-talepten ötürü varlığını sürdürmeye devam eder.

Salt Türkiye’de değil , dünyada da çok yaygın çocuk işçiliği. Özellikle Uzak doğu ve Afrika ülkeleri çocuk işçilerden geçilmiyor. Lüks mağazaların vitrinlerinde gördüğümüz, binlerce liraya satılan giysilerde neredeyse üç beş kuruşa çalışan minik bedenlerin büyük emeği var.  Bu konuda Birleşmiş Milletler (BM) ile Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO)  yaptığı tüm çağrılara ve girişimlere karşın dünyada yayılmayı sürdürüyor. Yani onca önlemlere karşın bir türlü önlenemiyor çocuk işçiliği.

İşte okullar tatile girerken, bir yanda yüz binlerce öğrenci eğlenip, yaşadıkları stresi atarken, diğer yanda da yüz binlerce çocuk tatilde çalışacak, sözüm ona üretime katkı sağlayacak. Ne yazık ki ülkemizin olumsuz bir tablosu olarak ortada duruyor çocuk emeği sömürücülüğü .

Ha bu arada, çok yakınılmasına karşın kör karanlıkta çocukları sokağa döken kış saati uygulamasına son verilmedi. Yaz saati uygulamasından ötürü öğrenciler gece karanlığında okula uykularını alamadan gidiyor. Bu uygulama çok büyük yakınmalara yol açtı, ama kaldırılmadı. Umarım, yeni eğitim yılında bu uygulamaya son verilir.


Bu haber toplam 846 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları