HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

GÜNÜMÜZÜN MOĞOLU ABD

9 Kasım 2021 Salı Saat: 08:30

Türkler ve moğollar, Türkiye ve ABD... Değişmeyen şeref ve bağımsızlık mücadelesi...

O tarihlerde Cengiz hanın  moğol devleti bütün asyaya hakim olmuş, bütün uçlardaki devletleri vergiye bağlamış, baskı altına almış bir imparatorluk idi.

Batıda Selçuklu ve bütün Türk beylikler, güneyde araplar ve persler, doğuda Çin  kuzeyde sibiryalılar ve ruslar... Moğollar öyle acımasız idiler ki kılıç çektikleri herkes boyun eğiyordu.

Türkler de dahil...

Büyük Selçuklu Devletini yıkmışlardı . Anadolu Selçuklu Devleti boynunda moğol kılıcı ile yaşıyordu. Ve Kayı obasının son geleceği nokta osmanlı...

Ertuğrul Gazinin Beyliği bizans ile moğol arasında sıkışmış, ustalıkla ikisi arasında geçici anlaşmalar geçici boyun bükmelerle obasını büyütüyor, imkanlarını artırıyordu. Sonrasında babasından devraldığı beyliği, devlet olmaya götürürken, babasından öğrendiği bütün siyaseti ustalıkla kullanan Osman bey, moğollara vergi veriyor, ayrıca onların dediğinden de çıkmıyordu. Hatta moğollar adına bizanslılarla da savaşıyordu.

Kimse Osman beye,  "sen moğollarla şöyle anlaşma yaptın, böyle boyun eğdin" diye eleştirmiyordu.

Eee durum ortadaydı. Dünyanın en güçlü ordusuna sahip moğollar acımasızdı ve istedikleri anda, en küçük bahane ile bütün obaları yakıp yıkabilirlerdi. Mecburen bekâ için, oyun, hatta oyun içinde oyun kurarak obayı korumak gerekiyordu. Hep böyle sürüp gitti.

Sonunda Osman bey, moğollar parçalara ayrılınca akebinde doğu baskısından kurtulur kurtulmaz devlet olma idealini belirgin hale getirmeye başladı. Artık o moğollarla yer yer iş tutan Osman beyden eser kalmamıştı. Bizans sınırında moğolların bırakmak zorunda kaldığı bütün gücü kendinde topladı. Hatta bu topraklarda moğollar gibi vicdansız bir gücün olması, adalete olan açlığın artmasına ve bunu da Osman beyin akıllıca değerlendirmesine yaradı...

Gelelim şimdi bu güne... Günümüzün moğolu ABD.. . İstediği yere giriyor, istediği yeri boyunduruğu altına alıyor. Moğollar vergilerle sömürürken, ABD madenler, petroller, silah ve  faiz tahakkumu kurarak sömürüyor...

ABD en az moğollar kadar acımasız. Ulaştığı teknolojik ve ekonomik güç, ezici bir silah gücü oluşturmuş.

Aynı şey yani. Dedim ya günümüzün moğolu ABD... Bazen bu role Rusya da soyunmakla tehdit ediyor. Yani işimiz daha zor..

Bu arada girdiği yerlerde adaletsizliği ile adalet açlığı ve ekonomik tahakkumlarla pahalıya sattığı pazarlarda da ucuzluk arayışı yaratıyor. Irak, suriye kenarımızdaki örnekler. Bu açlık Türkiyenin işine yarıyor.

Tayyip Erdoğan bunu görüyor. Dik duruyor ama dikleşmiyor. Hatta çoğu zaman işbirliği içinde kalıyor. Ama bu arada yükselen ivme ile ülkesini kalkındırıyor.

Derenin yukarısında su içen kurda; derenin aşağısında su içen kuzuya, suyu bulandırıyorsun dedirtmekten kaçınıyor. Her ne kadar, arada kurt bunu dese de, kuzu çok ısrar etmiyor.

Her şeyin bir zamanı, Allah'ın da bir hesabı olduğuna inanmak, sabırlı olmayı gerektiriyor.

Yine bu gün, o muhteşem bir imparatorluk olmuş Osmanlının ilk zamanlarını yaşıyoruz. O günlerin "aklıselim milleti" olmak da bize düşüyor...

Saygı ile...


Bu haber toplam 200 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları