HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

Kış Lastiği Zorunluluğu

10 Kasım 2021 Çarşamba Saat: 08:30

Trafiğe ilişkin düzenlemeler Karayolları Trafik Kanunu ile hüküm altına alınmıştır. Kanun amaç olarak karayollarında, can ve mal güvenliği yönünden trafik düzenini sağlamak ve trafik güvenliğini ilgilendiren tüm konularda alınacak önlemleri belirlemek hedefini koymuştur.

Trafik güvenliği açısından araçlarda teknik şartların tam ve eksiksiz olması gerektiği bir gerçektir. Bu maksatla kanun

Madde 65/A ile kış lastiği düzenlemesi getirmiştir

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulmuştur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir. Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Bu maddede belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir. Bu maddeye ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir hükmü düzenlenmiştir.

 

Uygulamada Zorunluluk Hangi Tarihte Başlıyor ?

 

U.A.Bakanlığı ‘‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’’ yönetmenliğiyle usuller belirlenmiştir. Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?

Eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçları kış lastiği kullanmak zorundadırlar.

Bu tarihler ise  Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

 İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

 

Kış lastiği zorunluluğu konusunda bulunduğunuz ilin Valilik açıklamalarını takip etmeniz gerekecektir.

 

Gurbetten hasretle…

 

 

Av. Koray MARAL


Bu haber toplam 171 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları