HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

HAVAŞ İÇİN ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞINA ÇAĞRI!

11 Kasım 2021 Perşembe Saat: 08:30

9 KASIM 2021 tarihli Ünye Kent’te, “Ordu Gazete” kaynaklı yayınlanan haber şöyleydi:

“HAVAŞ’ın Ordu Giresun Havalimanı’nda yol açtığı sorunlar bitmiyor. HAVAŞ, havalimanına inen Ünye ve Fatsa yolcularını saatlerce bekletiyor.

HAVAŞ’ın yol açtığı mağduriyetlere bu kez de Ünye ve Fatsa yolcularının mağduriyeti eklendi. Havalimanına inen Fatsa ve Ünye yolcularının HAVAŞ’ın tutumu nedeniyle saatlerce beklemek zorunda kaldığı bildirildi.

HAVAŞ inen uçaklardan sonra Altınordu güzergahına yarım saat içerisinde sefer koyuyor. Ancak Ünye ve Fatsa’ya gidecek yolcular arkadan gelecek uçakları beklemek zorunda bırakılıyor. İstanbul’dan uçakla 1 saat 15 dakikada havalimanına gelen yolcu Fatsa ve Ünye’ye gidecekse bir saatin üzerinde HAVAŞ otobüsünün kalkmasını bekliyor. HAVAŞ’ın Ünye ve Fatsa yolcularının mağduriyetini gidermesi isteniyor.”

DAHA ÖNCEKİ ŞİKAYETLERİ HATIRLAYALIM:

Yüksek taşıma ücretleri,

Personelin yolcuyla sağlıklı iletişim kuramaması,

Şehirde çok seyrek ve “taşımacılık mantığı” olmayan indirme noktaları,

Son zamanlarda da, Havaalanından dönüşte yolcuları kent merkezine bırakmayıp, şehir içine hiç girmeden, Otogarın kapalı olduğu saatlerde, otogara bırakılan yolcuların, o saatte toplu taşım aracı ve taksi de bulamamaları nedeniyle mağdur edilmesi…

HAVAŞ NEDİR?

HAVAŞ (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) Türkiye’de yer hizmetlerinde faaliyette bulunmak üzere kurulan ve günümüzde de bu faaliyetlerini sürdüren ilk kuruluş.

1958 tarihinde Usaş A.Ş. adı ile kurulan, bu süre zarfında birçok el değiştirdikten sonra en son, 2012 ‘de %100 hissesini satın alan TAV Havalimanları Holding bünyesinde şu anda.

Yıllardır Ünyelilere ve Fatsalılara  “kalkış bekleme süreleri” ve “indirme-bindirme noktaları” konusunda çile çektiren, yüzlerce şikayet almasına rağmen kalıcı ve mantıklı bir çözümler üretemeyen bir firma.

HAVAŞ FİRMASININ DERDİ NE PEKİ?

Neden müşterilerin şikayetlerine kulak tıkıyor, hızlı intikal edip, “müşteri memnuniyeti esastır” diyerek, makul, kalıcı, sürdürebilir çözümler üretemiyor?

HAVAŞ’TAN benzer şikayetler) her yerde yıllardır var... (Ben de yıllar önce harita-kroki üzerinde çalışmalar yaparak bir şikayet dilekçesi yollamıştım, indirme noktalarının mantıksızlığıyla alakalı.) İnternet bu şikayetlerle dolu.

İşte bu yüzden büyük belediyeler, kendi havalimanı yolcu servisi şirketleri kurdular…

Hakan Korkmaz’ın Ünye Kent’teki “HAVAŞ Ünye’yi üvey evlat görüyor!” yazısının hala dumanı üzerinde; http://www.unyekent.com/mobile/yazarlar.php?yazi_id=2679

HAVAŞ İNTERNET SİTESİNDE KENDİNİ ŞÖYLE ANLATIYOR:

“Yer Hizmetleri sektöründeki iddialı tutumunu daima ön planda tutmaya özen gösteren, Hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini sürekli yükseltmeyi amaçlayan Havaş, faaliyet gösterdiği havalimanlarında havayollarının sorumlu ve önemli bir servis sağlayıcısı olduğu bilinci ile hareket etmektedir.

Saygı: İnsana, çevreye ve yasalara saygıyı ön planda tutarak, etik kurallar içinde hareket etmeyi temel gereklilik olarak benimseriz. Tüm çalışmalarımızda dürüst, şeffaf, adil ve sorumlu davranırız.

Müşteri Memnuniyeti: Sürekli olarak işimizin her alanında yenilikçi uygulamalara odaklanarak müşteri memnuniyeti için çalışırız.”

HAVAŞ Firması kendini böyle tarif ediyor!

İnandırıcı geldi mi?

YETKİ BAKANLIKTA

20 ŞUBAT 2020’de, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Havayolu + Karayolu Kombine Yolcu Taşımaları Genelgesi” ile havalimanları ile şehir arasında yolcu taşımacılığı yetkisi büyükşehir belediyelerinden alınarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildi.

O yüzden biz de bakanlığı göreve davet ediyoruz.

Bu HAVAŞ kaynaklı sorunları çözün bir an önce.

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber toplam 203 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları