HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

KAHVE İÇMELİ MİYİZ?

12 Kasım 2021 Cuma Saat: 08:30

Geçmişten günümüze toplumumuzda hatta dünyanın birçok yerinde en çok tüketilen içeceklerden biri kahvedir. Kahve; kafein, magnezyum, antioksidanlar ve potasyum gibi birçok bileşeni içermektedir. Kahvenin sağlığımız üzerine yararlı birçok etkisi bulunmaktadır. Fakat tüketilen her besinde olduğu gibi kahvenin de belirli miktarda tüketilmesi gereken bir sınır vardır. İçindeki kafein miktarını düşündüğümüzde günde en fazla 2-3 fincan kahve tüketimi sağlığınız için güvenli olacaktır.

Kahvenin Sağlığımıza Yararları:

Diyabet(şeker hastalığı) üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kabızlığı önleyebilir.

Hücre sağlığının artmasını sağlayan antioksidan seviyelerini yükseltir.

Bilişsel performansı arttırabilir.

Antioksidan özelliğiyle birlikte anti inflamatuar etkisiyle yara iyileşmesine destek verir.

Tokluk hormonlarını uyararak, tokluk hissinin artmasına ve buna bağlı olarak daha az besin tüketmeye fayda sağlayabilir.

Bazı çalışmalar kahve tüketiminin Alzheimer ve Parkinson hastalığına yakalanma riskinin azaldığını öne sürmüştür.

Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda, günde içilen iki fincan kahvenin kalp sağlığına yararı varken, fazla tüketilen kahvenin ise ritim bozukluklarına yol açabileceğini unutmamak gerekir.

 Kahve içinde birçok bileşen barındırır. Kahvenin en önemli bileşeni kafeindir. Oysaki kafeinin tek kaynağı kahve değildir. Yeşil çay, siyah çay, kakao bilinen kafein kaynaklarındandır. Kafein sinir sistemini uyaran dopaminin seviyesini arttırarak uyanık kalmayı sağlar ve fiziksel yorgunluğu azaltır. Kafein, metabolik hız üzerinde etkilidir ve vücutta yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca kafeinin yağ hücrelerini küçülterek trigliserit miktarını düşürdüğü öne sürülmüştür.

Yüksek miktarda kafein tüketmek çeşitli yan etkilere yol açabilmektedir. Tek seferde tüketilen kafein miktarı 250 mg’ı aştığında uykusuzluk, çarpıntı, anksiyete görülebilir. Özellikle hamilelerde bebeğin gelişimi ve düşük riskinin önlenmesi için günlük kafein alımının 1 fincan kahve ile sınırlandırılması gerekir.

Özetle kahve diüretik bir içecektir. Bu durumda vücutta su kaybına sebep olmaması için ne kadar kahve içerseniz o kadar da su tüketimine özen göstermelisiniz. Yüksek tansiyonu olan bireylerde kahve tansiyonu yükseltebileceğinden dikkatli tüketilmelidir. Hamileler, çocuklar ve yaşlılar gibi risk grubundaki bireylerin kafein alımlarını sınırlandırmaları gerekir. Bu bireyler, kahve tüketimi konusunda dikkatli olmalılardır. İçeceğiniz kahvelerin şekerli ve kremalı olmamasına özen gösterin. Kahvenin yanında tatlılar ve çikolatalar tüketmek yerine kuru meyveleri tercih edebilirsiniz. Amacınız kahve içmekken vücudunuza ekstra şeker ve kalori almayın. Filtre kahve, americano veya türk kahvesi gibi kahveleri tüketebilirsiniz.


Bu haber toplam 337 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları