HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

ÜNYEDE SONBAHAR HATIRALARIMIZ

19 Kasım 2021 Cuma Saat: 08:30

       Bölgesel özellikleri nedeniyle Ünye'mizde  her mevsimin apayrı güzellikleri vardır ki, insanın ruhuna farklı etkiler yaparak ruhlarımızı okşar. Sonbahar, kış-kapısı gibi düşünülse de, apayrı güzellikleri vardır ki, çocukluk yıllarımızın bazı tatlı hatıraları depreşir ruhumuzda. Ağacın dalında kalmış bir elmaya,  kaç tanemiz birden taş atar, kapışırdık okul dönüşü.

 

       Kış hazırlıkları başlamıştır kırsal kesimlerde; meyveleri toplayarak depolamak, odunlar hazırlayarak evlerin yanlarına yığınlamak, mısır saplarını hayvan yiyeceği olarak öbeklemek gibi... Sap cıvılları (küçük öbekcikler )nın  içlerine saklanarak saklambaç oynamanın ayrı bir zevki vardı çocukluğumuzda. Çok sayıda olan cıvılların her birini aramak birhaylı yorucu olurdu, saklanan arkadaşımızı buluncaya kadar.

 

       Kırsal kesimlerin kış hazırlıkları bayağı zordur, yorucudur. Çocukluğumdan hatırlıyorum da; yığın yığın mısırlar toplanır, akşamları -uykulu uykulu - imeceler yapılarak mısır soyulurdu. Sütlü mısır ikramları, kestane gömbesleri de bu imecelerin unutulmaz hatıralarından olarak çocukluk anılarımızda saklıdır. Ayrıca mısır gazellerinin içinde yuvarlanmaların anılarının yeri daha ayrı.

 

       Elmalar, kış armutları ağaç ambarların köşelerine mısır gazelleri ile yığılır,  sapsarı olunca yemesine doyum olmazdı. Rahmetli babam, elma ve armut saklamanın bayağı ustası idi (mekânları cennet olsun). Bahar aylarına kadar o meyveleri biz ambardan alır alır yerdik.

 

       Sonbaharın belirgin özelliklerinden olan, ağaç yapraklarının sarararak dökülmesi, yaşlı insanlara ölümü hatırlatması yönüyle, ruhlara hüzün vericidir. Benzer duygular nedeniyle sarı yapraklar, şiirlerin mısralarında  çokça yer almıştır. Yeşillikleri ile şöhret olmuş Ünye'mizin sonbahar görüntüleri, güzelliklerle dolu olduğu kadar hüzünlüdür de...

 

       Hüzünlerden uzak, huzur ve mutluluklarla dolu günler dileği ile saygı,  sevgi ve selâmlar...


Bu haber toplam 115 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları