HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ DÜNYA MEDENİYETİNİN KARNESİ NEDİR

20 Kasım 2021 Cumartesi Saat: 08:30

Bu gün, 20 Kasım günü, dünya çocuk hakları günüdür.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 yılnda görüşmeye açılan Dünya çocuk halkarı günü, 02 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 Türkiye dâhil olmak üzere yaklaşık 142 ülke tarafından sözleşme kabul edilmiştir.

 Bu sözleşmeye göre 18 yaşın altında olan herhes çocuk kabul edilmiş, hakları evrensel manada teminat altına alınmıştır… Daha doğrusu sözleşmeye göre öyle!

 Sözleşme 54 maddeden oluşuyor.

 Gel gör ki, Birleşmiş Milletler Genel kurulunda alınan kararların çoğunun lafta kaldığı gibi, çocuk hakları konusunda alınan karalarda lafta kalıyor.

 Dünyada şu anda en az 200 milyon oyun yaşındaki çocuk işçi olarak çalıştırılıyor… Bu çocukların 73 milyonu çok tehlikeli ve riskli işlerde çalıştırılıyor.

 Şu anda Dünyada her 10 çocuktan biri çocuk işcidir.

Coğrafi duruma göre Dünyada çalışan her 10 çocuktan dokuzu Asya Pasifik civarındadır.

Dünya üzerinde yaşayan her 10 çocuktan biri cinsel istismara maruz kalmaktadır.

 Bilhassa başta Vatikan olmak üzere hıristiyan dünyasında hıristiyan din adamaları tarafından cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı hat safhadadır.

Dünyada her yıl 60 milyondan fazla çocuk 18 yaşın altında evlendirilmektedir.

 Dünyada süregelen çatışmalarda 2 milyondan fazla çocuk ölmüştür.

  Küresel sermaye elinde her gün bir buçuk Trilyon el değiştirirken, 600 bini çocuk bir milyar 200 bin insan günde bir dolardan az paraya hayatta kalmaya çalışmaktadır.

  Evet, bu gün dünya çocuk hakları günü beyler!

   Peygamberimizin Allahın inayetiyle insanlığın selameti için devrim niteliğinde başlattıtığı mücadeleyle kız çocuklarının diri diri toprağa gömülüşüne son vermesinin üzerinden 14 asır geçmiş olmasına rağmen, insanlık çocukların haklarını tam manasıyla koruma medeniyeti ve erdemine ulaşamamıştır.

   Suriye ve filistin başta olmak üzere hala dünyada birçok bölgede katledilen, açlık çeken, cinsel istismara uğrayan çocukların vebali ve günahı, Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere zengin ülkelerin ve onlara destek veren Arap ülkelerinin üzerindedir…

  Zengin Arap ülkeleri, Amerika ve Avrupa ülkelerinin piyonu olarak bu ülkelerin orta doğuda çıkarttığı savaşlar sebebiyle sefalet yaşayan Filistin ve Suriyeli çocuklar için kılını kıpırdatmamaktadırlar.

  2014 yılında Esat rejiminin bombardımanı sırasında yaralanan Suriye’li çocuğun… Sizi ‘’Allaha şikâyet edeceğim’’ diye haykırışı… Beş yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi’nin Ege kıyısına vuran cesedinin günahı bu merhametsiz çıkarcı ülkelerin üzerindedir.

  Dünyada açlık ve korku içersinde yaşayan çocukların hislerini tarcüme etme niteliği taşıyan Suriyeli bir kız çocuğunun ölmeden önce yazdığı mektup, insanlığın geldiği medeniyet karnesinin en çarpıcı göstergesidir:

  Canım anneciğim senden, benim güzel gülüşlerimi hatırlamanı ve yatağımı olduğu gibi bırakmanı istiyorum. Ve sen ablacığım, Arkadaşlarıma deki; O açlıktan öldü.

 Ve sen abiciğim, Üzülme. Ama ikimiz birlikte, Biz açız dediğimizide hatırla.

 Ey ölüm meleği, acele et ve ruhumu alki, artık cennnette yemek yiyeceğim.

Ben çok açım… Ve ey ailem, Benim için korkmayın. Ben sizin yerinizede cennette yiyebildiğim kadar çok yiyeceğim.


Bu haber toplam 104 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları