HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

İKİNCİ ORGANİZE SANAYİ KURMAYA MECBURUZ...!

23 Kasım 2021 Salı Saat: 08:30

Ünye organize sanayinin,  Ünye’de dağınık vaziyetteki mevcut şirketleri bünyesinde toplayarak bir kentsel dönüşüm faaliyeti haline geldiğini ve ayrıca beklendiği gibi çok ekstra bir istihdam sağlamayarak, mevcut istihdamı korumaktan öte gitmediğini bilmek gerekiyor.

Yani dişe dokunur yeni bir üretim hattı yatırımı çok az.

Yeni üretim hattı kuran firmalar ise, asgari ücretle çalıştırmak üzere bir hat kuruyor. Yani nitelikli eleman çalıştırmayacak. Bu açıdan niteliksiz istihdam oluştururken, üniversite okumuş insanımızın istihdamına çok da katkısı olmayacağı görülüyor.

Elbette buna da şükür. Ancak gönül isterdi ki; Organize Sanayi Alanının hem yeni ve daha büyük ölçekli yatırımlarla dolması, hem de üniversite okumuş işsizlerimize istihdam olanağı sunması idi.

Yani üniversite mezunu işsizlerimiz için birşey değişmeyecek. Onlar da lise mezunu işsizler gibi asgari ücrete mahkum kalacaklar. Biz de diyeceğiz ki istihdam sağladık.

Üniversite mezunu gençler, ya asgari ücrete mahkum olup, umutları sönecek, ya da düşük ücretle çalışmayıp, işsiz güçsüz kalmaya devam edecekler. Daha yüksek ücret alabileceği bir altarnetifi yoksa, başka arayışlara sürüklenecekler. Yaşadıkları bu kenti ve ailelerini terketmeye devam edecekler.

Şimdi derhal, hiç gecikmeden, ikinci bir organize sanayi kurma çalışmalarına başlamak mecburiyetindeyiz. Daha nitelikli üretim yapacak ve daha nitelikli eğitim almış evlatlarımızı çalıştıracak firmaların açılmasını sağlamalıyız.

Ayrıca mevcut organize sanayi alanımızın tamamen dolduğunu ve yeni müracaatlara cevap veremediğini de biliyoruz.

Şimdilerde ise,  pandemi ortamından çıkışın getirdiği kapasite artırımı, devlet destekleri ve yeni pazar genişlemesinden dolayı firmalar şu an fellik fellik üretim yapacakları organize sanayi bölgeleri arıyorlar.

Türkiyenin dört bir tarafında yeni üretim hatları temelleri atılıyor. Bütün il ve ilçelerde, Ticaret Odaları, iş adamları dernekleri pandemi sonrasına büyük arz ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanıyor. Çünkü herkes Avrupa'nın  Çini olacağımızı görüyor.

Aslında bu kapasite artırımı ve ya yeni yatırım ihtiyaçlarına cevap veremeyen kısıtlı bir organize sanayi ve çok  geç kalmışlık, bize bu büyük fırsatı kaçırttı. Bir kaç yıl sonra bu fırsatı kaçırmış olmamızin ağırlığını daha çok hissedeceğiz.

Şu an Türkiye deki bütün organize sanayi bölgeleri yatırımcı akınına uğradı. Hazır olanlar doldu. Hazır olmayanlar hızla hazır hale getirildi. Çünkü kimse treni kaçırmak istemiyor. Bunu gören Belediye başkanları, iktidar partisi siyasi teşkilatları ve valiler harıl harıl illerindeki organize sanayi bölgelerini yatırımcıya  hazırlıyorlar. Yetmiyorsa derhal yenisini kuruyorlar. 

Organize Sanayimizin şimdiye kadar neden hazırlanmadığını sorgulamıyorum. Bu gün mevcut organize sanayimizin, hem yeni firmaların taleplerine çok fazla cevap verememesi, hem de istihdam niteliği açısından yetersizliği ile ilgili de kimseyi suçlamıyorum. Durum tespiti yapiyorum. Uyarmak istiyorum. Derhal ikincisini kurup, tren kaçmadan en azından en arka vagona yetişmemiz gerektiğini söylüyorum.

 

Ünye-Niksar yolunun 2022 yatırım programına alındığı ve Ünye Limanı rıhtım büyütülmesinin konuşulduğu bu gün, ikinci Organize Sanayiye mecbur olduğumuz gerçeği ile; Ünyemizin geleceğininin tayin olduğu bir noktada olduğumuzu söylüyorum...


Bu haber toplam 128 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları