HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜ

26 Kasım 2021 Cuma Saat: 08:30

Danışanlarımdan ve çevremden en çok duyduğum sözlerden biri ‘kahvaltı yapmak istemiyorum’. Kahvaltı çoğu bireyin sabahları uyanınca iştahının olmamasından, işe veya okula gidenlerin vakit bulamamasından atladığı bir öğündür. Kahvaltının aslında pazar kahvaltısı, açık büfe kahvaltı, bayram kahvaltısı gibi toplumumuzda önemli yeri vardır ama yine de en çok atlanan öğündür.

 Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Gece uzun süren açlık sonrasında vücut, depolarından kullanır. Bu nedenle kaybettiğiniz enerjiyi kahvaltı yaparak geri kazanmanız gerekir. Kahvaltı yapmak metabolizmayı harekete geçirir ve vücudunuzdaki organlarınız da sizinle birlikte uyanmış olur. Güne güzel bir başlangıç yapmış olursunuz.

Kahvaltıda Ne Yiyelim?

Süt, yumurta ve peynir protein açısından değerli besinlerdir. Bu besinler kan şekerinizi düzenleyerek halsizlik, yorgunluk ve açlık gibi durumları yaşamamanızda etkili olur.

Kahvaltıda tükettiğiniz sebze ve meyveler( roka, maydonoz, domates, biber..) C vitamini içermektedir. C vitamini sayesinde vitamin ve minerallerin vücutta kullanımı ve emilimine yardımcı olacaktır.

Tam tahıllı ekmekler, yulaf gibi tam tahıllı besinleri tercih etmek kahvaltıdaki mineral ve vitamin zenginliğini arttırır. Tam tahıllı besinlerin içinde B grubu vitaminleri bulunur. Ayrıca bu besinler içeriğindeki liften dolayı uzun süre tokluk sağlayacak ve kan şekerinizin düzenlenmesinde rol oynayacaktır. Herhangi bir şekerli müsli veya kahvaltı gevreği tükettiğinizde daha kısa sürede acıkmış olacaksınız.

Sağlıklı yağ kaynağı olan zeytin, ceviz veya badem, avokado seçeneklerinden birini kahvaltınıza ekleyebilirsiniz. Yağ içermeyen kahvaltı lezzet olarak sizi tatmin etmeyebilir ve doyurucu olmayabilir. Tereyağı, margarin gibi katı yağları bilinçsizce tüketmek kalp sağlığınız açısından risk oluşturabilir.

Kahvaltının kilo verme üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yapılan çalışmalarda kahvaltı yapan bireylerin kahvaltı yapmayan bireylere göre beden kitle indeksinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Yani kahvaltı yapmak sizin kilo verme isteğinize olumlu katkı yapacaktır.

Çocuklarda okula yetişme kaygısı, sabah iştahlarının olmaması ve vücut ağırlıkları hakkında endişelerinden dolayı kahvaltı öğünü atlanmaktadır. Kahvaltı yapmayan çocuklarda konsantre düşüklüğü, anlama güçlüğü, yorgunluk, uyku hali gibi durumlar gözlenmiştir. Yapılan bir çalışmada ise kahvaltı yapan çocukların ders motivasyonunun daha yüksek olduğu bulunmuştur.

İster yetişkin ister çocuk olun, kahvaltıyı atlamayın. Her gün aynı besinleri tüketmekten sıkılıyorsanız yulaflı meyveli bir kahvaltı, tam buğday ekmeğinden tost, yulaflı omlet gibi kahvaltınızı çeşitlendirebilirsiniz. Bahaneler yerine kahvaltı için kendinize zaman bulun. Unutmayın her şey istemekle başlar.


Bu haber toplam 268 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları