HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

HÜSEYİN OKUŞ

HÜSEYİN OKUŞ

ALLAH’IN HAKKINI GÖZETMEK

1 Aralık 2021 Çarşamba Saat: 08:30

Bir gün sevgili Peygamberimiz (s.a.v) yolculuk yapıyordu. Bineğinin terekesine genç sahabelerden Abdullah İbni Abbası almıştı.

     Abdullah İbni Abbas yolculuk esnasında Peygamberimiz bana şöyle buyurdular dedi: “Yavrucuğum, sana bazı kaideler/prensipler öğreteceğim.”

     Allah’ın hakkını/buyruklarını gözet ki, Allah da seni gözetip korusun. Allah’ın rızasını her işte önde tut ki, Allah’ı önünde bulursun. Bir şey isteyeceksen Allah’tan iste. Yardım dileyeceksen, Allah’tan yardım dile! Ve bil ki, bütün bir ümmet toplanıp sana fayda temin etmeye çalışsalar ancak Allah’ın senin için takdir ettiği faydayı temin edebilirler. Yine eğer bütün ümmet, sana zarar vermeye kalksalar, ancak Allah’ın senin hakkında takdir ettiği zararı verebilirler. Çünkü artık kaderi yazan kalem yazmış, yazıları değişmeyecek şekilde kesinleşmiştir.(Tirmizi kıyamet 59) 

    Peygamberimizin kucağında büyüyen Abdullah İbni Abbas, Peygamberimizin duasına mazhar olmuş, Kur’an alimi ve Tercümanü-l Kur’an olmuş büyük bir sahabe-i kiramdır.

    Bizim yolumuz ve yönümüz Allah ve Resulünün yoludur. Bizi besleyen ana damarlar Kur’an ve sünnettir.

   Bu sebeple kâinatın varlığından Rabbimizin verdiği sonsuz nimetlere kadar her şey bizim ilgi ve tefekkür alanımız olmak zorundadır. Bollukta darlıkta, yokluk ve sıkıntıda her an şükür sahibi olmak aynı zamanda Allah ile olan irtibatımızı güçlendirir. Çünkü Rabbimiz göğü, yeri ve ikisi arasındakileri boş yere yaratmamıştır.(Sad 27)Bu vesileyle Rabbimiz bize kim olduğumuzu öğretir. Kimden yardım dilememiz ve sebepleri nasıl değerlendirmemiz gerektiğini öğretir.

    Şöyle denizlere, deryalara bakalım. İçinde onlarca canlı ve balık çeşidi vardır. Her bir balık çeşidi insanın lezzetine sunuluyor. Bütün insanlar bundan istifade ediyor yararlanıyor. Denizlerde her çeşit transit yük yolcu, kargo vs. taşınıyor. İnsana dünyanın her türlü nimet ve güzellikleri ulaştırılıyor. İnsanoğlu kadim tarihlerden buyana bu büyük nimetlerden istifade ediyor.

   Şöyle arazilere, ovalara, geniş topraklara bakınız. Her türlü yiyecek, her türlü buğday ve çeşit çeşit meyveler, sebzeler ve daha neler neler yine insanoğlunun hizmetine sunulmuştur.

  Dağlar, taşlar, kırlar araziler her biri, canlı, cansız ağaçlar, kurtlar kuşlar, börtü böcekler ve aklınıza gelebilecek, gelemeyecek envai çeşit hayvanlar. Her biri yine insanın hizmetinde ve İnsanın istifadesindedir…

    Sarp kayalıklara, zirve dağlara, tepelere bakıyorsunuz altında işlenmemiş madenlerin her çeşidi. Yine insanın hizmetine sunulmuştur.

    Çevirip kafanızı gökyüzüne baktığınızda sonsuz bucaksız başka bir alem, başka bir dünya. Uçaklarınızı uçurduğunuz, seyahet ederek yolları ve ülkeleri kısalttığınız bir başka büyük nimetle karşılaşıyor veya karşılanıyorsunuz.

   Siz daha fazlasını düşünün, daha fazlasını sayın. Bütün bunları sadece ve sadece insana tahsis eden Allah’ı yok saymak, bunların asıl sahibini görememek, hakkını gözetememek en güzel şekilde yaratılan akıl sahibi bir insana yakışır mı?

   Hayatın ve ölümün sahibi Allah, kulundan sadece kendisini anmayı ve tanımayı istiyor. Her canlının rızkı daha dünyaya gelmeden yaratılmış ve hazırlanmışken bu kadar büyük bir incelik, teşekkürü, Hamdi, takdir edilmeyi gerektirmez mi?

   Normal hayatta bile size yol gösteren, yardımcı olan, size ufak bir ikramda bulunana teşekkür ederken, bu kadarını görememek akıl karı olabilir mi?

   Allah’ın hakkını gözetme ona iyi bir kul olmakla, onun emirlerine uymakla, yasaklarından uzaklaşmakla/kaçınmakla olur. Sebeplere sarılarak, çok çalışarak, gayret ederek nimetlerini takdir ederek ve kıymetini bilerek olur. Haramı ve helali gözeterek olur. Müslüman olmanın, mümin olmanın gereğini yerine getirerek olur.

   Allah’ın hakkını gözeten, kulların da hakkını gözetir. Ailesinin, akrabasının, komşusunun da hakkını gözetir. Bütün canlı-cansız her şeyin hakkını gözetir. Onun dünyasında hep yaşatmak vardır. Sevmek, sevdirmek vardır. Hakkına hukukuna riayet vardır.

   Her şeyi yaratan Allah bizi de yarattı. Birde gönlümüzde/kalbimizde vicdan terazisi yarattı. Gramı ve kefeleri tam ve eksiksiz bir terazi, bütün hakları doğru tartsın ve hakları gözetin diye.

   Bu hususta çok itinalı olalım diyor sizleri Allah’a emanet ediyorum.

 

Hüseyin Okuş

Ünye Müftüsü

 

 


Bu haber toplam 236 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları