HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Hangi Yıldayız? 2004-5-6-2021-2017-2027

1 Aralık 2021 Çarşamba Saat: 08:30

Yılbaşı Yazıları

Bu haftadan itibaren yılbaşına kadar bu köşede yılbaşı ile ilgili yazılar bulacaksınız.

Bu ilk yazı Batıda ve ülkemizde bütün bu yılbaşı ritüellerinin çıkış noktası Hz İsan’nın doğum yılı ile ilgilidir. Yaklaştığımız yılbaşı başlangıçtan bu yana geçen 2022 ci yıldır. Oturup karar vermişler, 2022 yıl önce İsa Peygamberin doğumunu takvimim başlangıcı yani sıfır yılı kabul etmişler. Ancak bu doğum Hristiyanlar arasında da biraz ihtilaflıdır, bir grup 26 Aralık’ta bir gurup 6 Ocak’ta,  bir grup MÖ dört yılında bir grup MS 6 yılında bazı bilim adamları da İsa Peygamber hiç olmamıştır der. Tarihî ve dinî kaynaklar bu konuda fazla bilgi vermez. Hz. İsa'nın ne doğum günü, ne de doğum yılı bellidir.

İsa Peygamberin doğum tarihi tartışmalıdır. Bir kısım tarihçilere göre sıfır yılından dört yıl önce, bir görüşe göre de sıfır yılından altı yıl sonradır. Bu nedenle içinde bulunduğumuz 2022 yılı tam doğru değildir. Bu durumda bir görüşe göre 2017 bir görüşe 2022 bir görüşe göre de 2027 yılındayız.

Tarihçiler tartışa dursun biz bir yılı daha yavaş yavaş geride bırakıyoruz 2022 yılı iyilikleri ve kötülükleri ile birlikte hayatımızdan çıkıp gidiyor.

1950  yıllarında çocuktuk acaba iki bini görebilecek miyiz diye konuşuyorduk. İki bin yüz yılları neler getirir bilemem ama geriye baktığımda az çok tahmin edebiliyorum.

Ellili yıllarda iki binde şu da olur bu da olur diye fikir yürüttüğümüz şeylerden çoğu gerçekleşmedi, biz iki binden çok daha fazla şeyler bekliyorduk.

Meselâ cep telefonunu biz 1950 li yıllarda biliyorduk bizim için sürpriz olmadı, televizyonu biliyorduk, yoktu ama bunların olacağını biliyorduk.

Hz. Muhammet

Biz Müslümanlar  Kuranda anlatıldığı gibi İsa Peygambere inanmak zorundayız.

İsa Peygamber’den 571 sene sonra İslam Dininin Peygamberi Hz. Muhammet dünyaya gelmiştir. Hz Muhammet’e kırk yaşında iken MS 610 Mekke yakınlarındaki Hira mağarasında Allahtan ilk vahiy gelmeye başlamıştır.
Hz Muhammet mağarada iken bir sesin kendisini çağırmakta olduğunu duydu, etrafına baktı kimseyi göremedi. Birden her tarafı çok parlak bir ışık kapladı, dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında Cebrâil'i gördü.

Cebrail  O'na:"Oku" dedi. Hz. Muhammed :"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed kucaklayıp sıktı, sonra Alak Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu: "Yaratan Rabb'inin adıyla oku” ve bu geceden sonra Kuran indirilmeye başlandı. Biz o geceyi Kadir Gecesi olarak kutlarız. 

Hz İsa’nın Doğumu

Yılbaşı ritüllerinin başlangıcı olan  Hz İsa’nın  genelde Katolik, Protestan, Süryani ve Rumlar      Hazreti İsa'nın doğum gününü 24-25 Aralık  kabul ederler. Rus, Balkan ve Ermeni kiliseleri ise Hz İsa’nın doğumunu 6-7 Ocak gecesi kutlar.

Bu geceye İngilizler Christmas, Fransızlar ve Latinler Noel derler.  Christ, Hazreti İsa'nın Yunanca ismidir kurtarıcı manasına gelir.

Latince Roma İmparatorluğu zamanında konuşulmuş, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, ve daha birkaç dile kaynaklık eden bir dildir, tarih, sanat, tıp ve din alanındaki terimler halen daha Latince adları ile anılır. Günümüzde Latince konuşan bir topluluk veya ulus kalmadığı için Latince ölü dil olarak kabul edilir, tartışılan bir diğer konu da nerede doğduğudur.

Matta ve Luka İncilleri İsa'nın bugünkü Filistin topraklarında Beytüllahim kentinde doğduğunu iddia eder. Markos İncili ise İsa'nın doğum yeri olarak yine Filistin topraklarındaki Nasırıye kentini gösterir, Kuran-ı Kerim  ise yer belirtmez.

Ne Zaman Doğdu?

Ne zaman doğduğu da tam bir sır, iki bin yıldır bu sır çözülmeye çalışılıyor.  Tarih konusunda kutsal kitaplarda bir bilgi yok, İncil'deki tariflere göre İsa'nın MÖ 2004-5-6 - 2021 - 2017 – 2027-266 yılları arasında doğduğu görülüyor, doğduğu şehir Beytüllahim mi yoksa Nazariye mi orası da belli değil.

Taberi'nin rivâyetlerinde, Makedonyalı İskender’in Babil’i ele geçirmesinin altmış beşinci senesinde (yaklaşık MÖ 266) İsa’nın doğduğunu kabul eder.  
Kur'an'ı Kerim'de Hz.İsa'nın doğumu, Meryem Suresi'nde anlatılmıştır.

Hristiyan tarihçilerinin çoğu, İsa'nın bir  marangoz olduğu, şifa dağıttığı, Yahya peygamber tarafından vaftiz edildiği, "halkı isyana teşvik etmek" suçu ile Kudüs'te çarmıha gerildiği konusunda hemfikirdir. Kuran ise öldürülmeden önce Allah katına alındığını bildirir, çarmıha gerilen bir benzeridir.

Noel de de anlaşamıyorlar

Hristiyanlar arasında da Noel’in tam tarihi konusunda bir anlaşma yoktur. Bazı iddialara göre İsa kış mevsiminde doğmamıştır. Luka İncili'ne göre İsa doğduğu zaman çobanlar çayırlarda sürülerini otlatmakta idiler. 

Bazı kaynaklara göre 15 Nisan’da doğmuştur. Kur'an'a göre ise Meryem, hurmaların taze olduğu bir zamanda doğum yapmıştır. Hz İsanın doğumunda kullanılan çam ağacı, Noel baba, hindi yemek gibi simgeler sonradan uydurulmuştur.

İslâm'a Göre Îsâ. 

Kuranı Kerîm'e göre Hz. Îsâ, resullerin en büyükleri olan beş "ülü'l-azm" peygamberden biridir. On beş sûrede doksan üç âyette ismi veya bir sıfatı ile zikredilmekte, ağırlıklı olarak Âl-i İmrân, Mâide ve Meryem sûrelerinde doğumunun müjdelenmesi, dünyaya gelişi, tebliği, mûcizeleri, dünyevî hayatının sonu ve Allah katına yükseltilişiyle ilgili olarak bilgi verilmektedir.

 Hz. Îsâ düşmanlarınca öldürülmek istendiği anda Allah tarafından ruhen kendi katına yükseltilmiştir, Îsâ konusunda Kur'an'ın açık olan hükmü budur. Nitekim Mâide sûresi âyet (5/117

Meryem Suresi 19:16-21

Yine Luka İncili'ne göre Yûsuf ile Meryem, milâttan önce 29 - milâttan sonra 14 yılları arasında imparator olan Kayser Augustus'un buyruğu üzerine nüfusa yazılmak için Beytlehem'e giderler ve bir ahırda kalırlar. Meryem Îsâ'yı burada doğurur (2/1-7).

İnciller'in dördünde de Îsâ'nın cuma günü çarmıha gerildiği bildirilmektedir (Matta, 27/62; Markos, 15/42; Luka, 23/54; Yuhanna, 19/31). Fakat hadisenin ayın hangi günü gerçekleştiği tartışmalıdır. Îsâ'nın öldüğünün ertesi günü büyük bayram günü yani 15 Nisan'dır.

 Yılbaşı yazılarının gelecek bölümünde:

Hz.İsa’nın tartışmalı doğumu

 


Bu haber toplam 248 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları