HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

ŞEHİR ÜZERİNE ÇÖKEN KÖMÜR BULUTU

3 Aralık 2021 Cuma Saat: 08:30

     Özellikle kış aylarında, kullanılan yakıt çeşitlerine göre,   baca dumanlarından oluşan bir sis bulutu çöker  şehrimizin üzerine. Linyit kömürünün kullanılma oranına göre bu bulutun yoğunluğu, artar veya azalır. Yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliği de, insan sağlığını doğrudan etkiler. Dikkat edenler farkındadırlar; hava kirliliğinin çok olduğu yerlerde, insanların yüzleri kansız ve soluk, gözlerinin feri kaçık ve bakışları cansızdır. Özellikle çocukları çok etkileyen hava kirliliğinin azaltılmasının önemli  çözüm yollarından birisi de doğalgaz kullanımının artırılmasıdır.

  Ünye'mizde doğalgaz kullanımına geçildikten sonra birhaylı azalan hava kirliliği, şehir üzerine çöken baca dumanı bulutunun yoğunluk oranından anlaşılmaktadır. Ben, kış aylarında evimin balkonundan, sanki istatistik tutuyor gibi Ünye'nin hava kirliliğini, günlük olarak seyreder ve kendime göre bir oran koyarım. Ha, yeri gelmişken, siz okuyucularımla şunu paylaşmak isterim: Birlikte yaşadığımız bazı insanlarımız, tutucu anlayışları ile hareket ederek, maddi durumları müsait olduğu halde, doğalgaz kullanımına geçmemekte direniyor ve şöyle diyorlar:" Bende odun sıkıntısı yok, odunlarım ziyan oluyorken ne diye doğalgaza para vereyim ? " Belki kendilerine göre haklı tarafları olabilirse de mesele, BEN-SEN  meselesi değil, "BİZLER " konusudur. Zira, ortak kullanım alanımız olan ŞEHİR  havasını düşünerek ortak kullanımın kurallarına birlikte uyulmalıdır. Kendi cebinin hesabını yaparken kişi, torunlarının - sağlık yönünden - geleceğini de düşünmelidir. Ünye'mizde,  böyle düşünenlerin (yani odunum ziyan oluyor, diyenlerin) sayısı, birhaylı  da kabarıktır.  Çevremizdeki bu tür düşüncede olanları ikna etmeğe çalışmalı ve maddi gücü müsait olanların doğalgaza geçmesine yardımcı olmalıyız. Toplumcu düşünmek ve ortak kurallara uymak zorunda olduğumuzu  bu insanlarımıza anlatmalıyız.


       Ünye'miz gibi güzel bir kenti, çok yönünden olduğu gibi  hava kirliliği yönünden de koruyup-kollamak hepimizin görevidir, diye düşünüyorum. Temiz hava, hepimizin hakkı ve sağlık yönünden ihtiyacımızdır. Sahip çıkalım ve kirlettirmeyelim.

       Saygı, sevgi ve selâmlarımla ...

         Ismail Sarı


Bu haber toplam 175 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları