HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

Ünye’nin Dünkü Çocukları

4 Aralık 2021 Cumartesi Saat: 08:30

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Ünye’deki tören fotoğraflarını arkadaşım Serap Ersöz’ün sosyal medya hesabında görünce öyle gurur duydum ki, Ünye’nin Dünkü Çocukları olan hemşehrilerim ile. Almışlar Türk Bayraklarını ellerine, Efe olanı var, siyah önlüğünü giymiş gururla yürüyeni, bando takımında trampet çalanı. Özlediğim Çocuk Bayramlarımın coşkusunu hissettim uzaktan da olsa.

Ünye’nin sokaklarında trampet sesleri ve marşlarla yürüyorlar Ünye’nin Dünkü Çocukları Bando ve Kortej Ekibi. Genci, yaşlısı, yaşlanmayanı hep birlikte. Bayramlardaki o Millet olma, birlik olma, Tük olma gururuyla. Bu günlere gelmemizin mimarı Atamızı anarak yaşıyorlar Bayram coşkusunu. Gündüz yapılan kutlamalar akşam Fener Alayı ile devam ediyor. Cumhuriyetimizin 98. Yılı Ünye’ye yaraşır bir şekilde kutlanıyor.

Dernek Başkanı Bekir Şimşek liderliğinde Ünye’nin Dünkü Çocukları başarılı çalışmalara imza atıyor. Eylül ayında Ordu’da düzenlenen Türkiye Halk Oyunları yarışmasında il birincisi oldular. Derneğin misyonlarından biri unutulmaya yüz tutan masalları, geleneksel çocuk oyunlarını ve araçlarını gelecek nesillere aktarmak.

Derneğin bünyesinde yer alan, farklı meslek guruplarında ve siyasi görüşte yetişkinin bir arada Ünye nostaljisini yaşatmaları takdire şayan bir durum. Türkiye’de bir örneği dahi bulunmayan Ünye’nin Dünkü Çocuklarına hepimiz sahip çıkıp, destek vermeliyiz. Tüm Milli Bayramlarda ön sıralarda yer alıp, çocuklarımıza da güzel örnek olan hemşehrilerimi kutluyorum.

O beyaz yakalı, siyah önlüklü, kırmızı kurdeleli önlükleri ile ilk kez onları gördüğümde yüzüme kocaman bir gülücük yayılmıştı. Ünye’ye renk katan Dernek, içindeki çocukluğunu kaybetmemiş herkese açık. Sadece Bayramlarda değil, her an Ünye’linin ve Ünye’nin yanında olan Dernek, sanat ve kültür çalışmalarının yanısıra sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Ünye’nin tanıtımına ve turizmine de katkı sağlıyor. 

Ünye’nin Dünkü Çocuğu olarak her zaman projelerinize destek olacağımı söylemek isterim. Birlik olmaya, beraber olmaya, dostluğa, dayanışmaya ihtiyacımız var. Hangi yaşta olursak olalım içimizdeki çocuğa kulak vermemiz gerek. Bırak sokağa çıksın oynasın, koşup, yorulsun. Eski günlere özlem duyan yetişkinler olarak hedefimiz; “Şimdiki Çocuklara” dil, din, ırk, görüş ayırt etmeden herkesin eşit olduğu bir gelecek bırakmak olmalı.


Bu haber toplam 219 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları