HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MİSAFİR KALEM

MİSAFİR KALEM

ÇİN VE ASYA MERKEZ BANKASI KURULMASI KELEBEK ETKİSİ ÜZERİNE BİR İNCELEME

4 Aralık 2021 Cumartesi Saat: 11:53

Dünya ekonomisinde kelebek etkisini yaratmak için Asya merkez bankasına ihtiyaç vardır. Kelebek etkisinden kasıt otoregresiftir. Avrupa merkez bankası ve İMF’ ye ek olarak Asya Merkez Bankası üçüncü Banka olacaktır. Üçüncü bankanın bir amacı dünya ekonomisinde likiditeyi sağlamak, diğer amacı ise Bitcoin uygulamalarıdır. Bitcoin dünyada üçüncü paradır.

          Dünya ekonomisinde daha etkin para politikası yürütmek için Asya merkez bankası kurulmalıdır. Neden? En önemlisi, Bitcoin’ dir. ( Token) Dünya ekonomisinde 3. Para Bitcoin ’dir. Birinci Para kâğıt para  (Banknot)İkinci para kredi kartı ve üçüncü para bitcoin’ dir. Varsayım şudur: Reel kesim çökerse Bankart, o çökerse Bitcoin çökebilir. İkinci neden ise, dünya ekonomisinde kelebek etkisi yaratmak, likidite sağlamaktır.

          Sonuç:

          Asya merkez bankasının işlemi reel kerim, likidite, Bitcoin ile para yönetimini küresel ölçekte etkin uygulamaktır. Son olarak, Asya Merkez Bankası ile dünya ekonomisinde mal-para dengesi daha etkin sağlanabilir. Batı ekonomilerinde para-mal dengesi doğu ekonomilerinde ise mal-para dengesi söz konusu olabilir. Her ikisinin karması ekonomilerde mal dengesi oluşabilir. Asya Merkez Bankası ile İMF perspektifinde bu üç denge birlikte gözetilebilir.

                                                                                                                        Prof.Dr. Gürhan UYSAL

Kaynakça :                                                                                                                                                                   1. Uysal Gürhan (2021) Multiple exlange Theory: need to change  IMF System . economics World, 9(3),B6-138


Bu haber toplam 163 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları