HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Noel Baba Kimdir? Yılbaşı, Noel Nedir, Çam Ağacı ve Hindi, Nasıl ortaya çıktı?

8 Aralık 2021 Çarşamba Saat: 08:03

“Her kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır” Müslüman olmayanlara benzeyen bir Müslüman’ın  günah işlemiş sayılacağını bazı din adamları yukarıdaki  hadise dayandırırlar.

 

Bu tartışma her yılbaşı yaklaştığında ülkemizde gündemi teşkil eder,  karıştırılan konulardan birisi de Hristiyanlar tarafından kutlanan Noeldir.

Aslında, biz Müslümanlar Noel değil yılbaşını kutluyoruz Noel ve yılbaşı birbirinden ayrı şeylerdir diye her yıl yeniden yazıyoruz.

Noel 25-26 Aralık tarihlerinde Hz. İsa'nın doğumu nedeniyle kutlanan Hıristiyanlar için dini anlamı olan bir bayramdır ve yeni yıldan bir hafta önce kutlanır yeni yılla hiçbir ilgisi yoktur.

Tarihlerdeki birbirlerine olan bu yakınlıktan dolayı akıl karışıklığı yaşanması normal diyerek açıklamaya devam ediyoruz.

 

Kış Gündönümü

Hz İsa’nın doğmasına daha 300 yıl vardı Roma İmparatorluğu’nda Noel’in kutlandığı 24 Aralık’ta Kış Gündönümü  diye bir bayram kutlanıyordu..

İsa’dan üç yüz yıl sonra 336 yılında İmparator Konstantin, Roma halkının yüzyıllardır kutladığı bu bayramı Hıristiyanlık inancıyla bağdaştırmak istedi ve bundan sonra 24 Aralık tarihinde artık Hz. İsa’nın doğum günü kutlanacak dedi.

Kral Konstantin’in bu fikrin Hıristiyan din adamlarınca da desteklenmesi üzerine, M.S. 336 yılında ilk defa Hz İsa’nın doğumu kutlandı, İmparator Konstantin’in bundaki amacı Roma halkını Hıristiyanlığa ısındırmaktı.

 

Kırmızı elbiseli

Noel Baba nasıl doğdu?

Noel Baba Hz: İsa değildir


1863'de Amerika’da Thomas Nast, adlı bir karikatürist Aziz Nikola’yı kırmızı yanaklı, tombul ve göbekli olarak çizdi..

Çam ağacını Germenler (Almanlar) eski dinlerinden getirip Hristiyanlığa uydurdular, Noel’de çam ağacı süslemeleri ilk kez on altıncı yüzyılda Kuzey Avrupa’da ortaya çıktı.

Ortadoks Hristiyanlar Rusya ve Ermeni kilisesi 24 Aralıkta kutlanan Noel’i hiçbir zaman kabul etmedi.. Türkiye'deki en büyük Hristiyan grup olan Ermeniler Noel'i 6 Ocak tarihinde kutlarlar. 

Müslümanlar İsa'nın doğumu kutlanmaz, fakat yılbaşı akşamı, hindi yiyoruz, hediyeler alıp veriyoruz,  diye bunların Noel kutlamalarına benzediğini iddia ederek yılbaşına karşı çıkarlar.

 

 

Noel Baba’nın çıkış hikayesine baktığımızda karşımıza birbirine girmiş onlarca adet, hikaye ve masal çıkar.

Ancak tarihçiler Noel Baba’nın çıkış noktasının Hıristiyanlıktan çok öncelere İskandinav mitolojisindeki tanrı olan Odin’e dayandığını söylerler.

Hıristiyan dünyası, İskandinav masallarındaki yardımsever  Tanrı Odin yerine Hıristiyan dünyasından, çocukları seven,  bir  Hıristiyan din adamı aradılar ve Aziz Nikola (Aya Nikola) diye birini buldular.

 

Aya-Aziz Nikola

Norveçli Odin yerine buldukları Hristiyan din adamı Aziz Nikola MS 4 cü yüzyılda Likya’nın Myra yöresinde (Demre–Antalya) yaşamış, iyi kalpliliği ve cömertliği ile tanınan Hıristiyan azizi Nikola, yıllar sonra  Odin’inin yerini almaya başladı ve günümüzün Noel Babası, İskandinav ülkelerindeki iyiliksever Tanrı Odin efsanesi ile  Aziz Nicholaos’ın kişiliklerinin birleştirilmesiyle, yarı dini ve yarı hayali bir karakter  ortaya çıkmış oldu ve ona Noel baba dediler. Noel Baba da  bulunmuştu geriye çam ağacı ve hindi kalıyordu .

 

Çam Ağacı

1605 yılında  Ortaya Çıktı

Çam ağacı veya Noel Ağacı ve süslemesi de kökeni  Hristiyanlıktan binlerce yıl öncelere eski çağlara kadar gitmektedir. Antik Mısır uygarlığından, Roma imparatorluğuna, Kuzey Avrupa’dan, Orta Asya uygarlıklarına kadar antik dönemin büyük bir bölümünde kış dönümlerinde yeni yılın bereket getirmesi dileğiyle yeşil kalan ağaçlar süslerlerdi. Eski Türklerde de bu adetler vardı

Kuzey Avrupalılar yeşil ağaç dallarını evlerine getirip süslerlerdi. Hıristiyanlık öncesi geleneklere dayanan bu uygulama da Hıristiyanlığa da monte edildi.

Fakat Hıristiyan din adamları, önceleri ağaç süslemeye şiddetle karşı çıktılar hatta ağaç süsleyen Hıristiyanların, cehennemde yanacaklarını söylediler.

Bu baskılara rağmen ağaç süsleme varlığını sürdürmeye devam etti. Buna zamanla Noel Ağacı, Noel’den sonra yılbaşında da kullanıldığı için yılbaşı ağacı dediler.

Görüldüğü gibi her şey birbirine karışıyordu, oradan buradan alınan adetler  ve gelenekler getirilip Hristiyanlığa sokuluyordu. Noel için ilk çam 1605 yılında Almanya'da süslenmeye başlandı. Daha sonra Fransa'ya taşındı.

 

 

İslam dininde bir eylemin yasaklanması için Kuran’daki bir hüküm olması gerekir.

Dinen haram olan şeyler yapılmadığı sürece yılbaşı kutlamaları haram değildir.   Batı’dan geliyor diye bir kutlamayı yasaklamak doğru değildir, birçok kutlama da Batı kökenlidi,  kıyafetlerimize kadar birçok şey Batı’dan alınmıştır.

         

Sıra Hindi ve Hindiyi Noel’e

Uydurmaya Gelmişti

Yılbaşı sofralarında hindi bulunması ile ilgili hiçbir kültürde, hiçbir dini inançta herhangi bir ifade bulunmamaktadır.

Yılbaşı günlerinde hindi pişirme geleneği Amerika’da, Kasım ayının son Perşembe günü başlayan “Şükran Günü” kutlamalarının ana yemeği olan hindinin, zamanla yeni yılda da pişirilmeye başlanması ve bunun yeni yıl geleneği halini almasıdır.

Amerika kıtasında başlayan bu gelenek Avrupa’ya ve Avrupa’dan da dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştır.

Şükran Günü’nün de Hristiyanlık inancıyla hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Bizde de hindi yemenin günah olduğunu söylemenin hiçbir anlamı yoktur.

Oysa biz bir günlük hayatta kullandığımız her şeyle zaten Batılılara benziyoruz, giydiğimiz ceket, pantolan, sapka, kaskert, fotel, palto, pardesü rok, tayyör, bluz hem isim hem şekil olarak hepsi Hristiyanlardan alınmıştır,  cep telefonu, televizyon, bindiğimiz araba her şey batı kökenlidir, daha neremiz benzeyecek?

O zaman siz yılbaşında onlara benzeyeceğiniz için pantolan giymeyin iki gün donla dolaşın yılbaşından iki gün sonra giyersiniz. Telefon kullanmayın  iki gün Amerika yerlileri  gibi dumanla haberleşin, sakın araca binmeyin duraklarda, deve bekleyin deveye binin, sonra dinden çıkarsınız.

 

 

Son olarak

Kırmızı Elbiseli

Noel Babaya sıra gelmişti

Günümüzdeki Noel Baba, karikatürist Haddon Sundblum’un, 1931 yılından itibaren Coca-Cola şirketi için hazırladığı çizimlerle ortaya çıkmıştır. Kaynak: Sadık Çalışkan

 

Ayaniola-Aziz Nikola

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’de Antalya-Demre'de doğmuştur.

M.S. 300'e doğru kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir.

Nicholaos babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu sırada önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Nicholaos durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir.

Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur.

Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. İşte Noel Baba'nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü böylece doğar. 

 Aziz Nicholaos'un 6 Aralık 343'te 65 yaşında iken öldüğü sanılmaktadır. Myralılar onun adına bir kilise yaparak içindeki lahitte onu sonsuz uykusuna bırakmışlardır.

Haçlı Seferleri sırasında 20 Nisan 1087'de Bari'den gelen tüccarlar kemiklerini çalıp Bari'ye götürmüş ve yaptıkları bazilikaya gömmüşlerdir. onun olduğu sanılan geride kalmış bir kısım kemik ise bugün Antalya Müzesi'nde saklanmaktadır. Ben geçtiğimiz yıllarda müzede bu kol kemiğini  ve soyulan mezarı görmüştüm

 

Noel Babanın Diğer İsimleri

Noel kelimesinin kökeni Latince natalis /doğum kelimesidir Hıristiyan kültüründe Hz İsa’nın doğumu kutlamalarını ifade için kullanılmaktadır. İngilizler Christmas(kırismıs) Almanlar Weichnachtın

derler.

Italyada “Babbo Natale”, Brezilyada “Papai Noel”, Cek Cumhuriyetinde “Deda Mráz”, Portekizde “Pai Natal”, Romanyada “Moş Craciun”, Almanyada “Weihnachtsmann”, Irlandada “Daidí na Nollag”, Fransada “Le Père Noël”, Ispanya ve Meksikada “Papa Noel”, Turkiyede “Noel Baba” gibi.

 

Cuma günü:

Noel ile karıştırılan yılbaşı kutlamaları

Kaynaklar

Galip ATASAĞUN, İlâhî Dinlerde (Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslâm’da) Dinî Semboller, Konya 2002.

 


Bu haber toplam 510 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları