HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Yılbaşı Hindisinin Başına gelenler Hindiye Neden Turkey diyorlar?

13 Aralık 2021 Pazartesi Saat: 08:30

Her sene yılbaşı yaklaşırken bir tartışmadır başlar,  Müslüman yılbaşı kutlamaz, Müslüman hindi yemez, Müslüman çam süslemez, Müslüman kırmızı don giymez.

Başka hiç iş yokmuş bunlarla uğraşır, sade vatandaşın aklını karıştırlar,

sanki Müslüman olmak bunlarla sınırlı.

Yalan söylemeyin, faizcilik yapmayın, öldürmeyin, zina yapmayın, küçük kız çocukları ile  evlenmeyin, demiyorlar, bütün dertleri, yılbaşı , çam ağacı ve  hindi.. Bütün mesele bu mu yani? Bırakın isteyen istediğini yesin.

 

Yılbaşı –Hindi ve Yasaklar

Yılbaşı kutlamanın dinle, Müslümanlıkla, Hristiyanlıkla bir ilgisi yoktur,  dinsizi, inananı, mecusisi, yahudisi, budisti, ateisti, hep yeni yılı kutlarlar, dünyada yeni yıl kutlamalarından daha fazla kutlanan başka bir gün yoktur.

Kuran’da bu tür bir yasaklar listesi yoktur, yılbaşını kutlamanın, hindi yemenin, anneler günü kutlamanın, çam süslemenin dini hiçbir engeli yoktur,  bunları yapanı günahkar ilan etmek, Allah adına yasak koymak demektir ve çok daha büyük günahtır.

Batı’dan geliyor diye bir kutlamayı yasaklamak yanlıştır, doğum günü gibi anneler günü gibi birçok kutlama Batı kökenlidir, hatta kıyafetlerimizde Batı’dan alınmıştır, ceket, pantolon, gömlek, rok, döpiyes, tayyör, bluz Fransız kökenlidir, bunları giydi diye kimse dinden çıkmıyor.  Siz son model cep telefonu kullanıyor son model arabalara biniyorsunuz günah olmuyor da hindi yemek mi günah oluyor?

Zaten siz yemeyin…

 

Hindi ve Hikâyesi

Yılbaşında neden hindi yenir?

İngilizler hindiye neden Turkey diyorlar?

Yine her yılbaşı geldiğinde bir de hindi sorunu başlar. Yılbaşında “hindi yemek caiz değildir” derler.  Aslında bu garip hayvanın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiş.

 

Hıristiyanların, Hz. İsa'nın doğumu olarak kutladığı "Noel" yemeğinde muhakkak hindi yenecek diye bir kural yoktur, hatta çoğu yemez, çünkü hindi’nin yılbaşı ve Noelle ilgisi yoktur, hindi büyük ve iştah açıcı görüntüsü ile her özel sofrada adet haline gelmiştir.


Şükran Günü Yemeği

Aslında hindi Amerikalıların Şükran Günü yemeğidir. 22 Kasım Şükran Günü'nde kesilir ve yenir.

 İngilizleri, Amerika kıtasına ayak bastıklarında onları Kızılderililer karşılar, onlara yiyecek verir, hindi avlamasını, öğretirler. Kızılderililerin yardımı ile yeni hayatlarına başlayan İngilizler, aradan geçen yıllardan sonra ilk geldikleri gün kendilerine sofralarını açan, Kızılderililere şükranlarını sunmak için büyük bir ziyafet hazırlar ve buna Şükran Günü denir. O günden sonra her hasat sonrasında bu yemek geleneği sürer, 1863 yılında Şükran Günü ulusal bayram ilan edilir.

Şükran Günü’nde 5 gün tatil yapılır, insanlar evlerinde hindilerini kızartıp komşularını, dostlarını ve akrabalarını yemeğe çağırırlar. 

 

Türkey Bird - Türk Kuşu

Bu hayvan bir gün geldi İngiltere’de tüketilmeye başlandı, hindi İngiltere’ye  Hindistan-Madagaskar’dan Türk tüccarlar tarafından getirildiği için Türkiye’den geliyor sandılar ve  Turkey Bird (Türk Kuşu) demeye başladılar, sonradan kuşu unutuldu adı Turkey kaldı.

Bizim ise bu hayvana hindi dememizin sebebi,  Hindistandan geldiğini sanmamızdı, Fransızlar da  “Poulet d’Inde” yani (Hindistan Tavuğu) dediler.

Tüm bu isim kargaşasının nedeni, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfettiğinde burayı Hindistan zannetmiş olmasından geliyordu.

Hintliler'in ise bu hayvana verdikleri isim daha da şaşırtıcı idi,  biz Hindistanlı anlamında hindi derken onlarda Türkiyeli anlamına gelen Turki diyorlardı.

Hindi dünyaya yayıldıkça ismi de daha karışık hale geliyordu, hindi Hollanda’dan Malezya’ya gittiği için Malezyalılar hindiye “Ayam Blander” yani "Hollanda Tavuğu",Kamboçyalılar  "Fransız Tavuğu" dediler.

 

Hindi’nin diğer dillerdeki

Adı daha da komik.

Ermenice’de hindinin karşılığı "Hint Tavuğu”  anlamında  "Hatkahav"dır.  Katalancada "Gall d’indi", İbranicede “Tarnegol hodu” ve Poloncada "Indyk", Yunanlar ise hindiye  "Fransız tavuğu" dediler.

Hindi’nin başına gelenler bu kadarla da kalmıyordu. Hırvatlar "Puran", Hawaii dilinde "Pelehu", Portekizlilerde hindiye  "Peru"  diyorlardı

Araplar “Bizanslı Tavuk” anlamına “Dīk Rūmī", Ruslar "İndeyka"  dediler.  Vietnam dilindeyse hindi, "Gà tây"  "Batılı Tavuk" Portekizde de “Peru” ismiyle bilinmektedir.

Hollandalılar ise hindinin Hindistan'ın Kalküta şehrinden geldiğini sandıkları için. “Kalkoen” der, Hollandacadan bu kelime kuzeydeki Finlandiya, Norveç, Isveç ve Danimarka gibi ülkelerin dillerine geçmiştir, onlarda hindiye “Kalküt” derler, Almancada da önceleri Kalkhuhn, (Kalkuta Tavuğu) denirken sonraları Turkische Hahn (Türk horozu) şimdilerde ise Truthahn diye bilinmektedir. Mısırlılar da Türkiye'den geldiğini düşünüp Dik-Rum demişlerdir.

 

Hindi dünyada yayıldıkça

adı daha karmaşık hale gelmiş.

Azeriler hindiye “Hinduşka”, İtalyanlar  “Pavo d'indio”, Ruslar  “İndejka”, derler. Bazı ülkeler ise hindiyi ilk defa hangi ülkeden aldılarsa onların ismini vermişler.

Örneğin Araplar (Dik- hindi”, yani (Hint horozu) dışında) Anadolu horozu anlamına gelen”Dik- Rumi” ve Habeşistan  “Etiyopya horozu” manasında “Dik al-habaş” diyorlar.

Kürtçede hindiye “Elok” ve Şam'lı anlamında “Şami”  denir. Kürtlere de hindi ilk defa Şam’dan gelmiş olmalı.

Hindinin en garip ismi ise Farsçada:” Buqalamun,” dur,  yani bildiğimiz bukalemun.  

Bu kadar isimden sonra en yakışanı bu isim olmuş herhalde

 

Hindi Hakkında Diğer

İlginç Bilgiler

Kristof Kolomb hindiyi gördüğü zaman geldikleri coğrafyada buna benzer bir hayvan yoktu ve derhal bunlardan gemilerine yükleyip götürdüler.

19cu yüzyıldan önce ise genellikle yılbaşı ne Noel sofralarında kaz yenirdi, kazlar yeterince büyük ve doyurucu olmuyordu.

Dünya hindi pazarının yarısı 53,13 lük payla ABD ye ait Türkiye, dünyada, 18nci sırada.

Hindi Türkiye’de en çok Kandıra da yetiştirilir, Kandıra da bütün köylerde her ailede bir hindi sürüsü vardır. Bu yörede hindinin yöresel adı “Kel"dir.

Kaynak: ÇMB (Evrim Ağacı)

 

 

 

 


Bu haber toplam 509 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları