HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Noel ile karışan yılbaşı

15 Aralık 2021 Çarşamba Saat: 08:30

Ülkemizde Yılbaşı, Noel,  Hz İsa’nın doğumu, çam ağacı ve Noel Bayramı her yıl birbirine karışır.

Noel, Hz İsa’nın doğduğu geceye verilen isimdir, kelime anlamı olarak Natal-Doğuş kelimesinden gelir.

Bu gece için bulunan kırmızı elbiseli figür olan Noel Baba ise Hz İsa değildir. Bu figür 1933 yılında Amerikalı bir grafiker tarafından başka kültürlerdeki bir figürden esinlenerek Coca Cola reklamı için çizilmiştir.

Bu geceye biz ve bazı ülkeler Noel der. Hristiyanların bayramıdır.  İsa Peygamberin doğduğu gece olduğu için dini bayram olarak kutlanır.

Müslümanların Noel ile bir ilgisi yoktur.

Biz Noel’den beş gün sonra gelen Yeni Yıl’ı kutlarız. Yeni yıl kutlamanın dinle İsa ile Musa ile bir ilgisi yoktur o geceyi bütün dünya kutlar.

İşte ülkemizde karışan budur. Tekrar yazıyorum biz Noel kutlamayız yılbaşı kutlarız. Yılbaşı ile Noelin arasında beş gün vardır dinle bir ilgisi yoktur.

Yılın Başı Kutlaması

Tarihteki en eski yeni yıl kutlaması, yaklaşık 4,000 yıl öncesine Babil’e dayanır. Miladi takvime göre 1 Ocak yılın ilk günüdür, biz de dahil bu takvimi kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı, 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi olarak kabul edilir.

Bunun dışında Müslüman ülkelerin kullandığı bir takvim daha vardır.  Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Hz Muhammet’in Mekke’den Medine’ye gelişi, MS 622 yılı (Hicret) bu takvimin başlangıcı sayılmıştır, biz buna Hicri Takvim deriz. İslam aleminde yılbaşı, takvimin birinci ayı olan Muharrem ayının biri sıfır yılı olarak kabul edilir. Hicri Takvimde yıl şu an 1439 dur.

Miladi takvim ise Hz İsa’nın doğumunu sıfır yılı ve takvimin başlangıcı olarak kabul eder. Yılbaşı, ise her iki takvimde de bir yılın bitimi ve yeni bir yılın başladığı gecedir..

Ülkemizde Miladi Takvim 26 Aralık 1925’te kabul edildi. Bu takvimden önce başlangıcı Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç ettiği 622 yılını başlangıç alan Hicri Takvim kullanılıyordu.

Gençlikte ömür bize

Çok uzun geliyordu

Gençken ömür insana çok uzun geliyor, yıllar ne çabuk geçmiş.

Biz bir kuşağın hiçbir şeyi olmayan çocuklarıydık, televizyonumuz yoktu, laptop, tablet ve akıllı telefonumuz yoktu, televizyon otuz, bilgisayar ve cep telefonu elli yaşımıza gelince bulundu,  çocukluk yıllarımız yırtık topun peşinde koşarak geçti. Kızların bebekleri bezden erkeklerin kılıçları fındık çubuğundaydı

Yılbaşı eğlencelerimiz de kısıtlı idi, tek eğlence o gece evde tombala oynamaktı, zar zor dinlenilen Ankara Radyosunda saat 12.00 de ikramiye kazanılan numaralar okunur, herkes nefes almadan dinlerdi.

Yurtdışına gittiğimde, ilk yılbaşında Zürich’te idim, şaşkınlığımdan evi bulamadım, caddelere o kadar çok ışık koymuşlardı ki, bütün caddeler birbirine benzemişti, saat sıfır olduğu zaman atılan havai fişeklerden savaş çıktı, Almanlar Zürih’i işgale başladı sandım.

Noel’le Karıştırılan

Yılbaşı Kutlamaları

Türkiye’de her yılbaşında bir sorun yaşanır, yılbaşı kutlamaları Noel kutlamaları ile karıştırılır, aslında Müslümanlar Noel kutlamaz, bizim kutladığımız yılbaşıdır.

Noel, İsa Peygamberin doğduğuna inanılan gecedir. Bu gecenin adı her dilde ayrıdır,  dinsel bir kutlamadır, eğlenme yoktur, dua ederler, ayin yaparlar, birlikte yemek yerler, çocuklara hediyeler verirler. Noel’de süslenen çam yılbaşında da kullanılır, ikisinin arasında dört beş gün vardır.

Yılbaşı akşamına gelindiğinde dini Noel kutlaması bitmiştir, yılbaşı kutlanır.

Ayrıca bizde  yılbaşı için az da olsa çam süsleyen vardır, fakat Noel kutlayan Müslüman yoktur..

Ben otuz beş yıl kaldığım Avrupa ülkelerinde, hiçbir Müslüman’ın Noel kutladığını görmedim.. Almanya’da çalıştığım firma beni geçici görevle başka ülkelerdeki işyerine gönderirdi bu sayede Norveç’te, İsviçre’de ve Fransa’da da yılbaşı ve Noeli yaşama imkanım oldu.

Her ülkenin Noel kutlamalarında da farklılıklar vardı.  Alman komşularımız bizi ve çocuklarımızı Noel yemeğine davet ederlerdi. Biz de onları ve çocuklarını bayramlarımızda misafir ederdik, hiç kimse dininden çıkmadı, şimdi benim çocuklarım bunları tatlı bir anı olarak hatırlıyorlar.

Yılbaşı bütün dünyanın

kutladığı bir gecedir.

Yılbaşı kutlaması, Hristiyanlık ve Müslümanlıkla ilgisi olmayan, bütün dinlerden bağımsız  bir eğlencedir.. Dünyada medeni ve modern ülkeler nasıl yılbaşı kutlarsa bizde öyle kutlarız.

Dinimizde eğlenmek günah değildir, Kuranda bu tür bir yasaklar listesi yoktur, asıl günahkar Allahın yerine yasak koyanlardır,

Hatta bazıları, evinde günah diye çoluk çocuğuna televizyon seyrettirmez, ama kendisi görüntülü cep telefonu kullanır, evde kadının ve çocukların bakması günahtır,  çünkü kadın ve çocuk bakınca dünyayı tanır ve uyanırlar en çok korktukları kadındır, kadın aydınlanır uyanırsa çocuklarını da aydın yetiştirecektir,  bunlar aydınlıktan ve bilimden şeytandan fazla korkarlar. Oysa Kura’ın ilk emri “Oku” dur. Hz: Ali “Bilim Çin’de bile olsa gidip bulun” demiştir..

Biz yılbaşını, bir yılı kazasız, belasız bitirmenin sevinci ile kutlamaktayız dini bir motif aramak cahillikten başka bir şey değildir.

Bizim daha büyük günahlarımız var, kızları çocuk yaşta evlendirmek günahtır, çocuk gelinlere tepki yok, her türlü haram hile ve sahtekarlık diz boyu, faiz bizde, yalan bizde, zina bizde, yanmaz kefen satan sahtekarlar bizde, din satanlar bizde, Siirt Pervari’de 13 yaşında anne olan çocuk gelin, 14 yaşında av tüfeğiyle canına kıydı. İsmi Kader’di, evlendirildiğinde 12 yaşındaydı.. Yılbaşı günah diyenlerden tek kelime çıkmadı..

Ama yılbaşı kutlamak günah..

Hz. İsa ve Noel

Noel sözcüğünün kökeni Latince Natalis (doğum) tir. Fransızlar Noël, Almanlar Weihnnachten, İngilizler Cristmas, İtalyanlar Natale, biz de Fransızlardan aldığımız gibi Noel deriz.

Noel Baba Hz. İsa değildir, tarihçiler Noel Baba denilen kişinin çocuklara hediye dağıtan Antalya’nın Demre kasabasında yaşamış din adamı Aziz Nikola olduğunu söylerler,  burada adına bir Kilise vardır, mezarı bu kilisede idi, İtalyanlar bu mezarı Haçlı Savaşları sırasında İtalya’nın Bari şehrine kaçırdılar. Antalya müzesinde ona ait bir ayak kemiği kalmıştır. Ben geçtiğimiz yıllarda Demre’de bu kiliseyi ve müzede ki kemiği gidip gördüm.

Son Olarak

Yılbaşı kutlamaları,  anneler günü, babalar günü,  doğum günü, mezuniyet günü, sevgililer günü gibi modern ülkelerde sosyal insanların kutladığı gibi bir gündür.

Yılbaşını, bütün dünya, Hıristiyanlar, Müslümanlar, Budistler, dinsizler, fakir zengin, köylü şehirli, genç ihtiyar, herkes kutlar, dünyada bu kadar geniş katılımla olan bir kutlama yoktur.

Kimsenin yılbaşına yılbaşı hindisine, tavuğuna karışmayın, Allah’la kulunun arasına girmeyin, kafanıza göre Allah adına yasak koymayın herkesin sevabı da günahı da kendisine aittir.

KAYNAKLAR

Mehmet AYDIN, Dinler Tarihine Giriş

Pervin ERGUN, Türk Kültüründe Ağaç Kültü.

Petek ERSOY, Cumhuriyet Döneminde Yılbaşı Kutlamaları,

 

                        

 


Bu haber toplam 546 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları