HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Yeni yıl ve Kırmızı Çamaşırlar

22 Aralık 2021 Çarşamba Saat: 08:30

Bugünkü köşe yazısında konumuz yine yeni yıl kutlamaları, Noel ve yeni yılda  gelenek haline gelen olan kırmızı iç çamaşırları giyme modası.

Önce, gelecek 2022 yılının tüm insanlığa ve ülkemize barış ve mutluluk getirmesini dilerim.

Yılbaşı kutlamak günahtı, değildi tartışmaları arasında bir yılı daha bitirdik birkaç gün sonra herkes yılbaşını bir şekilde kutlayacak umarım kimse dinden çıkmaz.

Bir aydır bu konuyu işliyoruz..

Bir aydır birçok yazar da bu konuyu işliyor.

Yılbaşı kutlamak günah değildir.

Bizim kutladığımız Noel değildir.

Biz Noel bilmeyiz

Biz Müslümanız

Noel Hristiyanların Hz. İsa’nın doğumunu kutladığı yılbaşından ayrı dinsel bir törendir.

Bizim kutladığımız ise yılbaşıdır.

Yılbaşı bütün dünyanın kutladığı bir eğlencedir, doğum günü anneler günü, babalar günü gibi.

Bu günler de batı’dan alınmıştır, anneler günü kutluyoruz batıdan alınmıştır, kutlarsak onlara benzeriz, onlara benzemek onların yaptıklarını yapmak günahtır gibi bir mantık olmaz.

Kıyafetlerimiz de batı’dan Hristiyanlardan alınmıştır, ceket, pantolon Fransızlardan alınmış Fransızca kelimelerdir. Gömlek Fransızlardan alınmıştır, tayyör, tişört, abiye yabancı kelimelerdir Hristiyanlar giyiyor diye biz giymeyecek miyiz? Daha iyi Müslüman olmak için Arap kıyafetleri çarşaf peçe mi giyelim.

Bindiğimiz araba, kullandığımız cep telefonu, televizyon  Hristiyan buluşudur, bunları kullanınca  günaha mı gireriz?.

İsterseniz siz bunların hiç birini kullanmayın bir deve satın alın ona binin.

Yılbaşı ile iş bitiyor mu?

Bir çok yiyecek maddesi, bir çok yiyecek katkı maddesi bir çok deterjan çamaşır tozları Hristiyan buluşudur ve hepsinin de içinde İslamın  şidetle  karşı çıktığı ve günah saydığı domuzdan elde edilmiş katkı maddesi vardır.

Siz isterseniz çamaşırlarınızı gidin dere kenarında kille yıkayın, telefon kullanmayın kızılderililer gibi dumanla haberleşin, taksiye otobüse binmeyin duraklarda deve bekleyin.

Yediğimiz yoğurtlarda, sütte, islenmiş et ve tavuk ürünlerinde ve sebzelerde büyümesi için kullanılan katkı maddeleri gübreler, tohumlar, hormonlar, tavuklara yedirilen yemlerdeki katkı maddeleri hep Hristiyan ülkelerin yaptıkları be bize sattıkları yine içinde  hayvanların yenmesi dinimizde haram sayılan uzuvlarından elde edilmiş ürünlerdir,siz takmışsınız hindiye ve yılbaşına,  bunlardan haberiniz var mı?

Böceklerin kanından elde edilen meyve suları çocuklarınızın yediği renkli şekerle dahil her şeye konulan katkı maddesinden haberiniz var mı?

Hasta olduğunda kullandığınız ilaçların tamamı Hristiyan ülkeler tarafından bulunmuş ve üretilmiş bize yutturulmaktadır, bunların içinde afyon, esrar, alkol, böcek kanı, domuz yağı alkol ve Müslümanların yemesi yasak olan hayvanlardan elde edilmiş maddeler vardır haberiniz var mı?

 

İş yılbaşı ile bitmiyor

Bunları da Okuyun..

Alışverişimiz çoğunlukla hileli, ürettiğimiz her şey hileli, yalancılık, faizcilik zina bizde diz boyu, küçük çocuklara istismar bizde diz boyu. Çocuk yaşta gelinler bir bir intihar ediyorlar, Bunlar konusunda söyleyecek bir şeyiniz yok mu?

Görüyorsunuz ki iş hindiyle, yılbaşı ile bitmiyor, onlardan çok daha önemli şeyler var.

Ülkemiz dört taraftan sarılmış durumda yüz yıl önce başaramadıkları Sevr anlaşmasını tekrar hortlattılar . Birlik olup bu güzelim ülkeyi tekrar eski mutlu günlerine taşıyacağımıza başka iş kalmamış gibi, yılbaşı ile, hindi ile Noel ve  kırmızı donla uğraşıyoruz. 

 İnsanlarımız Arap kültürü ve adetlerini din sanıyorlar. Onların kendilerine bile faydası yok, o ülkelerde insanlar   bilgisizlikten, cahillikten kırılıyorlar, onlarda her şey yasak, dünyada saygı gören bir tek İslam ülkesi yok. 

Kırmızı Çamaşırlar ve Yılbaşı

Yılbaşında bir de uydurma kırmızı don hikayesi var. Uzun yıllar kaldığım Avrupa ülkelerindeki bu çılgınlık nihayet ülkemize de geldi.

O gece kırmızı iç çamaşırları ile yeni yıla girmenin uğur getireceğine inanılır.

Aslında durum öyle değildir. Kırmızı don uğur falan getirmez.

Bu da bir kurnazlıktır, nasıl mı?

Bakalım..

Eskiden ve hala Anadolu’nun bazı yerlerinde "Don" sözcüğü her türlü giysi için kullanılırdı. Bazı Türk lehçelerinde buna Urba, Esvap, Partal, Paltar ve Çaput’ta derler.

Daha sonra dış giysilerimiz için Arapçadan "Kıyafet" sözünü aldık. "Don" sözcüğü, içe giyilen, önce "iç donu" olarak, sonra doğrudan "don" olarak anlam kaymasına uğradı.

Don kelimesinin aslı Orhun yazıtlarında “Ton” olarak geçer Uygur Türkçesinde “Tonanmak” giyinmek olarak geçer. Bu Donanmak olarak  bugün Anadolu’da kullanılır çok süslü giyinen insanlara “ Yine donanmışın” denir. Yine Anadolu’da “Don, pantolon anlamında kullanılır.

Fransızcadan aldığımız "Atlet", ile İtalyancadan gelen  "Fanila" gibi sözcükler yaygınlaşınca, "Don" yalnızca alta giyilen iç giysisi olarak kaldı, kadınların giydiği don sonradan Fransızca’dan alınma "Külot" oldu.  Fransızca Culotte- Külot aslında kısa pantolon demektir. 

  

Her Yılbaşı Kırmızı Don

Her yılbaşı yaklaştığında çarşı pazar esnafı, dükkanını kırmızı iç çamaşırları ile doldurur. En ucuzundan en pahalısına, kadar ortalık kırmızı dondan geçilmez,  sokaktaki işportacılara, kadar dantellisinden desenlisine kadar her taraf kırmızı don olur.

 

Kırmızı donun bir de hikayesi var

Yıl 1956...

İflasın eşiğine gelen Amerikalı iç çamaşırı satıcısı Henry George'un deposu kırmızı külotlarla doludur. Çünkü kadınlar kırmızı yerine hep siyahı tercih etmektedir.

George çalışanları ile bir toplantı yapar. Yılbaşından iki hafta önce etraflarındaki bütün kadınlara kırmızı külot hediye ederek, bunun onlara şans getireceğini söylemelerini ister.

Kırmızı külotun şans getirdiği hikayesi fısıltı gazetesi sayesinde kısa sürede kulaktan kulağa yayılır.

31 Aralık günü Henry George'un deposundaki kırmızı donlar tükenirken, yeni bir gelenek de ortaya çıkmış olur.

Ve bu yalan, 50 yıl içinde bir inanç haline gelir.

Yeni yılınız kutlu olsun..


Bu haber toplam 256 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları