HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

OKUL DÖNEMİNDEKİ ÇOCUKLARDA BESLENME

24 Aralık 2021 Cuma Saat: 08:30

Okul dönemindeki çocukların beslenmesinde fiziksel gelişimin sağlanmasının yanı sıra sağlığın korunması da önemlidir. Bu sebepten tüketilen besinlerin miktarları ve çeşitlerinin kontrollü olması gereklidir. Çocukların besin ögesi ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda yetersiz büyüme gelişme veya sağlığın bozulmasıyla karşılaşılabilir. Okul çocuklarında yapılan araştırmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların dikkat sürelerinin azaldığı, büyüme ve gelişmenin yavaşladığı ve öğrenmede güçlük çektikleri gözlenmiştir. Özellikle bu dönemdeki çocuklarda kahvaltı öğünü atlanmaktadır. Çocuklar, bunun sonucunda okulda paketli yiyeceklere ve gazlı içeceklere yönelmektedirler. Kahvaltının atlanması, okulda tüketilen sağlıksız yiyecekler çocuklarda yetersiz ve sağlıksız bir beslenme düzeni oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak kabızlık, şişmanlık, kansızlık gibi sorunların ortaya çıktığı görülmektedir.

Okul Çağındaki Çocukların Sağlıklı Beslenebilmesi İçin

Kahvaltı öğünü atlanmamalıdır. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu, süt ve ekmek yeterli olacaktır. Eğer okula yetişmek için çocuklar acele ediyorsa veya iştahsızlık varsa sandviç, tam buğday ekmeğinden tost gibi yiyecekler kahvaltı için tüketilebilir. Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların okul başarısının daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Beslenme çantalarında ara öğünleri olsun. Teneffüslerde çocuklar abur cubur, gazlı içecekler ve paketli gıdalar tüketebilmektedir. Beslenme çantalarına meyve, evde yaptığınız sandviçler, ayran, süt, ev yapımı hamburger gibi öğünler eklenirse okulda daha sağlıklı besinler tüketmeleri sağlanmış olur.

Yumurta çok önemlidir. Yumurta örnek proteindir. A, D, E, B vitaminleri ve çinkodan zengin olan yumurta, beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlayarak başarıya destek oluyor.

Süt ve süt ürünleri tüketmelerini sağlayın. Süt ve süt ürünleri kalsiyum kaynağıdır. Büyüme ve gelişmenin sağlanmasına yardımcı olmakla beraber kemik gelişimi için de gereklidir. Çocuklarda diş çürükleri görülmektedir. Süt ve süt ürünleri diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Sebzeleri sevdirin. Sebzeler A vitamini, C vitamini ve posa açısından zengindir. Özellikle kabızlık yaşayan çocuklarda sebze tüketiminin arttırılması kabızlık sorununun çözülmesinde yardımcı olacaktır.

Et, tavuk ve balık tüketimine önem verin. Okul çağındaki çocuklarda kansızlık görülme oranı artmaktadır. Kansızlığın önlenmesi ve protein ihtiyacının karşılanması için et tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca balık Omega-3 kaynağıdır. Omega-3, çocukların bağışıklığının güçlenmesinde, dikkat eksikliğinin önüne geçilmesinde ve kalp-damar sağlığının korunmasında yardımcıdır.

Genel olarak çocuklar anne babayı örnek alırlar. Sizin beslenmeniz de çocuğunuzun beslenmesinde yol gösterecektir. Masaya beraber oturmanız, birlikte yemek yemeniz, beslenme çantalarını birlikte hazırlamanız çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlığı oluşturmasına destek olacaktır. Çocuğunuza yasaklar koymak yerine istediği besinleri daha sağlıklı hale getirerek hem iletişiminizi güçlendirip hem de çocuğunuzun daha sağlıklı yeme düzenine katkıda bulunmuş olursunuz.

 


Bu haber toplam 443 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları