HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

İnsafla Kendine Gel ve Halini Düşün

31 Aralık 2021 Cuma Saat: 08:30

Aziz okuyucular. Bu hafta sizlere Yavuz Selim Vakfı kurucusu Trabzonlu Alim Merhum Ahmet Yaşar Hoca Efendinin sohbetlerinden bir buket sunuyorum. 

Hz. İsa Aleyhisselam bir gün bir dağda ağlayan bir kayaya rastlar ve kayanın bu halinden dolayı mahzun olarak: “Ya Rab! Bu kaya niçin ağlar?” Diye sorar. Allah Zülcelal hazretleri de: Ya İsa, bu halinin sebebini kayaya sor, sana cevabı O versin, buyurur. Bunun üzerine Hz. İsa Aleyhisselam: Ey taş! Allah’ın izni ile niye ağladığını söyle deyince, kayadan şu cevap gelir: Ey İsa Ruhullah! Bir gün yanıma iki arkadaş oturmuştu. Konuşurlarken, cehennemin yakacaklarının taşlar ve insanlar olacağını ifade eden ilahı kelamdan bahsettiklerini duydum. O günden beri; Acaba ben cehennemde yanan taşlardan biri miyim diye korkudan ağlarım. Bu hadisi şerif imadan mahrum olan insan kalbinin kayadan daha sert olduğunu en güzel şekilde ifade etmektedir.

Demek oluyor ki; imana kapalı olun kalpler kaya parçaları gibi şuur ve idrakten mahrumdurlar. Allah insanları bu seviyeye düşmekten muhafaza buyursun. İnsan kendi dışındaki varlıkların seviyelerine bakıp durumunu değerlendirmelidir. Bitkiler alemine bakınca onların her anını Allah Teala’yı tespih ederek geçirdiklerini görür. Allah Teala bu hususu Kur’an-ı Kerim’inde pek çok yerinde ifade buyurduğu gibi daha önce de gönderilmiş bulunan kitaplarda da zikretmiş ve bütün nebi ve resuller bu hakikati ümmetlerine tebliğ etmişler. 

Allah’ı unutan gafil insan! Kendi durumuna bakarak seviyenin bitkilerin gerisinde mi, önünde mi olduğuna karar ver. Ağaçlara bakarak onların durumu ile de kendi seviyeni mukayese edip araştır. Bu araştırmaları yapan insan, gayesiz, sebepsiz, faydasız bir hayat yaşamak için yaratılmadığını kabul etmek mecburiyetinde kalır.

Ey insan! Bir de kendine bak. İnsanlara faydalı mı zararlı mı olduğunu araştır. Yaratılmış bütün varlıklardan üstün olan insanın kendisine bahşedilen şerefe kavuşması için ilahi iradeye teslim olması, yaratılış gayesine göre vazifelerini yerine getirip, Allah’a hamd ve şükür görevlerini ifa ederek, teslimiyetini tamamlaması gerekmektedir.

Öyleyse insafla kendine çekil ve halini düşün. Yaratılış gayeni öğren. Hiç olmazsa, taşlar, bitkiler, ağaçlar kadar yaratılış gayeni yerine getirmek için gayret et.

Eğer bu gayretleri göstermezsen toprak altında çürüyen tohum seviyesine gelirsin. O zaman çürüyüp ayaklar altında çiğnenip yok olup gidersin. Ama sen canlı tohum olmaya layıksın. Eğer canlı tohum olursan, insanlık bahçesinde yeşerip büyürsün. İnsanlık alemine ışık saçan bir nur olursun. Bu hayatta da sonsun hayatta da sonsuz varlığa ve mükafatlara kavuşursun. 

Dünya sahnesindeki en küçük varlıktan en büyüğüne kadar düşüncen ile ulaş, onların manevi hallerine fikrini ulaştır. Artık daldığın gafletten uyanarak ilahi sedaya kulak ver. Kendine ve insanlara karşı insaflı ol. Hakk sedası olan “İnsanları ve cinleri beni tanıyıp, bana itaat etsinler diye yarattım.” Ayeti kerimesini düşünerek mükellefiyetlerini yerine getir.

İnsanın yaşayışı için gereken nizamı, suret ve yaratılış olarak sizleri en güzel şekilde yaratan, yaşamanız için bütün ihtiyaçlarınızı var ederek size hizmetçi kılandan daha güzel bilen var mıdır? Onun için ezelden gelen derin vahiy sedasına kulak ver. O sedaya tabi olarak hem dünya mutluluğunu hem de ahiretin temiz hayatını elde ediver. 

Selam, iradesini Allah Teala hazretlerine teslim edenlerin üzerinedir. Selamete ermek Allah’ın koyduğu hayat ölçülerine tabi olmakla mümkündür. Bunun için sizlere hayatınızı diğer varlıkların hayatları ile mukayese etmenizi, fazilet ve üstünlüğün nasıl elde edileceğini araştırmanızı ve öğrendiklerinizi yaşamaya karar vermenizi tavsiye ederim.

Allah’a değişmeyen hakka tabi olmayı cümlemize nasip buyurması için dua ve niyaz ederim.

Selam, Hakk’a tabi olanların üzerine olsun.

 

Kalın sağlıcakla.

 


Bu haber toplam 146 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları