HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

YENİ BİR YILA BAŞLARKEN

1 Ocak 2022 Cumartesi Saat: 08:30

Bu gün yeni bir yılın başlangıcıdır…  2022 yılının ilk gününe adım atmış olamanın insanlık âlemi için hayırlara vesile olmasını dilerim.

  Aslında her sabah yeni bir güne uyandığınızda, hatta her yeni bir nefes aldığınızda, sizin yeni yılınızdır.  Ve her sabah sadece güneş doğmaz, ölüm provası olan uykunuzdan uyanıp her göz açışınız sizin için de yeni bir doğumdur… Evet, evet… Her sabah yeni bir doğumdur!

 Biliyormusunuz? Yeni  yıllar kutlayarak geldiğimiz 2022 yılında Dünya da eski köklü kalabalık aile kültürü kaybolmaya mahkûm olmaktadır.  Aileler artık karı koca ve yuvadan uçuncaya kadar çocuklarla merkez, yani çekirdek aile yapısına endekslenmektedir.

  İnsalık 21’ci asırda kalabalıklar arasında yalnızlaşıyor.

   Olmaz olmaz demeyin,  Bu da oldu!  Bazı ülkeler yalnızlık Bakanlığı bile kurdular.

      Sabah gazetesinde Selçuk Eren’in yazısından öğrenmiş olduk bunu.  Bundan üç yıl önce İngiltere’de yalnız insanlarla ilgilenilme görevini daha akılcı politikalarla yürütmek için yalnızlık Bakanlığı kuruldu. Ayrıca yerel yönetimler de bu sorunla mücadele etmek için çalışmalara başlamış bulunmaktadırlar.

 Çin’de yaşlıları ziyaret etmek yasayla zorunlu hale getirildi. Yani büyüğünü ihmal edene ceza bile var.

 Japonya’da da geçtiğimiz yıl yalnızlık Bakanlığı kuruldu.   Amaç bir taraftan yaşlıların mutlu olmalarını sağlamak, diğer taraftan ise yalnızlığa bağlı nedenlerden dolayı artan intihar vakalarını azaltmak.

  Avustralya ‘da yalnızlık Bakanlığı kurmak için hazırlık yapmaktadır.

 Hıvatistan’ da yaşlıların yalnızlığını paylaşmak ve onları mutlu etmek için çalışmalar başlatmış bulunmaktadır.

   Ülkemizde gençliğimizde Aile ve Politikalar Bakanlığı yoktu, ama kuruldu… İstermisiniz bizde de yalnızlık Bakanlığı kurulsun?  Yok, bu yalnızlık Bakanlığı yalnız kalmış kart dulllara çöpçatanlık yaplıyorlar... Kart zamparalar da bundan medet ummasın, ha!

  Yalnızlık Bakanlı yaşlıların sorunlarını çözmek, yalnızlıklarını unutturmak için kuruluyor, kart zamparalara eş bulmak için değil. Eş bulma işini televizyonlar hallediyor. Çoğunluk vakit geçirmek için münakaşaların eksik olmadığı bu programları izliyor.

  Yakın zamanlara kadar ülkemizde kalabalık aileler ile yaşanırdı.  Ailede gençler büyükler yatalakda olsa sabır ve merhametle onların hizmetlerini of demeden saygı ile yaparlardı.

  Şimdi o günler gerilerde kaldı. Yani Avrupa’daki aile sistemine benzemeye başladık.

   Avrupada çocuk torun sevgisinin mahrumiyeti kedi köpek sevgisi ve aavuntusu ile giderilmeye çalışılıyor.

  Ama üzülmeyin…  Yalnızlık kâbusunuz olmasın asla. Ama yalnızlığın kâbus olmaması için de sosyal olmayı ve bazı hobilere hayatımızda yer vermeyi düşünmek lazım.

   Bakın ne diyor üstad:  Karanlık aydınlıktan, yalan doğrudan kaçar. Güneş yalnız da olsa etrafına ışık saçar. Ama üzülme, doğruların kaderidir yalnızlık. Kargalar sürü ile, kartallar yalnız uçar.

  Yaşlılar konusunda pandemi süresince Amerika ve Avrupa’nın sınıfta kaldığına, yaşlıları adeta ölüme terkettiklerine, ancak ülkemizde en ücra köşedeki yaşlılara hizmet verildiğine şahit olduk.

 Yani, her ne kadar eski aile geleneklerimizde erezyon olsada,  çok kötümser olmamak lazım.

    Yapmamız gereken her günü yeni bir doğum, her günü güzel düşünerek özel ve şükür vesilesi olarak yaşamak, ailemize, büyüklerimize vakit ayırarak hallerini hatırlarını sormak, sılai rahim yapmak, Yaradanın her gün bize bahşettiği 84 400 saniyelik zamanı güzel kullanmaktır.

  Unutmayın, dün dünde kaldı… Yarın ise henüz gelmedi…   Elimizde bir saat sonrası bile değil, sedece şu an var. Anlayacağınız, gelecek yeni yılı görme garantimiz yok.

Madem elimizde sadece şu an var, neden şu anın kıymetini iyi bilmiyoruz? Şu andan sonra arkadaşınızı, anne babanızı, akrabalarınızı, doslarınızı bir daha göremeyebiliriz. Öyleyse şu an onların gönlünü almayı,  onları çok sevdiğimizi söylemeyi,  küslüğü kaldırıp barışmayı neden erteleyelim

 


Bu haber toplam 256 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları