HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

Okul Yönetiminde Liderliğin Önemi

6 Ocak 2022 Perşembe Saat: 08:30

Günümüzde okul müdürünün aynı zamanda lider olması beklenir. Eğer okul müdürü yöneticilik becerilerinin yanı sıra liderlik davranışları da sergileyebiliyorsa, okulu mükemmel olarak yöneteceği düşünülebilir.

            Bunu zorunlu kılan nedenlerden birisi günümüzde değişimin hızlı olmasıdır. Bu hızlı değişime ancak bir liderlik yaparak ayak uydurabilir. Okullarda değişimin birçok nedeni olmakla beraber bu amaçları şu başlıklar altında toplamak mümkündür.

            Değişimin en önemli amaçlarından birisi hiç şüphesiz etkililiği artırmak, verimliliğe katkıda bulunmak, motivasyon ve memnuniyet düzeyini artırmak olacaktır.

            Okul yöneticisinin sahip olması gereken temel liderlik alanları konusunda tam bir görüş birliği yoktur. Sosyal, ekonomik ve teknolojik alanda değişimler okul müdürünün birden fazla alanda liderlik yeteneğine sahip olmasını gerektirmektedir. Bu alanda yapılan bir takım çalışmalarda okul yöneticisinin sahip olması gereken liderlik alanlarını; Vizyoner liderlik, öğretim liderliği, toplumsal liderlik, örgütsel liderlik, etik liderlik, ve kültürel liderlik olarak tespit etmiştir.

            Lider ve yönetici aynı kişi değildir. Bunları birbirinden ayıran bir takım özellikler vardır. Bu farklılıklar yönetilenler tarafından kolayca ayırt edilir. Bir kişi hem lider hem de yönetici olabilir mi? Hiç şüphesiz bu iki rolü kendinde birleştiren kişiler daha etkili bir şekilde kurumları yönetirler. Lider bir kişi aynı zamanda iyi bir yönetici olabilir ama iyi bir yöneticinin her zaman lider olması beklenemez.

            Okul yöneticisi, plan ve programların hazırlanmasında okulun vizyon ve misyonunu dikkate alır. Günümüzde kamu kurumları için stratejik planlama zorunlu olup her kurumun planlama yaparken bu durumu göz önünde bulundurması gerekir. Okuldaki öğrencilerin ilerlemelerini dikkate alır ve bunlara göre karar verir. Kararlarını bu sonuçlara göre oluşturur. Karar verirken tek başına kararlar almaz. Okulda herkesin bu kararlara katılımını teşvik eder. Süreçleri öğrenmeyi kolay kılacak şekilde düzenler. Böyle bir lider okul yönetiminin işleyiş ve süreçlerini öğrenmeyi geliştirecek şekilde düzenler. Yeni gelişmeleri takip ederek bunları hayata geçirmeye uğraşır. Yönetsel işlemlerde bilgi teknolojilerinden etkili yararlanır. Bu amaçla okuldaki donanım ve araçları etkili şekilde kullanır. Bunlardan herkesin en iyi şekilde yararlanmasına fırsat sağlar.

            Yöneticilik her zaman uzmanlık, beklenen sonuçlara ulaşmak, mesleki bilgi, anlayış ve beceri gerektirir.


Bu haber toplam 493 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları