HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

Hayatını Sadeleştir

8 Ocak 2022 Cumartesi Saat: 08:30

1.    Dolabını düzenle

2.    Çantanı temizle

3.    Gereksiz dijital cihazlardan kurtul

4.    İletişim kurmadığın insanları rehberinden sil

5.    Cüzdanını temizle

6.    Az ye, az yargıla

7.    Bir gün boyunca dijital ekrandan uzak dur

8.    Rahatlatıcı egzersizler yap

9.    Sevdiklerinle vakit geçir

10. Teşekkür listesi yap

11. Doğa ile yakınlaş

12. Giymediğin kıyafetleri bağışla

13. Yapmak istemediğinde, hayır de

14. Toksik ilişkilerinden kurtul

Hayatın koşuşturmasından yorulup soluklandığımız ve kendimizi dinlediğimiz zamanlarda ne yapmalıyız? İnternette dolaşırken rastladığım şu yukarıdaki önerilerin bazılarını hayata geçirebiliriz belki de, ne dersiniz? Genelde bizler çevremizdeki insanların kusurlarına, olumsuzluklarına ve bize uygun olmayan davranışlarına odaklanırız. Bunlara kafa yorduğumuz kadar kendimize yorsak her şey bambaşka olurdu.

 

Bir dönem kilo almıştım ve bir kaç kilo zayıflamak için dikkat ettim yediğime, içtiğime. Gazlı içecekleri hayatımdan çıkardım, o dönem çok sevmeme rağmen hamur işi yememeye gayret ettim, tatlıyla zaten aram yok ona uzak durmak daha kolay oldu. Bir baktım üç ay içinde beş kilo vermişim. Benim için çok başarılı geçen bir süreçti, kendimle gurur duydum. Buraya kadar herşey güzel görünüyor değil mi?

 

Oysa ki, durum hiç de öyle değil! Çevremdeki mütemadiyen herkesten eleştiriler aldım. Bir kaç kilo aldığımda bana; “yanakların mı tombullaştı senin, kilo mu aldın yoksa, zayıflık yakışıyor sana?” diyenler. Şimdi de “aaa olmamış göz altlların çökmüş, hasta gibi olmuşsun, ne o öyle çok zayıflamışsın” diye, yine eleştirecek, yargılayacak bir şeyler buldu.

 

O zaman anladım ki, kimse kendinde olmayanı başkasında olsun istemiyor. Yani ne kadar uğraşırsa uğraşsın kilo veremediğini söyleyenler. Karşısındaki hedefine ulaşınca onun moralini bozacak mutlaka bir şeyler bulup söylüyor. Tabi iyi niyetlileri ve istisnaları ayrı tutuyorum. En azından gayretini ve azmini takdir ederim ben olsam.

 

İnsanların tercihlerine saygı duyup, motive etmek gerçekten de çok değerli. Bu nedenle sizi aşağı çeken “toksik ilişkiler”den kurtulmak en iyi çözüm gibi görünüyor. Ancak bu kurtulamayacağın derecede yakın birileri ise o zaman size hayatta başarılar diliyorum! Bu da sizin sınavınız demek ki. Onu değiştiremiyorsanız, siz bakış açınızı değiştireceksiniz. Duymayacak veya duyup da etkilenmeyecek, hayatınıza devam edeceksiniz.

 

Başkasına yardım eli uzatmak, insanı her zaman olumlu yönde motive eden bir eylem. İyilik yap, denize at demiş büyüklerimiz. Başkasına yaptığımız her yardım, kendimize yaptığımız bir iyiliktir aslında. Muhakkak olumlu geri dönüşleri oluyor bize. Zaman içinde öyle güzel görüyoruz ki, çok bunaldığımız zamanda bizi feraha çıkaracak bir el uzanıyor. Çok sevdiğim bir sözü paylaşmak istiyorum sizinle “birine yardım edebilmek, Yaradan’ın bizi düşündüğünü göstermesidir”

 

Şikayet listesi değil de, teşekkür listesi yapmayı denesek bir gün de. Çevremizde şikayet eden ne çok insan var, tamam her şey güllük gülistanlık olmayabilir ancak, değiştiremeyeceklerin için kahrolup, dövünmenin, sürekli şikayet etmenin kime ne faydası var? Yaşadığımız olayların içinde güzellikleri bulabilmek lazım. Şükredebilmenin bize verilmiş bir lütuf olduğunu düşünüyorum. İşin özü, iç huzurunu bulmak çevreye bağlı değil sana bağlı bir durumdur. Kendi halinden memnun olma sanatını elde edebilene ne mutlu.


Bu haber toplam 121 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları