HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

Eti Kıroğlu Çocuk Parkları

8 Ocak 2022 Cumartesi Saat: 08:30

Bir çocuk parkına verilebilecek en güzel isimlerden birisidir sanırım. İlk okuduğunuzda alaka nedir, Eti Kıroğlu nedir diyebilirsiniz özellikle de yeni kuşak arkadaşlarımız. Ancak bir küçük memleket sevgisi hikayesi anlatmak istedim bu hafta.

Çocukluğumun bir bölümü Ünye Devlet Hastanesi’nin bulunduğu adı dahi hastane virajı olan keskin virajın olduğu Çamlığın karşısındaki sokakları çamur Karadeniz sahil yolunun yanındaki mahallede geçti.  O yıllarda mahallede hatta yan mahallelerde dahil tek çocuk parkı hava lojmanlarının bulunduğu çevresi tel örgülerle çevrili yalnızca komutan çocuklarının oynayabildiği çocuk parkıydı. Tel örgülerin ardından asker abiler komutan korkusundan düdük çalıp kovalayana kadar doya doya izlerdik o parkı. Düdük sesiyle koşuşturmaya başlayıp kaçıştığımız zamana kadar tadını çıkarırdık salıncakların, tahterevallinin ve o çift taraflı oturulabilen kocaman salıncağın… Oynayamadan.

Bazı zamanlarda bizi içeri kısa süreliğine alan komutanın nöbetine denk geldiğimizi bugün anlıyorum. Kısa süreliğine açın kapıları talimatıyla 15-20 dakika hızlı hızlı oynatırlardı günlerce, haftalarca, aylarca hava lojmanlarının tel örgülerinin ardındaki küçük gözlerimizi ve ellerimizi salıncaklarla.

Ve sonra bir sabah mahallede pıtık, külahçılık ve saklambaç oynama ümidiyle çıktığım mahallede yaşça bizden biraz büyük çocukların ‘’ oğluummmm mahalleye çocuk parkı yapılmış ‘’ naralarıyla koşuştuklarını görünce mahalledeki çocuklarla beraber küçücük boylarımızla ama kocaman adımlarımızla koştuğumuzu hatırlıyorum. Sarı renkli kaydıraklar, yepyeni salıncaklar, kocaman bir tahterevalli… İşte o parkın başında bir tabela vardı şık bir tabelayla şöyle yazıyordu ‘’Eti Kıroğlu Çocuk Parkı’’

Düdük yoktu, tel örgü yoktu, korkmuyorduk ve istediğimiz gibi oynayabiliyorduk artık…

Hikayesini yıllar sonra öğrendiğim için çocukluğuma döndüm bu sabah ve sizlerle de paylaşmak isterim. Dönemin Eti Bisküvileri Distribütörü iş insanı Musa KIROĞLU şirket tarafından bir yurtdışı seyahatine davet edilir. Moldova’da yapılacak ve tüm masrafları Eti şirketi tarafından karşılanacak bir yurtdışı seyahatidir bu. Musa Kıroğlu şirkete bir teklifte bulunur ‘’Benim hakkım olan bu davete ben katılmayayım ancak orada benim için harcayacağınız parayı bize aktarın ve bir projeyle Ünye’de Çocuk Parkları yapalım.’’  İşte o düdüksüz, tel örgüsüz parkın hikayesini yaklaşık 20-25 yıl sonra öğrendim. Çocukluğumuzun özgürlüğü, gözlerimizin içindeki ışığa vesile olan sarı sarı renkli Eti Kıroğlu çocuk parkının vesile olanı Musa KIROĞLU var olsun. Bir çocuk parkı da inşallah memlekete bizim tarafımızdan yaptırmak bir gün nasip olsun.

 

Gurbetten hasretle…

 


Bu haber toplam 465 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları