HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Kendimiz Olmak

8 Ocak 2022 Cumartesi Saat: 08:30

İnsanlık son yüzyıl da büyük değişim yaşadı. Bu değişim önceki asırların gelişim hızından tarifi zor derecede yüksek ve hızlı oldu. 

  Cansız ya da canlı, her varlığın kendi olan denklemi ve özü vardır. Siz o özü ne kadar dönüştürmeye kalksanız ya da izole etsenizde, öz uymayanı püskürtüp sadeliğine dönmek ister.

 Sadelik varlığın kendi olanıdır… Kendi olan kendi olmak, kendi kalmak, hür olmayı yudumlamak ister.

    Kendi olmak biz olmak birliğine aykırı değildir… Kendi olmak özgürce akan bir derenin bağımsızca akma hürrüyetine sahip iken,  ırmak, nehir ve sonrasında denizlerle bir olmayı kendi iradesiyle istemesidir.

  Tabi biz diyecek bir olacağız…   Ama kendim olmadan nasıl bir olayım? Tutsak olan insan ruhları bağımlı oldukları halde kendi olabilmeyi bilemezken biz olabilmeyi nasıl kavrasın?

  Birliğin beraberliğin kıymetini anlamak için insan ruhunun özgür olabilmesi, özgüvene sahip olabilmesi, bağımsız düşünebilmesi, kendini geçmişini tarihini bilmesi ve önce kendi olması lazım, öyle değil mi?

 Kendi değilse öyleyse bir hiç… Bir hiç ise olur piç ve kendini bilenlerce yönetilir olur!

   Yirmi yıl Yaşilay Ünye Temsilciliği yaptım… Yeşilay faaliyetlerim sırasında şunu yakınen görmüş oldum:  Milli bütünlüğü, kültürü, tarih bilinci ve özünü kaybetmiş bir ülkeyi uyuşturucu kültürüyle tutsak etmek  ‘’topla tüfekle tutsak etmekten’’  çok daha kolay ve az maliyetlidir.

  Gelişmiş zengin ve emperyelist, yani sömürü düzeninin ağası olan ülkeler bu uyuşturucu kültürünü siyaset ve istihbarat birimlerini kullanarak başarılı bir şekilde yürütüyorlar.

  Bizim mayamızda var olan hatır, sevgi,  saygı, merhamet,  aile ilişkilerine bağlılık, dini inanç ve maneviyat kavramları, Devleti baş tacı bilmek, nicedir türbülansa uğramaktadır.

  Bunun etken sebeplerinden biride yabancı hayranlığıdır. Yabancı hayranlığı Osmanlı döneminde Jöntürklerin zamanında başlamış olup, halen devam etmektedir.

 Doğrudur… Milletler, halklar arasında birbirinden yaşama dair çaşitli kavramlar adetler ve kültür alışverişleri olur.  Ancak olması gereken,  halkınızın eğitim düzeyi ülkenize dışardan giren yabancı kültür akımını filtre edecek seviyede olmasıdır.

   Eğer hem zengin ülke olmayıp hem de dünyanın kanını emmeye doymayan ülkelerin sömürü kapsamı alanındaysanız, sizin öz benliğiniz sürekli onların operasyonuna maruz kalır.

 Özgür iradeye sahip olmayıp, başkalarının tavsiyeleri ve yönlendirmeleriyle hayatını idame etirmek, sürekli modayı takip etmek, başkalarının ne yaptığına göre hayatını yaşamaya çalışmak kendi olmak değil esaret altında olmaktır. Bunun ucu modern köleliğe kadar gider.

  Artık köle ticareti yapılmıyor… Ama eğitimi ıskalamış bir ülkenin halkını emperyalist ülkeler başta medya,  bilişim teknolejileri ve uyuşturma kültürünü kullanarak pek ala köleleştirebiliyorlar.

Öyleyse bireyler eğtimli olacak, eğitimli bireyler yetişmiş eğitimli insan gücüne sahip halkı meydana getirecek, bu eğitimli ve bilinçli halk devleti meydana geticek ki o ülke kartondan bir ülke olmasın ve ‘’üzerinde yapılan kurguları bozup’’  düzenbazlıklarını dümencilerin kursaklarında bıraksın.

 O zaman yapılacak iş çocuklarımızı özgüvene sahip, başkalarının yönlendirmesiyle değil kendi hür iradesiyle karar verebilen insanlar olarak yetiştirmektir.

  Bu şekilde yetişmiş gençler ve yetişkinlerden müteşekkil ülkenin topraklarını işgal etmek mümkün isede, köle etmek ve bağımsızlığını elinden almak mümkün değildir. Biz kurtuluş savaşını o ruhla yapmadık mı? Topraklarımız işgal edildi ama tutsak olmadık, Musta Kemal önderliğinde küllerimizden yeniden doğduk ve var olduk.

 Lazı,Türkü,  Kürdü, Çerkezi , Gürcüsü, Türk Milleti ruhunda yek vücut olarak ateş topuna dönüp düşmanı denize döktük… Çünkü onların kendi özü,  çelikten ruhu vardı… Taklit sorunları yoktu, öz be öz kendileriydi… Onlar Anadoluydu, anadolu onlardı


Bu haber toplam 87 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları