HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

M. HASAN ÖZ

M. HASAN ÖZ

EN BAŞARILI YIL, ÜNYESPOR, ÜNYE İL STRATEJİSİ, CESARET (M.Hasan Öz)

10 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 08:30

MERHABA

“Sözü süz de söyle,

Sınırını çiz de söyle,

Manayı inci gibi diz de söyle,

İster gözle söyle, ister yaz da söyle,

Öyle söyle ki, yâr da beğensin, ağyar da.” diyen Şems-i Tebrizi’den nasihat alalım.

 

“İnsanı güzel yapan yüzdür,

Yüzü güzel yapan gözdür,

Ama insanı insan yapan,

Ağızdan çıkan sözdür. “ diyen Mevlana’dan ders alalım.

 

"Gelin tanış olalım,

İşi kolay kılalım,

Sevelim, sevilelim,

Dünya kimseye kalmaz." diyen Yunus Emre’den de ölçümüzü alalım.

 

Sizlere sadece borcumuz olan hizmeti yerine getirmek amacı ile ve faydalı olması dileği ile yazacağım yazılarımı. Beklentim sadece Yüce Yaratıcıdandır, başka amacım yoktur. Allah mahcup etmesin.

ÜNYE BİR BAŞKA

Her zaman ortaya konulur ki Ünye, tarihi, kültürü, tabiatı, insanları ve birçok özelliği ile ülke çapında ve dünya çapında üstün özellikleri olan bir kenttir. Bir de bu üstün özelliklerin her zaman farkında olsak, iyi değerlendirsek ve koruyabilsek kim bilir daha ne muhteşem gelişmeler olurdu.

EN BAŞARILI YILIMIZ

Bu yazımda kendime ve sizlere ilk vereceğim mesajım şudur:

Hepimiz 2022 yılını kendimiz için en başarılı yıl ilan edelim ve ona göre plan yapalım.

Kentimizde, ülkemizde, dünyada çok değerlendirilebilecek güzellikler ve hazineler var. Onları keşfetmeye ve istifade etmeye yoğunlaşalım.

Projeler üretelim, daha çok çalışalım, daha çok okuyalım, zamanı çok iyi değerlendirelim, hedefler belirleyelim ve bunları gerçekleştireceğimize inanalım ve de hedefimizi gözeterek çalışalım. Göreceğiz, çok şey değişecek.

“BAŞIMIZA GELMESİNİ İSTEMEDİĞİMİZ KÖTÜ ŞEYLERE DEĞİL, BAŞIMIZA GELMESİNİ İSTEDİĞİMİZ İYİ ŞEYLERE ODAKLANALIM.”

2021 yılını bendeniz hemşerilerimle birlikte 2040 Yeni Bir Ünye için kalkınma projeleri teklifleri, çalışmaları ve müzakereleri ile geçirdim. Gelecek için çok umutlar ortaya çıktı. Bu çalışmaların peşini bırakmadan devam ettirmeliyiz. Bendeniz de sürekli bu konuda üzerime düşeni yapacağım ve koşturmalara devam edeceğim. Yolumuz açık olsun.

 

ÜNYESPOR

Rahmetli Yılmaz Sanioğlu Ağabeyimizin başkanlığında profesyonel olarak üçüncü lige adım atan Ünyespor birçok yönetimle başarılı gelişmeler yaşadı. Benim de içinde bulunduğum İsmail Hakkı Kara Ağabeyimizin başkanlığındaki Ünyespor şike, satın almalar, mafyavari girişimler gibi engellere rağmen iyi bir strateji ve mücadele ile şampiyon oldu ve ikinci lige çıktı.

Sonrasında iyi strateji belirlemeden yürütülen mücadeleler takımı gittikçe çok güçsüz hale getirdi ve amatör lige kadar düşürdü.

Şimdi ise çok güzel ve örnek bir yönetim var Ünyespor başında. Geçen sezon çeşitli olumsuzluklarla şampiyonluğu kaçırdı ama bu sene tecrübe kazanan yönetim işi daha iyi götürüyor. Genç, dinamik, ümit vaat eden yönetim Sevgili Mehmet Ali Durak Kardeşimiz başkanlığında iyi bir performans gösteriyor. Tüm yönetimi tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

YETMEZ, FAZLASI LAZIM

Ünyespor yönetiminin gayreti tek başına yeterli değildir. Yönetimin mali imkânları olabilir, azim ve gayretleri olabilir, zorluklara göğüs germeye çalışıyor olabilirler ama yetmez. Bütün bu özelliklere rağmen yalnızlık çekmemelidirler. Taraftarın, kamuoyunun, hemşerilerimizin her türlü desteğine her zaman ihtiyaç vardır. Uzaktan seyretmek, işler iyi gidince sevinmek, kötü gidince üzülmek bir şey ifade etmez.

Yönetimi arıyor muyuz, soruyor muyuz, tebrik ediyor muyuz, teselli ediyor muyuz, fikir veriyor muyuz, desteğimizi onlara ifade edebiliyor muyuz?

Kulüp yönetiminin moral, motivasyon, enerji ve sinerjisi için bunlar şart.

Hep beraber bu davranışlarla onların yalnızlığını gidermemiz ve gayret etmemiz gerekir. Bakın o zaman nasıl bir hava oluşuyor ve başarılar zevkle paylaşılıyor, zorluklar cesurca aşılıyor. Teklifimdir. Takdir sizin.

ÜNYE İLİ STRATEJİSİ

TÜİK tarafından yapılan araştırmada kriterlere uygun olarak il olmaya aday ilçeler belirlendi ve yayınlandı. Bu listede Ünye ilçemiz de var. Açıklama yapıldığı anda büyük bir heyecan yaşadık doğal olarak.

Ünyeliler bu konuda defalarca heyecan yaşadı bilindiği gibi. Önceki heyecanlar siyasilerin vaatleri ve seçim çalışmaları sıralarında olmuştu. Ve sonuç alınamamıştı. Bu seferki heyecan ise hiç siyasilerin gündeminde yokken devlet kurumunun belirlediği il olabilecek ilçe adayları listesinde açıklanması ile oluştu.

Ünyeliler yeniden heyecanı yaşarken kampanya başladı.

KAMPANYA DOĞRU MU?

Kampanya çok önemlidir ve doğru yöntemlerle yapılmalıdır ve bir strateji belirlenerek yürütülmelidir. Ünye’de bu konuda çok tecrübe yaşanmıştır.

Yapılacak iş önceki çalışmaların tespiti, yöntemi, sonuçlarının belirlenmesi, iyi bir ekip kurularak ve iyi bir strateji belirlenmesidir. Sonra en uygun şahıslar ve kurumlar üzerinden kampanyanın yürütülmesi gerekir.

Şu anda hiçbir strateji belirlemeden açıklamalar, konuşmalar, ziyaretler, basına demeçler ile yürütülen kampanya, çalışmanın engellenmesini isteyenlerin akıllarında yoksa da varsa da bir karşı kampanya başlatmasının artmasına sebep olabilir.

Öngörülen il haritasındaki belirlenen ilçelerden razı olanlar ve olmayanlar üzerinde derinden çalışma mı yapılmalı, gürültü çıkarma yerine yine ilgili ve yetkililerle iyi bir etkili ekiple derinden görüşmeler yapılıp uygun zamanlama ve yöntemlerle mi yürümeli, rakip ve komşu ilçelerin veya girişime karşı olanların faaliyetlerine karşı doğru yöntemle defans mı oluşturulmalı? Bunların hepsi hesap edilmeli.

Bunlar ve bunun gibi hemen her yönü ile kampanya en uygun bir strateji ile doğru planlamalar ve programlamalar ile yürütülmeli kanaatindeyim. Bu kadarı ile yetiniyorum. Bu konuda çalışma yapanlara teklifimdir. Başarılar diliyorum.

CESARET

İnsan muhteşem bir varlıktır ve bu özelliğini tespit etmelidir. İçindeki cevheri keşfedenler cesur olur ve çok başarılı adımlar atabilir. Cesaretimizi dürüstlüğümüz, iyilikler yolunda, faydalı olmak amacı ile başarıya odaklanarak kullanırsak bir değeri olur. Sadece şahsi menfaat, sadece kazanç elde etmek ve ihtiras ile olursa çok tehlikeli olabilir. Geçici faydalar sağlasa da sonu hüsran, mahcubiyet ve onursuzluk olabilir.

Hizmet amacı ile cesur adımlar atanlar başarılıdır ve kazanırlar. Sadece kazanç amacı ile cesur adım atanlar, hizmeti ikinci plana atarsa, yanlışlar yapabilirler. Kazanç kendilerine olabilir ama onlar faydalı insanlar değildir ve değerli de değildir.

Cesur olalım, dürüstçe gerçeklerden yana olalım, topluma onurumuzla örnek olmaya gayret edelim. Yöneticilerden, güçlülerden, kuldan korkmayalım, kulu yaratan sınırsız güç sahibinden korkarak ve O’nu sınırsız severek koşturalım. O zaman hayatımızın bir anlamı olur, attığımız adımların değeri olur, gerçek huzuru yakalarız. Bunu arzu edelim ve böyle bir toplum oluşturalım.

Grigoriy Petrov’un yazdığı “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabını okumanızı tavsiye ederim.


Bu haber toplam 84 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları