HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSA Ö. KIROĞLU

MUSA Ö. KIROĞLU

Son Kalem; Yaşar Karaduman…

14 Ocak 2022 Cuma Saat: 08:30

29 Ekim 2018’de Yüksel Şen’i kaybettik… Ünye üzerine araştırma ve hatıra yazılarıyla tanırdık Üstadı. Ayrıca Ünye konulu duygu yüklü şiirleriyle de bilinirdi.

2 Eylül 2020’de Abdullah Us’u kaybettik. O da şehrimizle ilgili bilgilendirme yazıları yazardı. Ünye ile ilgili hatıralarını okurken adeta, o geçmişin yaşanmışlıklara götürürdü okurlarını. Ayrıca Ünye üzerine şiir denemeleri de vardı.

22 Ekim 2021’de Öğretmenimiz İrfan Işık ayrıldı aramızdan. O da Ünye’yi araştıran, Ünye tarihi ile ilgili araştırmalar yapan… Bu araştırmalarını ve aynı şekilde Ünye’deki hatıralarını hemşerileriyle paylaşan güçlü bir kalemdi.

Ve 8 Ocak 2022… Yaşar Karaduman veda etti ansızın. Tarih araştırmacısı, Ünye üzerine çok yönlü araştırmalar yapan… Romantizm kokulu hatıra yazılarıyla ve şiirleriyle gönlümüze taht kuran değerli bir kalemdi Yaşar abimiz.

Dört Ünye değeri… Ya da şöyle ifade edeyim; Ünye’nin değerini en iyi bilen dört Ünye sevdalısı…

1961 yılında Ünye’de yayın hayatına başlayan Şirin Ünye-Akkuş Sesi Gazetesi, yayın hayatı süresince Ünye’nin geçmişine-geleceğine yönelik araştırma yapan birçok yazara sahifelerini açtı.

Merhum Hayri Altuntaş tarafından çıkarılan, daha sonra kardeşi merhum Ömer Altuntaş tarafından devam ettirilen Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesi, bu hizmetiyle Ünye’nin hafızası, bu hafızayı geleceğe taşıyan çok değerli bir arşivi oldu. 

Yüksel Şen, Abdullah Us, İrfan Işık, Yaşar Karaduman da o yıllarda Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesinin yazarları arasında yer aldı. Yıllarca orada yazıları yayımlandı, arşivlere girdi.

Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesi 2002 yılında Gazeteci Ali Öztürk tarafından devir alındı, adı Şirin Ünye Gazetesi’ne dönüştü. Yayın hayatına bugün hala o adla devam ediyor.

Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesinin dört değerli yazarı Yüksel Şen, Abdullah Us, İrfan Işık, Yaşar Karaduman da 2002’den sonra yazılarına Şirin Ünye Gazetesi’nde ve onun günlük yayımlanan organı Ünye Kent Gazetesi’nde yayımlamayı sürdürdü.

Bu dört değerli Üstat benim de mensubu olduğum Ünye Kent Gazetesi ailesi içinde bizim öncümüz, önderimiz, ışığımız oldu.

Biz sorduk… Anlattılar, dinledik… Yazdılar, okuduk, bilgilendik.

Ama hayat bu… Başladı, vakti gelince hak vaki oluyor, bitiyor.

Önce Yüksel Şen büyüğümüzü kaybettik 2018’de… 2020’de Abdullah Us ve İrfan Işık büyüklerimizi kaybettik.

Ve son olarak geçtiğimiz hafta 8 Ocak 2022’de Yaşar Karaduman Üstadımızı kaybettik.

Yaşar Karaduman, 1961 yılında Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesinde yazmaya başlayan ve sonrasında Şirin Ünye ve Ünye Kent Gazetelerinde bu yolculuğu sürdüren son yazardı.

Son Kalem; Yaşar Karaduman…

Yaşar Karaduman işin başında aslında gazeteci olarak çıktı bu yolculuğa.

Sonra yazmaya başladı çalıştığı gazetede… Köşe yazıları, kısa hikaye, hatıra, şiir denemeleri… Derken güncel konulara girdi. Ünye’nin sorunlarına el attı.

Öyle ki, yazdığı bir yazısından dolayı yargılandı. Ünye’nin ilk basın davası olarak kayda girdi bu yargılama.

Sonra bir süre yurt dışında kaldı. Döndü İstanbul’da devam etti. Bu arada çeşitli konularda çok sayıda araştırma yazıları yazdı, yayımladı.

2002 yılında Ünye Kent Gazetesi Ailesiyle buluştu. Aslında buluştuğu yabancısı değil, geçmişte içinde yer aldığı Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesi’nin devamı bir aileydi.

2009’da İstanbul’dan Ünye’ye geldi. O çok sevdiği, sevdasını yıllarca dışarıda gurbet ellerde yaşadığı Ünye’si ile buluştu.

Bu buluşma aynı zamanda onun geçmişte birlikte yolculuk yaptığı Yüksel Şen’le, Abdullah Us’la, İrfan Işık’la da buluşması oldu.

Çoğu zaman telefonda, zaman zaman da buluştuklarında ne çok şey paylaşırlardı… Biz de dinlerdik onları pür dikkat…

Yaşar Karaduman yukarıda adlarını yazdığım dörtlünün geride kalan sonuncusuydu.

Ve o Şirin Ünye Akkuş Gazetesinden gelen SON KALEM olarak ayrıldı Ünye’nden.

Zor oldu bizim için ard arda bu kayıplar… Zor olmaya devam edecek biliyoruz.

Çünkü ne zaman Ünye’nin geçmişi ile ilgili bir soru çıksa ortaya… Onlar bizim canlı ansiklopedimizdi. Sorar öğrenirdik.

Dedim ya, hayat bu… Başladı, günü gelince hak vaki oluyor, bitiyor.

Yaşar Abimizi gözyaşları içinde uğurladık bir hafta önce.

Şirin Ünye’nin SON KALEM’i şu anda Tepe Kabristanlığında yatıyor.

Kabri bile öyle bir yerdeki, ona Ünye’yi her an tepeden seyretme imkanı veriyor.

Değerli Üstatlarımız Yüksel Şen’e, Abdullah Us’a, İrfan Işık’a ve geçen hafta aramızdan ayrılan Yaşar Karaduman’a rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Kalın sağlıcakla…

 


Bu haber toplam 1.243 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları