HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

DİYETTE EKMEK YENİR Mİ?

14 Ocak 2022 Cuma Saat: 08:30

Kilo vermek amacıyla yapılan en sık hatalardan biri ekmek tüketimini kesmektir. ‘Ekmek yemezsen kilo verirsin, ekmek kilo aldırır’ gibi ifadeleri çok sık duymaktayız. Aksine ekmek tüketimi kilo aldırmaz ama porsiyonunun fazla olması kilo artışına sebep olur. Ekmek tüketmeyince toplam alınan kalori azaldığı için kilo kaybının gözlenmesi normaldir. Fakat ekmek içerdiği liften dolayı bağırsak çalışmasına yardımcı olur ve B grubu vitaminleri içerir. Ekmekte bulunan glikoz beyin ve karaciğer için oldukça önemlidir. Aynı zamanda ekmek, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi de büyük oranda karşılar.

Beyaz ekmek kan şekerini hızlı yükselterek çabuk acıkmaya sebep olurken, tam buğday unundan yapılan ekmekler içerdiği lif sayesinde uzun süreli tokluk sağlar. Tam tahıllı ekmeklerle magnezyum, selenyum, demir ve B grubu vitaminlerinden faydalanabilirsiniz. B grubu vitaminleri metabolizmamızın iyi çalışması için gereklidir. B grubu vitaminlerini yeterli miktarda almazsak halsizlik, yorgunluk, mutsuzluk ve depresyon gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Ayrıca tam tahıllı ekmekler, bel çevresi yağlanmasını azaltır. Yapılan araştırmalar da tam tane tahıllı ekmeklerin şeker hastalığı(diyabet), kanser ve kalp hastalıklarının riskini düşürdüğünü göstermiştir.

Vücudumuz için karbonhidrat tüketimi gereklidir. Karbonhidrat, yeterli miktarda tüketilmediğinde halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve fiziksel performansta düşüklük gözlenebilir. Karbonhidrat seçimini doğru yapmak çok önemlidir. Karbonhidrat ihtiyacı rafine şekerli pastane ürünleri, pirinç pilavı, paketli besinler, beyaz undan yapılmış kek, pasta börek yerine tam tahıldan yapılmış ekmekler, tam buğday unundan yapılan makarna, erişte veya bulgurdan karşılanabilir. Doğru karbonhidrat seçimi kilo vermenin yanı sıra kan şekerinin düzenlenmesi ve bağırsak çalışması için önemlidir.

1 dilim ekmek yerine geçen besinler şunlardır:

3 yemek kaşığı makarna, 3 yemek kaşığı pilav, 2 adet galeta, 1 kase çorba, 3 adet orta boy kestane, yarım çay bardağı beyaz leblebi, çeyrek simit, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 küçük boy patates, 2 yemek kaşığı tane mısır.

Ekmek tüketimi en çok kahvaltı öğününde olmaktadır. Kahvaltılarınızda fazla miktarda ekmek yemek yerine; tam buğday unundan yapılmış krepler ve yulaf tercih edebilirsiniz.

Karbonhidratların ve ekmeğin diyetten tamamen çıkartılması, enerji düşüklüğü ve kabızlığa sebep olabilir. Günlük ekmek tüketimi kişinin alması gereken enerjiye bağlı olarak değişmektedir. Bu da cinsiyete, yaşa, hayat temposuna, fiziksel aktiviteye ve hedeflenen kilo kaybına göre değişmektedir. Sporcular, gençler ve ağır işte çalışanların kalori ihtiyacı fazla olduğundan ekmek tüketimi kilo vermek isteyen bireylere göre daha fazla olabilir.

Kısacası ekmek kilo aldırmaz, doğru miktarda ekmek tüketimi bilinenin aksine kilo kaybı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Tam tahıllı ekmek tüketimi kan şekerinizi düzenler, iştahınızı baskılar, tokluk hissi sağlar ve bağırsak çalışmasına yardımcı olur. Bu sebeplerden ekmeksiz beslenme yerine, tüketilen ekmeğin porsiyonuna ve çeşidine dikkat ederek daha sağlıklı kilo kaybı sağlayabilirsiniz.


Bu haber toplam 191 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları