HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Kazakistan’da Neler Oluyor

15 Ocak 2022 Cumartesi Saat: 08:30

Kazakistan eski Sovyet Sosyalist cumhuriyetler birliğine bağlı bir ülke olarak varlığını sürdürürken, Gorbaçov’un yaptığı radikal hamle ile bu birlik dağılmış, birliğe bağlı uydu Cumhuriyetler bağımsızlıklarını ilan etmişlerdi.

  Kazakistan da Sovyetlerden ayrılmış bağımsız ülke olarak Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultanın istikrarlı iktidarıyla bu güne kadar sorunsuz gelmiştir.

    Ülke önemli derecede yer altı zenginliklerine sahiptir.

  Peki, Kazakistan kendi iç sorunları yüzünden mi karıştı, yoksa çıkan kargaşada Amerika ya da Rusya’nın parmağı var mı?

   Ben karışıklığın Rusya eksenli olduğunu düşünüyorum.

  Çarlık zamanında Rusya’nın yayılmacı bir politika izlediğini, sıcak denizlere inmek için türlü entrikalar sergilediğini, bizi de boğazların kontrolü için tehdit ettiğini hatırlayalım… Sonra gerçi kurtuluş savaşımız sırasında bolşevik devrimcileri Atatürke destek verdiler, silah gönderdiler… Fakat Stalin zamanında sovyet yönetimi Kars Ardahan ve Boğazlara göz dikti.

 Bizim NATO’ya girmemizle ise soğuk savaş döneminde sovyetlerle mutat klasik diplomasi ilişkileri devam etti.

  Ancak Gorbaçov’un şaşırtıcı hamlesiyle sovyetler dağalınca, Sovyetlere bağlı ülkeler bağımsızlıklarını ilan edince, kendi iç dinamizimleri ve milliyetçilik akımları devreye girmeyebaşladı.

  Fakat Rusya, daha doğrusu Putin yönetimi, daha önce eyaletleri gibi yönettikleri ve bu bakımdan da arka bahçeleri gördükleri bu devletler topluluklarını kendi hegemonyalarında tutmak istiyorlar.

  Bu bakımdan, bu ülkelerde kendi emperyal politikalarına ters düşecek gelişmeleri kabul etmemekle kalmıyor, onları dizayn etme ve cezalandırma yöntemi uyguluyorlar.

  Peki, şu anda Kazakistan Rusya’yı kızdıracak ne yapmış olabilir ki cezaya maruz kalsın?

  Mesele şudur: Kazakistan’ın önemli derecede yer altı zenginlikleri var dedik…  Rusya Kazakistan’ın özgürlüğünün kendi çıkarlarını tehlikeye sokmadan izin verildiği kadarını kullanmasını ister!

   Öyleyse Rusya için Kazakistan’daki çıkarları hangi sebepten endişe verici görüldü?

   Şu sebepten:  Kazakistan kril alfabesini bırakıp, latin alfabesine geçme kararı aldı… Rusça’nın ikinci bir resmi dil olarak kullanılma mecburiyetini kaldırdı… Kazakistan’da önemli oranda Rus nufus yaşadığını da hatırlamak lazım.

 Rusya için en önemlisi ise, Türkiye’nin önderliğinde Türkçe konuşan ülkeler topluluğu kavramının geliştirilmesi oldu.

 Bu gelişme, Türkçe konuşan ülkelerin hem askeri alanda, hem de ekonomik ve kültürel alanda işbirliğini geliştirmeleri demekti… Bu gelişme aynı zamanda Rusya’nın arka bahçem diye gördüğü bu ülkelerin daha da özgür ve bağımsız olmaları demekti!

 İşte bu Rusya’nın kırmızıçizgileriydi, buna izin verilemezdi. Bu yüzden tetiğe bastı, önce iç karışıklığı başlattı, sonra da siz bensiz yapamazsınız siyasetinin göstergesi olarak asker gönderdi.

  Putin’in bu atağı aynı zamanda Türkiye’ye, bir anlamda Erdoğana’da bir mesaj niteliğindedir!

    Rusya Erdoğan’a demek istiyor ki; buralar benim kapsamım alanımda, buralar benden sorulur, her ne kadar bu coğrafyada Türkçe konuşan ülkeler varsa da, onlar benim izin verdiğim kadar sizinle işbirliği yapabilirler… Buralara fazla burnunu sokma!

  Rusya’nın eski sömürgelerine sopa göstermesi sadece Kazakistan ile sınırlı değil aslında.

   Ukrayna’yı ayrılıkçı Ruslar ile cezalandırıyor… Kırım’ı ilhak etti… Belarus’a parmak salladı… Gürcistan’ı cezalandırdı.  Ermenistan’da Paşinyan’ı cezalandırdı.

  Velhasıl Rusya eski fabrika ayarlarına dönüyor, komünizimle yönetildiği zamanın emperyal bölümünü tekrar canlandırmak istiyor

 

 

 


Bu haber toplam 302 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları