HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

Acil tanımı ne zaman son bulur?

17 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 08:30

27.12.2020 tarihli yazımda Acil kapsamında görülen tedaviler için ücret ödenir mi? COVID-19 şüphesi acil kapsamında mıdır? sorusuna cevap aramıştık. Bu yazımda ise Acil tanımı ne zaman son bulur? sorusuna cevap arayacağız.

SUT 1.9- İlave ücret başlıklı ve 1.9.1- İlave ücret alınması başlıklı düzenlemesinde acil tanımının ne zaman son bulduğunu düzenlemiştir. Buna göre; ‘’ (6) (Değişik: RG-4/2/2018-30322) (102) Hastanın acil servislerde 24 saa.t içinde stabilizasyonu esastır. Hastanın acil servise başvurusundan itibaren 24 saat içinde stabilize edilerek ilgili kliniğe yatışı ya da başka bir sağlık hizmeti sunucusunun yataklı kliniğine sevk edilmesiyle acil hal sona erer. Acil servislerden kabul edilerek doğrudan uygulanan acil girişimsel işlemler ile 24 saat içinde acil gözlem ünitelerinde uygulanan tüm sağlık hizmetleri için ilave ücret alınamaz. Hastadan ilave ücret alınabilmesi için hastaya/hasta yakınına acil halin sona erdiğine ve müteakip işlemlerin ilave ücrete tabi olduğuna ilişkin "Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu” (EK-1/D) kullanılarak, yazılı bilginin imza karşılığı verilmesi zorunludur" düzenlemesi yer almaktadır.

Bu şartlarda acil tanımı sonlanmış olan Covıd-19 olguları ile tedavi gören hasta yine de ücret ödemeyecektir.

Şöyle ki; SUT 1.9.3- İlave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri başlıklı maddesinde açıkça (1) (Değişik birinci cümle: RG-12/11/2013-28819) "Aşağıda belirtilen sağlık hizmetleri için hiçbir ilave ücret alınamaz" düzenlemesi yer almaktadır. Maddeye eklenen (Ek: RG-9/4/2020-31094) sayılı düzenlemeyle) "Pandemi süresince pandemi olgularının tanı ve tedavileri, (Ek ibare: RG-9/4/2020-31094) ile bu işlemlere ilişkin sunulan sağlık hizmetlerinden" eklenmiştir. Bu düzenlemeyle birlikte koronavirüs olgularının tanı ve tedavisinde sağlık hizmetleri için ücret alınamayacağı açıkça düzenlenmiştir.

Salgın tanımı ve COVID-19 açısından pandemi tanımı

Salgın; belirli bir popülasyonda belirli bir zaman belirli bir popülasyonda, belirli bir zaman diliminde, bir enfeksiyon hastalığına yakalanan bireylerin sayısında beklenenden fazla artış gözlenmesi anlamına gelmektedir.

Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs hastalığına ilişkin, virüsün yayılma hızına ve insan sağlığı üzerindeki etkisine bakıldığında genel çapta koruyucu önlemlerin artırılmasını sağlamak adına 11 Mart 2020 tarihinde tüm dünyada pandemi ilan etmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen pandemi ilanında hastalığın yapısı dikkate alınarak bir amaç belirlenmiş ve genel çapta koruyucu önlemlerin artırılmasını sağlamak olarak bu amaç tanımlanmıştır. Koronavirüs için bu amaca ulaşmanın en temel metodu insanlar arası teması azaltmak hatta sonlandırmak ve tedavi süreçleri de dahil belirti gösteren insanların karantina altına alınmasıdır. Koronavirüs şüphesiyle tedavisine başlanan bir kişi derhal hastanede karantina altına alınmaktadır. İradesiyle hastaneden çıkabilme ve/veya karantina şartlarını reddetme imkânı yasal olarak mümkün değildir. Böyle bir durumda kamu sağlığı ve diğer tüm vatandaşların sağlığının muhafazası için zorunlu olarak karantinada kalan bir kişiye uygulanan tedaviye ilişkin ücret talebi Anayasaya ilgili tüm mevzuata aykırı olacaktır. Bu sebeple dünya çapında bir salgın olarak yayılan ve pandemi olarak ilan edilen koronavirüs tedavisi için taburcu edilme sürecine kadar hiçbir ücret talep edilemeyecektir.

 

Koronavirüs şüphesiyle hastanede tedavi edilen hastaların testinin negatif çıkması durumunda ücret ödenir mi?

COVID -19 hastalarında net teşhis ancak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan test sonuçlarıyla konulmaktadır. Kesin teşhis konulana kadar başlıca hastalık emareleri görülen kişilerde derhal koronavirüs tedavisi başlatılmakta ve karantina altında hastanede tedavi işlemleri yapılmaktadır. Bu durum karşımıza tedavisi COVID-19 şüphesiyle tedavisine yatarak başlanan hastaların en erken 3 gün arayla gelen en az 2 test sonucu gelene kadar yapılan tedavilerin ücretlendirilip ücretlendirilmeyeceği sorusu çıkmaktadır.

SUT 1.9.3- İlave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri başlıklı maddesinde yapılan değişiklikle açıkça (1) (Değişik birinci cümle: RG-12/11/2013-28819) "Aşağıda belirtilen sağlık hizmetleri için hiçbir ilave ücret alınamaz" düzenlemesi yer almaktadır. Maddeye eklenen (Ek: RG-9/4/2020-31094) sayılı düzenlemeyle) Pandemi süresince pandemi olgularının tanı ve tedavileri, (Ek ibare: RG-9/4/2020-31094) ile bu işlemlere ilişkin sunulan sağlık hizmetlerinden" düzenlemesiyle ücret alınamayacağı açıkça düzenlenmiştir.

Burada geçen "pandemi süresinde, pandemi olgularının tanı ve tedavileri" cümlesinden pandemi olguları ile kasıt koronavirüs teşhisinde tüm dünyaca kabul edilen yüksek ateş, kuru öksürük ve/veya akciğer tomografisi sonuçlarının incelenmesi sonucunda kuvvetli hastalık şüphesi içeren sonuçlar ortaya çıkması sebebiyle COVID-19 tedavisine başlanmış olmasıdır. Yani pandemi olguları ilk teşhis ve kuvvetli şüpheyle ortaya çıkmış henüz test sonuçları gelmemişse yapılan tedavilerin tamamı SUT ilgili maddesinde belirtilen ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri kapsamında kabul edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus uygulanan tedavilerin aslında koronavirüs taşıyan hastaya olumlu etkileri ile testin negatif çıkabileceği hususudur. Hastalığın Sağlık Bakanlığı’nın resmi tüm açıklamalarıyla da anlaşılacağı üzere değişken bir yapıya sahip olması, negatif sonucu çıkan bir hastanın daha sonra pozitif olabileceği ve/veya pozitif sonuç alınan bir hastanın tekrar pozitif bir sonuçla karşı karşıya kalabileceği durumudur. Akciğer tomografisi, yüksek ateş, solunum sorunları vb. koronavirüs kuvvetli şüphesi emareleri olarak tüm dünyada kabul edilmiş belirtiler ile yatarak karantina altında özel sağlık kuruluşunda tedavisine başlanan hasta uygulanan tedaviler ile test sonuçları gelene yani kesin teşhis konulana kadar pekâlâ iyileşme gösterebilir. Böylelikle tedavi devam ederken yapılan ve kesin teşhise esas alınacak test sonucu gelene kadar tedavi ile iyileşme aşaması göstermiş olabilir. Böyle bir durumda kesin teşhis konulamadığı veya testi negatif olduğundan bahisle ücretlendirme yapılabilmesi SUT ile yapılan ve değişiklikle amaçlanan kamu sağlığı ve vatandaşın sağlık güvenliğini güvence altına almak ilkeleriyle bağdaşmayacaktır. Gurbetten hasretle...


Bu haber toplam 318 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları