HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

ANKARA/Pursaklarda Bir Hafta

17 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 08:30

Aziz okuyucularım. Geçtiğimiz hafta Perşembe gün (eşimle) THY 18.00 uçağı ile Ankara/Esenboğa havaalanına 19.00 sularında indik.

Ankara/Pursaklar'da kızım ve torunlarımızı ziyarete gelmiştik. Geldiğimiz günlerde hava durumu oldukça mutedil/ılımlı idi. 10 - 15 gün kar, yağmur görünmüyordu. Bu mevsimde hem de Ankara için oldukça uygun bir zamandı. Kış bastırmadan ziyaretimizi yapıp dönelim demiştik.

Geçen yıl da Ankara seyahatimizi Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yapmıştık. Lakin o zaman daha soğuk ve az da olsa karlı günler görmüştük.

     Pursaklar,  bilmeyenler için Ankara'nın küçücük yeni bir ilçesi gibi akla gelebilir, daha önceleri biz de öyle bilirdik. Ancak gelip görünce hiçte öyle olmadığını anladık. Bir defa Pursaklar ilçesi öyle kıyıda köşede 30-40 bin nüfuslu bir yeni ilçe değilmiş. Meğer Pursaklar çok eski olmasa da Ankara'nın tam ortasında, bugün tam 170.000 (yüzyetmişbin) nüfuslu kocaman bir ilçe imiş. Ünye'mizden çok büyük ve oldukça modern bir ilçe. Yüksek apartmanlar, modern siteler kocaman camiler, hastaneler, okullar tüm resmi binalarla donanmış bir ilçe.  Her yerde olduğu gibi sık sık zincir marketlere rağmen yerli birçok Milli marketler, lokantalar kebapçı pideci ve kuruyemişçiler oldukça çok, geçen gelişte de bir iki olduça büyük AVM ler görmüştüm.

Peki olmayan ne ki? derseniz bu kocaman ilçede gazete satan bir yer yok gibi. Sora sora büyücek bir işhanının altındaki bir kitap kırtasiye dükkanında tüm gazeteler vardı, Milli Gazete de dahil. Çok sevindim ve her gün biraz uzakta olmasına rağmen gidip aldım.

Birde bu kocaman ilçede mahalli/yerel gazeteler yok. Birkaç reklamcı ajans ve küçük matbaa gördüm o kadar. Bir de yine geçen gelişimde bir bayram gazetesi görmüştüm o da sırf reklam dolu idi.

Bulunduğum Fatih mahallesinde HİCRET CAMİİ var, oldukça büyük.  Avlusu ve etrafı da çok büyük. Etrafta birkaç camii daha görünüyor hepsi de büyük büyük ve çifte minareli üç şerefeli. En büyüğü de ilçe merkezinde, MERKEZ CAMİİ.  Burada Pazar gün bir anma ve Kuran ziyafeti vardı. Tabiki duyunca ben de gittim. Merasim tam elli yıl önce buralı olan bir hocaefendinin anısına düzenlenmişti. Ankara merkezden Kuran yarışmalarına katılmış olan ve Diyanetin Mushaflar/Kuranlar inceleme kurulu hafızlarından beş hafız gelmişlerdi.  Çok güzel Kuranı Kerim Tilavet ettiler (okudular). Ben dahil birçok hacı babalar gözyaşlarımızı tutamadık. Cami de tıklım tıklım dolu idi. Merasim yukarda bahsettiğim elli yıl önce vefat etmiş buralı Hasan AKKUŞ isimli bir büyük hocaefendi adına düzenlenmişti. Benim bulunduğum mevkide YAVUZ SELİM CAMİİ'nde Cuma namazlarımı kıldım. Bizim Yavuz Selim Vakfı gibi ismi de çok güzel İmamı ile tanıştık konuştuk, bilgili kültürlü genç bir görevli. Aynı Camii altında da burdaki kızım Kuran kursunda  görev yapmakta.

    Bu arada Ünye'mizle de sık sık telefon ve mesajlarla görüştük. Kent gazetesi elemanlarından Ömer GÜNEY askerliğini  6 ayda bitirip görevinin başına dönmüş sevindim,  kutladım. Birde üzüntü verici bir haberle sarsıldım; Emektar gazeteci, Kent Gazetemiz'in araştırmacı köşe yazarlarından Yaşar KARADUMAN arkadaşımız  vefat etmiş. ALLAH Rahmet eylesin. Bizim Suriyeli beş çocuklu aile reisi  Türkmen Cemal Al Ahmed ile de görüştük bir iki kez. Yine sıkıntı içinde yedi nüfuslu ailesini geçindirmekle uğraşıyor. Durumu iyi olan herkese de buradan bir kez daha duyuruyorum.

Sizler kalın sağlıcakla.

 


Bu haber toplam 356 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları