HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

M. HASAN ÖZ

M. HASAN ÖZ

DÜNYADA İLK OLACAK, ŞEHRİMİZDE KIŞ SAĞLIK TURİZMİ DENİZİMİZ, KİLİMİZ, KUMUMUZ İLE TALASSOTERAPİ MERKEZİ MÜJDESİ

17 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 08:30

DÜNYADA İLK OLACAK, ŞEHRİMİZDE KIŞ SAĞLIK TURİZMİ

DENİZİMİZ, KİLİMİZ, KUMUMUZ İLE TALASSOTERAPİ MERKEZİ MÜJDESİ

 

HAK BİR GÖNÜL VERDİ

 

Hak bir gönül verdi bana, ha demeden hayran olur

Bir dem gelir şâdân olur, bir dem gelir giryân olur

 

Bir dem gelir söyleyemez, bir sözü şerh eyleyemez

Bir dem cehalette kalır, nesne bilmez nâdân olur

 

Bir dem dev olur ya peri, viraneler olur yeri

Bir dem uçar Belkıs ile sultan-ı ins u can olur

 

Bir dem varır mescitlere, yüz sürer anda yerlere

Bir dem varır deyre girer, İncil okur ruhban olur

 

Bir dem gelir İsa gibi ölmüşleri diri kılar

Bir dem girer kibr evine, Firavn ile Haman olur

 

Bir dem döner Cebraile rahmet saçar her mahfile

Bir dem gelir gümrah olur, miskin Yunus hayran olur

Diyen Şeyh Yunus’a selam olsun.

 

ÜNYE, FATSA VE ORDUDA KIŞ SAĞLIK TURİZMİ TALASOTERAPİ MERKEZİ MÜJDESİ

2040 kitabımızda yer alan projelerden biri olan deniz suyundan kaplıca ve sağlık turizmi alanındaki talasoterapi merkezi için Ünye’de çalışmaların başlama kararı bana büyük heyecan verdi.

Önce Flash Radyo’da “Bir konu, bir konuk” programında Hakan Korkmaz’ın canlı yayın konuğu olan ve sonra ulusal televizyonlarda konuk edilen Ünye Madencilik İşletme sahiplerinden Maden Mühendisi Hamit Tecer Bey, Talasoterapi alanında bir sağlık turizmi projesi çalışmalarını başlattıklarını anlattı. Bodrum’da oteli bulunan Sayın Tecer önce oradaki oteli için böyle bir proje hazırladıklarını, başarı elde ettikleri takdirde Ünye, Fatsa ve Ordu için de böyle bir projenin hayata geçirilebileceğini belirtti.

Kendisini yayınlarda heyecan ile dinledim ve çok mutlu oldum. Kendisini aradım, önce yangın münasebeti ile geçmiş olsun dileklerimi ilettim, sonra çalışmalarını takip ettiğimi ve tebrik ettiğimi belirttim. Ayrıca bu konu ile ilgili 2040 kitabımızda da aynı projeyi şehrimiz halkına teklif ettiğimizi ve başarılırsa sağlık turizmi alanında ilimize ve ilçelerimize büyük katkısı olacağını ifade ettim.

HAZİNELERİMİZ; DENİZİMİZ, KIYMETLİ DOĞAL MADDE BENTONİT KİLİMİZ, MANYETİK KUMUMUZ

Hamit Bey bu projeyi daha ileri boyuta taşıyarak Ünye’de bulunan BENTONİT KİLİ’nin de bu projeye dâhil edilebileceğini öngörmüş. Adına da Terra Telasoterapi diyor. Ayrıca Ünye’de bulunan bentonit kili çeşidinin sağlık açısından (tedavi, virüslerden korunma ve nice akıl almaz özellikler) nelere kadir olduğu üzerinde de müthiş çalışmaları var.

Bir kez daha tebrik ediyor ve takdir ediyorum.

İnancım ve ümidim daha da arttı.

Diğer projelerimizin de bir bir hayata geçeceğini ümit ediyorum. Yeter ki hizmet anlayışı, kalkınma hamlesi düşüncesi, azim ve hedeflenen projeler bir araya gelsin.

2040 KİTABIMIZDA DA TEKLİF EDİLMİŞTİ

Geçen yıl Haziran ayında çıkan ve tanıtımı ile dağıtımı başlayan 2040 adlı romanımızda da bu projeden bahsetmiş ve Ünye’de uygulanabileceğini öngörmüştük.

Teklif ettiğimiz projeleri gerçekleşmiş gibi hikâyelendirerek yazdığımız “Ünyeliler Yazdı, 2040, Kar Tanelerinden Gökkuşağına, Yeni Bir Dünya, Başarıların Romanı” adlı eserde projenin hayal edilen şekilde nasıl başarıldığı şu şekilde anlatılıyor:

DENİZİN ÜNYE’YE VERDİĞİ ŞİFA (TALASSOTERAPİ) MERKEZİ ve SAĞLIK TURİZMİ

“Sağlık turizmi kapsamında, deniz suyunun sağlık ve zindelik için farklı şekilde kullanıldığı 'talassoterapi merkezi kurmak istedi Ünyeliler.

Bu Merkezde serbest deniz banyosunun yanı sıra deniz kaplıca, deniz suyu içme, deniz çamuru ve solunum yolu kürlerinin bulunduğu üniteler yer alacaktı.

Türkiye'de sağlık turizminin geliştirilmesi ve ülkenin bu alanda dünya sıralamasında ilklerde yer alabilmesi için ilgili düzenlemelerin tamamlanmasının ardından uluslararası standartlarda hizmet verecek termal sağlık merkezi kurulması için çalışmalar başlattı Ünyeliler.

Denizi, doğası, sosyal yaşam koşulları açısından Türkiye'nin turizm cenneti haline getirilen Ünye’de deniz suyunun sağlık ve zindelik için farklı şekillerde kullanılabilmesi amacıyla talasoterapi merkezinin faydalı olabileceği anlatıldı önce ilgi duyanlara.

Bu konuda bilimsel araştırmaların peşine düşen MERKEZ üniversitelerden, akademisyenlerden ve uygulama yapan kurumlardan destek aldı ve raporladı. Sonra kurduğu ekip ile projeyi hayata geçirdiler. Talassoterapinin, koruyucu ve tedavi edici veya kür amaçlı, tıbbi gözetim ve denetim altında, deniz suyu, deniz çamurları, yosunlar, kum ve denizden elde edilen maddelerin kullanıldığı bir tedavi yöntemi olduğu ve bu tesislerin bu konuda hizmet verdiği tüm dünyaya duyuruldu.

Uzmanlar Talassoterapi merkezinde engellilerin de denize girebilmesinin faydalı olacağını belirtiyorlardı. Yaşlı ve engelli vatandaşlar gözetmenler aracılığıyla denize girebildiler bu merkezde. Engellilerin, tekerlekli sandalyeleriyle denizden faydalanabilmesi sağlandı ve bu da rehabilitasyonun bir parçası oldu. Onları hayata adapte edebilmenin, yaşama tutunmalarını sağlamalarının bir yolu daha böylece ortaya kondu.

 'DENİZ SUYU İÇME KÜRLERİ OLACAK'

Kurulan Ünye Deniz Termal Terapi Merkezi’nde, serbest deniz banyosu, deniz kaplıca kürleri, deniz suyu içme kürleri, deniz çamuru kürleri ve solunum yolu kürlerinin bulunduğu üniteler yer aldı.

Hastalarla yerli ve yabancı turistlerin, doktor gözetiminde deniz suyu, deniz çamurları, yosunlar ve denizden elde edilen diğer maddelerin iyileştirici gücünden yararlanmaları sağlandı böylece.

Deniz ortamının yani deniz iklimi, güneş, deniz suyu, deniz çamuru, deniz yosunu, deniz kumu ve denizden elde edilen bazı diğer maddelerin değişik yöntemlerle kombine kullanımını  ifade eden uygulamaya Talassoterapi deniyor.

Bunlar her birey için özel olarak düzenlenen ve ideal olarak amaca uygun inşa edilmiş havuzlarda gerçekleştirilen, sinir kas-iskelet sistemiyle ilgili fonksiyonları geliştirme iyileştirme amaçlı termomineral sular ile yapılan yıkama, duş ve dökme gibi uygulamalar oluyor.

 Bu uygulamalar, vücudun ihtiyacı olan doğal element ve mineral tuzların vücuda yeniden kazandırılmasını sağlayarak kan dolaşımını düzenlemekte ve vücuda rahatlama sağlamaktadır 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Talassoterapiyi; “koruyucu ve tedavi edici ve/veya kür amaçlı olarak tıbbi gözetim ve denetim altında, deniz suyu iklimi ve unsurlarının kür tarzında uygulandığı bir tedavi sistemi” olarak tanımlamaktadır.

Deniz suyu ısıtılarak balneolojik yöntemlerle değerlendirildiğinde ise “deniz kaplıcası” uygulaması oluşmaktadır.

Doktorların ve uzmanların, depresyon geçiren, sinirleri yıpranmış hastalara, elverişli meteorolojik koşullarda tekneyle, sessiz ve sakin ortamda yaptırılan bir mavi yolculuk tavsiyesi denizin fiziksel etkisinden çok ruhsal bir etkisinin de olduğunu doğrulamakta olduğu için merkezin böyle bir hizmeti de oluyor.

Deniz tabanında bulunan kil, silt, kum, ince çakıl, kaba çakıl, taş ve kaya gibi malzemelerden de birçok sağlık problemlerin tedavisinde faydalanılıyor artık.

Deniz kumu ile yapılan kum banyosu, adaleleri gevşetir, bağışıklık sistemini harekete geçirerek vücudun savunma sistemlerini olumlu yönde çalıştırır. Eklemlerdeki kan dolaşımını artırarak onlarda olan yıpratıcı nitelikteki hastalıkların tedavisine katkı sunabilmektedirler.

Bu tesisler Ünye’ye oldukça güzel bir ayrıcalık kazandırdı ve istihdam ve de gelir kazandırdı.”

 

Geçen haftaki makalemde Ünyespor, İl olma yolunda çalışmalardan bahsetmiştim, okuyamadıysanız, okumanızı öneriyorum.

 

Mustafa Tatcı’nın “Yunus Emre Divanı” Kitabını okumanızı tavsiye ederim


Bu haber toplam 362 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları