HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

HÜSEYİN OKUŞ

HÜSEYİN OKUŞ

KİRLENMEMEK İÇİN

19 Ocak 2022 Çarşamba Saat: 08:30

Cenabı Hak bize tertemiz bir dünya yarattı. Dağlar, taşlar, dereler ve ovalar pırıl pırıl idi. Derelerden akan sular tertemiz, berrak ve içilir halde idi. Ha keza ormanlarımız, ovalarımızda öyle idi.

      Bahçelerde açan rengâ renk güller, çiçekler mis gibi kokuyordu. Her bir gülün, çiçeğin kokusu ve rengi insanı adeta büyülüyordu. O çiçek bahçesinde dolaşan insanlar adeta renk cümbüşünün içinde ve güzel kokularla sanki cennetten bir sahne yaşıyordu.

     Tıpkı insanda dünyaya geldiğinde tertemiz, masum ve bir o kadar sevimli idi. Bir anne için bir gülün, bir çiçeğin kokusu ne ifade ediyorsa kendi canından, kendi kanından evladı, yavrusu da daha fazlasını ifade ediyor. Onunla yokluk ve sıkıntı yok oluyor. Onunla zorluklar, aşılmaz işler kolaylaşıyor.

     İşte kıymetli okurlarım! Cemal sıfatıyla Rabbimiz her şeyi en güzel yarattığı gibi, o yarattığına en güzel olanı da lütfedip onu en kıymetli/değerli hale getirmiştir.

    Bir çocuk düşünün ki onda her şey doğaldır. Doğru neyse onu söyler. Kendisine ne anlatılırsa onu yapar. Hiç bir şeyi gizlemez. O masumdur. Saf ve tertemizdir. Kendisini yalanla, yalan sözle kirletmemiştir. Onun dünyasında insanı aldatmak, kandırmak, insana tuzak kurmak yoktur. Onun hayatında insanları bir birine takıp, büyük fitnelerin sıkıntıların çıkmasına neden olacak bir arka plan yoktur. O tıpkı tertemiz akan dereler gibidir. Bakıldığında berraklığı ile dibi görülen nehirler gibidir. O rengiyle kokusuyla, tadıyla bir başkadır. İşin doğrusunu çoğu zaman yine ondan öğrenirsin.

    Kâinat hal diliyle seninle hasbıhal eder. İnsan konuşarak kendini ifade etmeye çalışır. Bu gün dünyamızın en önemli sorunu kirliliktir. Kâinat her geçen gün kirleniyor. Dereler tepeler kirleniyor. Artık birçok ırmaktan su değil, kimyasallar akıyor. Artık nehirler berrak değil içinde onlarca canlı can çekişiyor. Artık sular çeşmelerden bile avucumuzla kana kana insana su içirmiyor. Artık güller, çiçekler mis gibi kokmuyor. Bağlar, bahçeler o neşesini etrafa saçmıyor.

  Bütün bunları kim bu hale getirdi? Kim bunların müsebbibi? Kim fıtratı böyle ifsat etti? Kim doğanın dengesini bozdu? Bir çocuk kadar masum ve saf olan her yer neden bugün gözyaşı döküyor oldu? Dünya neden yaşanılmaz hale geldi.

   İnsan, insan, insan!

Peki, bir kabın içinde süt yoğurt bozulurken, kokuşurken bunun sadece bir kısmı mı bozulur? Tabii ki hayır. Hatta bulunduğu alan ve her yer.

   Göklerin, yerlerin, dağların, taşların yüklenmediği bir sorumluluğu yüklenen insan acep bütün bu bozulmalardan kirlenmelerden ârı kalabilir mi? (Ahzab 72)

   Rabbimiz doğru insan, dürüst insan, istikamet sahibi insanı tavsiye ederken, temiz olmayı öğütlerken bütün bunları duymamak o masum yaratılışa, fıtrata uyar mı?

    Madde planında temizlik, bulunduğun mekânın temizliğidir. Mana planındaki temizlik ise kalbinin, gönlünün temizliğidir.

   Etrafını kirletmiyorsun, çevreni evini, barkını temiz tutuyorsan kirlenmiyorsun demektir. Çöpünü komşunun zarar görmeyeceği şekilde yerine koyarak gereğini yapıyorsan kirlenmiyorsun demektir. Kurban kesip sakatatlarını, çöplerini sağa sola, dereye, tepeye atmıyorsan onu insanların zara görmeyeceği şekilde toprağa koyuyor isen kirlenmiyorsun demektir. Siz bunu istediğiniz kadar çoğaltın.

    İnsanlara yalan konuşmuyor, insanları kandırmıyor, işinde hile yapmıyorsan kirlenmiyorsun demektir. İmajın ve algının ön plana çıktığı şu çağda bu işlerle insanı ve insanlığı aldatmıyorsan kirlenmiyorsun demektir. Menfaatin her şeyin önüne geçtiği bir zamanda, menfaatine yenik düşmüyorsan kirlenmiyorsun demektir. Duyguların aklının ve bildiklerinin önünde değilse, insanlara zararı dokunmak adına sen tertemiz bir insansın demektir.

Siz istediğiniz kadar hayatın içinden misallerinizi çoğaltabilirsiniz. Ama kendinize bakarak, kendinizi hesaba katarak, ben bütün bu kirliliklerin neresindeyim diyerek. Çünkü ruhu kirlenmiş insanın ve tabiatın bir daha vicdanı ayar tutmaz.

Az söz ve doğru sözle, büyük bir gayretle ve titizlikle kirlenmemek için ne dünyamızı, ne ukbamızı kirletmeyeceğiz.

 

  Bir başka yazıda buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz…


Bu haber toplam 274 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları