HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

Karın Bölgesi Yağlanması

21 Ocak 2022 Cuma Saat: 08:30

Kilo vermek isteyen veya ideal kilosunda olan bireylerin bile şikayet ettikleri konulardan biri karın bölgesindeki yağlardır. Karın bölgesinde yağlanma, insülin direnci, polikistik over sendromu, kalp hastalıkları, kolesterol, diyabet ve hipoglisemi gibi hastalıkların sebeplerindendir. Bu yüzden ciddiye alınması gereken bir konudur. Genel olarak hareketsiz yaşayan, egzersiz yapmayan ve spor yapmayan bireyler beslenmelerine dikkat etmediği takdirde yani yağlı yiyecekleri, paketli gıdaları, rafine şeker eklenmiş tatlıları fazla tükettiklerinde karın bölgesinde yağlanma görülmesi kaçınılmaz olacaktır.  Karın bölgesindeki yağlanma hareketsiz yaşam, yanlış beslenme alışkanlıklarının yanı sıra bazı hormon bozuklukları sonucunda da görülebilmektedir. Örneğin kadınlarda menopoz sonrası östrojen hormonunun seviyesinin düşmesi, insülin direnci, tiroit hormonlarının normal düzeyde olmaması gibi.

Karın Bölgesindeki Yağlardan Nasıl Kurtulabiliriz?

-Süt ve süt ürünleri tüketimini arttırın. Süt ve süt ürünleri, uzun süreli tokluk sağlar, kas yapımına yardımcı olur ve yağ yakımını destekler. Özellikle karın bölgesindeki yağlar için yoğurt tüketimi probiyotik içerdiğinden sindirimi kolaylaştırır. Yüksek kalsiyum içeriğinden dolayı yağ yakımına yardımcı olur.

-Protein tüketimini arttırın. Et, tavuk, balık, süt ürünleri, kurubaklagiller tüketmeye özen gösterin. Yapılan çalışmalarda protein tüketimi fazla olan bireylerin az proteinli beslenenlere göre karın çevresinin daha az olduğu bulunmuştur.

-Alkol tüketimini sınırlandırın. Yapılan birçok araştırmada alkol tüketiminin karın bölgesindeki yağlanmayı arttırdığı bulunmuştur. Karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak için alkol tüketiminin en aza indirilmesi gerekir.

- Rafine karbonhidrat ve rafine şeker tüketiminden uzak durun. Rafine şeker eklenmiş tatlılar, beyaz undan yapılmış pasta, börek, hamur işi gibi yiyecekler karın bölgesindeki yağları arttırır. Yapılan çalışmalarda fazla şeker tüketimimin yağlanmayı arttırdığı bulunmuştur.

- Yeşil çay için. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıcı etki göstermektedir. Egzersiz ile birlikte yağ yakımına yardımcı olacaktır.

- Egzersize günlük yaşantınıza yer verin. Yürüyüş yapmak, evde egzersiz yapmak gibi aktiviteler metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına kolaylık sağlar.

- Su tüketiminizi arttırın. Su içmek iştahı ve açlığı kontrol altına alır. Böylelikle su içerek daha az kalori almış olursunuz, metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz ve fazla yağlarınızdan kurtulursunuz.

Bu maddelerin sadece bir tanesini yapmak karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yeterli değildir. Bir yiyecekle yağ yakımı da mümkün değildir. Kısacası karın bölgenizdeki yağlarınızı eritmek için etkili tek bir besin yoktur. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek ve hayatınıza egzersiz katarak fazla yağlarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Tek tip beslenme, popüler kürler, diyetler gibi yöntemlerle sağlığınızı tehlikeye atmayın. Diyetisyen eşliğinde size en uygun sağlıklı bir beslenme düzeniyle karın bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz. Daha sağlıklı bir vücut için 0533 255 83 95 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.


Bu haber toplam 429 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları