HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

ÜZKÜRU MEVTÂKÜM BİL- HAYR

21 Ocak 2022 Cuma Saat: 08:30

Uzun yıllar, Ünye Kent Gazetesinde beraber çalıştığımız merhum Yaşar Karaduman arkadaşımızı ebediyete uğurlarken,  cenaze namazını kaldıran hoca efendi öyle sesleniyordu cemaate : " Üzküruuu   mevtâküm bil-hayr  !.." Yani:" Ölülerinizi hayır ile yâdediniz, anınız  !.."

Cemaat da buna karşılık ; "Allah rahmet eylesin !.." diyordu. Bizler de, içtenlikle bu dilekte bulunduk. Elbet ki, Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun.

       Yaşar Karaduman, Ünye Kent Ailesi'nin sarsılmaz temel taşlarından birisi idi. Bu aileye hem gönlünü vermiş hem de ömrünü vermişti. Bilgisayarının başından hiç kalkmadan yazıyor-çiziyor, plânlıyor ve en ideâl olacak sonuca varmak için var gücü ile çalışıyordu. Her kurumun, kuruluşun, iş yerinin belkemiği denilen elâmanları vardır. Bu insanlar, o iş yerinin "Olmazsa, olmazları"dır. O iş yeri, o kişi veya kişilerin sırtında durur. Yoklukları hemen belli olur. Sanıyorum, bizim Hacer Hanım ve Ali Beyler de bu boşluğu, çok ağır olarak hissediyorlardır. Allah kolaylık versin.

       Basın-yayın organları, halkı bilgilendirmrk- bilinçlendirmek için emek harcar, zaman harcar, can parçalar ve en güzel olana varmak için varını-yoğunu ortaya koyar. Ancak, emeğinin karşılığını alma noktasında, yeterli ilgi-alâkayı göremez. Atalarımız ne güzel söylemişler : "Mârifet, iltifata tabidir." Bizler toplum olarak, OKUMA ÖZÜRLÜ  bir toplumuz. Bu toplumsal problemimizi bir türlü çözemedik. Ağırlıklı olarak ailede çözülmesi gereken bir sorundur. Ama bizim aile kültürümüz henüz o noktaya ulaşamadı. Hızlı gelişmeler varsa da yeterli değildir. Ünye Kent Gazetemiz ve Canik Dergimiz, Ünye'miz için gerçekten birer değerdirler. Bu konuda Hacer Hanım ve Ali Öztürk Bey'leri kutluyorum ve kişisel şükranlarımı sunuyorum. Üzülerek belirteyim ki, arzu ettiğimiz okunma düzeyini yakalayabilmiş değiliz. Durumu müsait olan aileler abone olmalı ve evlerimize gazete ve dergiler girmelidir. Ünye halkının kültür düzeyi, emsâllerinden üstündür. Üzülerek belirteyim ki, okuma alışkanlığının seviyesi, kültür düzeyi ile uyumlu değildir. Haydi, biraz daha kayret,  diyorum.

 

       Yaşar Karaduman meslektaşımız, Ünye halkının okuma alışkanlığına hizmet ederek bu dünyadaki ömrünü bitirdi. Ahiret hayatının kendisi için hayırlı ve kolay olmasını diliyorum. Yakınlarına ve bütün sevenlerine  de bir defa daha başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Cenab-ı Hakk, cümlemizi sevdiği kullarına dahil eylesin.

 

       Saygı, sevgi ve selamlarımla. ..

 

         Ismail Sarı


Bu haber toplam 301 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları