HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

MUSA Ö. KIROĞLU

MUSA Ö. KIROĞLU

Başlamak önemli; bitirmek ise çok daha önemli

21 Ocak 2022 Cuma Saat: 08:30

Ünye’nin;

* 1 asırdır süregelen il olma mücadelesi…

* 35 yılı bulan Organize Sanayi Bölgesi mücadelesi…

* 25 yıldır devam eden üniversite mücadelesi…

* 19 yıldan bu yana dile getirilen Ünye Akkuş Niksar bölünmüş yol mücadelesi…

* 7 yıl önce başlayan konteynır limanı mücadelesi...

* Buna son yıllardaki Kültür Merkezi mücadelesini de eklersek, bu altı konu şehrimizin tarihindeki “müstesna!!!” yerini almaya devam ediyor.

Ancak 2021 yılındaki gelişmelere bağlı olarak bir farkla devam ediyor bu mücadelemiz.

Ne oldu 2021 yılında?

Ne olduğunu yukarıdaki sıralamaya göre anlatayım.

* Daha önce siyasilerin kendilerine malzeme yaptığı il konusu bu yıl ilk kez devlet tarafından dile getirildi. Devletin kurumu TÜİK il olmaya aday 25 ilçe içinde Ünye’yi de saydı.

* 2021 yılı içinde OSB’nin yeri belli oldu. Alt yapı ihalesi yapıldı. Alanda fabrikaların temeli atılmaya başlandı.

* Yine geçtiğimiz yıl içinde, Ünye’de üniversite yerleşkesi kurmak için aradığımız yerin kesin tahsisi yapıldı. Eski havaalanı yerinde Ünye Üniversitesi kurulmasının yolu açıldı.

* AK Parti 2002 yılında iktidar olduğunda ülkede bölünmüş yol seferberliği başlattı. 19 yıl sonra nihayet Ünye Akkuş Niksar yolu programa alındı.

* 2015 yılında Ordu Büyükşehir Ünye Limanının konteynır limanı olarak yapılması için karar alındı. 7 yıl sonra nihayet limanda çalışma başlatıldı.

* Bu ülkede 20-25 bin nüfuslu ilçelerde bile bulunan Kültür Merkezi 130 bin nüfuslu şehrimizde bir türlü olmamıştı. 2021 yılında nihayet bu merkezin de temeli atıldı.

Kısacası 2021 yılı bu 6 soruna el atılan, çözümü için işe başlanan yıl oldu. Bu az bir şey mi? Bilakis çok; hem de çok ama çok şey…

O yüzden ben daha önce de yazmıştım; 2021 yılı Ünye’nin milat yılı oldu.

Ama bir şey var… Başlandı başlanmasına da bundan sonrası ne olacak?

Tamam, ‘başlamak’ önemli…

Kaldı ki bu çalışmaları başlatan devlet… Devlet başlattığı ve kayda aldığı çalışmalarını yolda koymaz, bitirir.

Sözümüz yok, devletimiz bitirir bitirmesine de… Acaba ne zaman bitirir?

Şimdi sıra bu soruda?

Çünkü sıkıntı var.  Can sıkan sıkıntılar bunlar.

Nedir bu sıkıntılar, sayalım…

* Ünye’nin il konusunu ilk kez devlet dile getirdi. Şehirde heyecan dorukta… STK’lar harekete geçti… Konuyu Ankara’da takip etmek için çalışma başlatıldı. Ama Ünye Belediye Başkanı ile iktidar partisinin İlçe Başkanı konuya mesafeli…

* OSB’de alt yapı işinde sorun var. Yatırımcı firmalar dil veriyor, “Bu sorun tez zamanda çözülsün, işletmelerimizi kurmak istiyoruz.” diyor. 4-5 aydır soruna çözüm bulunamıyor.

* Üniversite alanında ODÜ sıkıntı yaratıyor. Arazi kirasını ödemiyor. Ünyelilerin yapmak istediği yeni bölüm binasına izin vermiyor. Siyasi irade “Dur bir dakika, ne oluyor orada?” demiyor.

* Ünye Akkuş Niksar güzergahında bölünmüş yol olmasa da mevcut yolun karayolları standartlarında yapılması için bütçeye konulan 372 milyon TL’lik ödenekten 2022 yılı için 1000 TL harcama yapılması kararı çıkıyor. Orta yerde “sus-pus” havası esiyor.

* Büyükşehir Belediyesi 2021 yılı içinde limanda çalışma başlattı. Ancak, çalışma devam etmiyor. Ne oldu, çalışma niye durdu? Bir açıklama yok.

* Kültür Sarayı’nın temeli atıldı. Sonra müteahhit tasını tarağını toplayıp gitti. 8-10 ay oldu Kültür Sarayı’nda çalışma yok.

Her Ünyeli gibi ben de endişe ediyorum. Bırak endişeyi korkuyorum.

“Başlanan işler ne olacak? Yapılmayacak mı?” endişe ve korkusu bunlar.

Tekrar ediyorum; “Başlamak önemli, ama bitirmek çok daha önemli.”

Bu yüzden diyorum ki, “Ey bu işleri başlatma başarısı gösteren siyasilerimiz, bürokratlarımız. Aman ne olur 2022 yılı boş geçmesin, çalışmalar devam etsin. Şu işler bir an önce bitsin.”

Son Kalem; Sait Kapıcıoğlu…

Geçen haftaki yazımda, Yaşar Karaduman’ın 1961 yılında yayına başlayan Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesi yazar kadrosundan gelen son kalem olduğuna işaret etmiş, vefatıyla bu son kalemi de kaybettiğimizi belirtmiştim.

Gazetemizin köşe yazarlarından Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu bir düzeltmede bulundu. Kendisin de Şirin Ünye Akkuş Sesi gazetesi yazar kadrosundan geldiğini belirtti.

Aslında ben bunu biliyordum, sanırım Yaşar Karaduman’ın ölümü üzerine üzerimde oluşan yoğun duygusallıktan olacak unutmuşum.

Değerli Büyüğümüz Sait Hocama bu hatırlatma için teşekkür ediyor, 1961 kuşağından gelen “Son Kalem” olarak saygılarımı sunuyor, sıhhat ve afiyetler diliyorum. 21 Ocak 2022

Kalın sağlıcakla…

 

 


Bu haber toplam 1.651 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları