HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

Çocuk Kitapları

22 Ocak 2022 Cumartesi Saat: 08:30

 

Cemalnur Sargut'un gerçek çocukluk anılarından derlenmiş "Bal Kız, Kırmızı Elbise" kitabının yazarı, Derya Edis, resimleyen ise N. Melis Eraydın, Genç Tuti , Nefes Yayınevi'nden çıkmış bu çocuk kitabı. Özveri, sabır ve mutluluğu nasıl keşfedebileceğimizin mesajlarını veriyor. İnsanın sevinince ve başkalarını sevindirince mutluluğun büyüdüğünü, sağlığımızın gülümsemek ve çevremizdekileri de gülümsemekten geçtiğini güzel bir hikaye ile anlatıyor. Çocuklara verilen bu güzel ve doğru mesajlar çok hoşuma gitti. 

 

"Güneş Anne ve Çiçek Kız"ın yazarı Mümine Yıldız, Devina Gunawan resimlemiş. En büyük ve güzel şeylerin, en küçük ve değersiz görülen ayrıntılarda gizli olduğunu hatırlatan gönülden bir hikaye. Çiçek Kız'ın Güneş Annesi ile altı yaşına geldiğinde büyük şeyler yapmaya gitmesini anlatıyor. Çiçek Kız için büyük şeyler, denizin altından hazine çıkarmak, sihirli değnekle bir tohumu ormana çevirmek, pelerin takıp yıldızlara uçmaktı. Ancak küçük iyiliklerin, güler yüz, tatlı dilin, kedileri beslemenin, yaşlı komşu teyzenin kapısına ekmek bırakmanın da büyük şeyler olduğunu öğreniyor annesinden Güneş Kız. 

 

"Kiraz Çekirdeği" de Mümine Yıldız'ın kaleminden çıkan bir hikaye, resimleyen ise Cansu Dinç. Annesi ile pazara giden Ayşe'nin kiraz alıp eve gelmesi ile başlayan hikaye, yediği kirazın çekirdeğinin Çekirdek Lili'nin ve Ayşe'nin hikayesi. Mevsimler geçip de ilgi, sevgi, özen ve sabrederek bir çekirdekten vakti geldiğinde fidana dönüşme hikayesi.

 

Bizler çocuklarımızı yetiştirirken onlara verebileceğimiz en büyük hediyenin, iyi insan olmanın önemini anlamaları olduğunu düşünüyorum. Yardımlaşmanın, güler yüzün, iyi yürekli olmanın, dürüstlüğün, sabrın, çalışkanlığın erdemleri ile büyütmeliyiz çocuklarımızı. Bu vasıflarda yetişen çocuk da ileride harika yetişkinler olur.

 

"Uyuyor musun?" Şermin Yaşar'ın kaleme aldığı Oya Diker'in resimlediği bir Çocuk Kitabı. Üç tilki kardeşin anne ve babalarını gözleri kapalı görünce uyuduklarını düşünmesi aslında onların hayal kurduklarını söylemeleri üzerine kurdukları hayalleri anlatıyor.  Tilki Masalları üç kitaplık bir seri. 

 

"Çok Hayal Kuran Çocuk" kitabı da Şermin Yaşar'ın bir hikayesi. Anne babaların çocukları ile yapabileceği bir çok etkinlik ve oynayabileceği oyunlara ilham veriyor. Hayal kurmanın, çocuklarla sohbet etmenin ve etkinliklerle çocuklarla birlikte vakit geçirmenin yollarını gösteriyor. 

 

Yeğenlerim için aldığım bu kitapları önce ben okudum.  Çocuk kitapları okumak ne güzelmiş, unutmuşum. Benim çocuklar küçükken birlikte kitap okumayı çok severdim, konuşarak, anlatarak, hayal kurarak. Onların sağlıklı yetişmesi, hayal dünyaları ve ruhsal durumları çocukluktan şekilleniyor. 

 

İyi okumalar...


Bu haber toplam 329 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları