HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

5 Dakikada 5 Taş

24 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 08:30

Anadolumuzun birçok yöresinde olduğu gibi Ünyemizin de zengin kültürünün bir parçası olan birçok çocuk oyunu vardır. Saklambaç, uzun eşek, topaç ve BEŞTAŞ oyunu en bilinenleridir. Artık sokakta oyun oynamak yerine evde durmak zorunda kalan yeni kuşak çocuklar için tarif etmek gerekirse BEŞTAŞ oyununda taşlar, bir avucun içine hepsinin sığabileceği kadar küçük olmalıdır.

Kurayla belirlenen birinci kişi oynamaya başlar. Taşlardan birini eline alır, havaya doğru atar, o havada iken diğer taşlardan birini eline alıp havadaki taşı tutması gerekir, tabi bunu yaparken seri olması gerekmektedir.

Oyun esnasında, oyuncu taşı düşürürse veya yerdeki taşı alamazsa oyundan çıkar ve oyun oynama sırası diğer oyuncuya geçer. Taşları önce birer birer, sonra ikişer, üçer ve dörderli gruplar halinde toplar ve bir sonraki aşamaya geçer.

Oyuncular yere oturarak oynarlar bu oyunu.

Ben bu oyunu bilen oynayan son kuşaklardan Y kuşağı çocuklardanım. Bizden önceki ve daha önceki Ünyeli çocuklar çok daha fazla oynarlarmış bu oyunu. Örnekse bölgemizin yetiştirdiği önemli siyasi figürlerden Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ. Ordu Milletvekili adaylığı sırasında Ortaçarşı’da topaç çevirecek kadar hakimdir memleket oyunlarına. Öyle ki belki de çocukluğunda yaptığı Ünye ziyaretlerinde oynadığı beştaş oyunu ilham vermiştir Başbakan Yardımcısı olduğu 2015 yılında milletvekili adayı olduğu memleketi Ordu’da yapılacak 5 mega projeyi kamuoyuna duyurmasına. Çocukluk döneminin, insanın hayatı boyunca verdiği kararlarda etkisi olduğunu anlatan bir kaç pedagog ruh bilimci yazısı hatırlıyorum.

5 mega proje adıyla kente yapılacak hızlı tren, raylı sistem, konteyner limanı, yaylalara teleferik ve Karadeniz Akdeniz ulaşım yolunu birbirine bağlayan demiryolu hattı yatırımlarının tanıtımını yaptığı toplantıdan sonra 7 yılda yaşananlar bu ihtimali de doğrulamıyor değil.

Şöyle ki;

5 Mega proje 5 taş olsun.

Projeler “ Mega “ da olsa avucumuza sığdığını farz edelim.

Projelerden birini elimize alalım, havaya doğru atıp, o havada iken diğer projelerden  birini elimize alıp havadaki projeyi tutmaya çalışalım bu kamuoyuna duyurma aşaması  olsun ve artık tüm taşlar elimizde. İkinci kısımda projelerden kamuoyu tarafından ilk seçilmiş olan dışında kalanları, köprü yaptığımız parmakların arasından geçirelim. Bu da milletvekili olarak seçilme aşaması olsun. Üçüncü ve son evre projelerin tümünü havaya atıp elinin tersiy­le tutup ve bunları da fırlatılıp bu kez avuçla yakalamak olacaktır.

 

Avucumuzda ne kadar proje varsa o kadar sayı kazanacağız.

5 dakikada 5 taş oyunu tarifi ve 5 Mega projeden elde kalanların tamamı bu kadardır.

7 yılın ardından elimizin üzerinde kalan yarım çakıl taşı belki de OBB ‘nin takip ettiğini söylediği konteyner limanıdır ne dersiniz?

 

Hızlı tren,

Raylı sistem,

Konteynır limanı,

Yaylara teleferik,

Karadeniz Akdeniz ulaşım yolunu birbirine bağlayan demiryolu hattı avucumuzdan düştü mü sizce?

 

Gurbetten hasretle…


Bu haber toplam 497 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları