HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

2. Yaşar Kaptan’a Veda!

24 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 16:40

Ünye ve Karadeniz’in denizci efsanesi 1. Yaşar Kaptan’ın yeğeni 2. Yaşar Kaptan’ı kaybettik. Çalıştığı Ünye Kent Gazetesi ve ailesi ile Ünyelilere baş sağlığıyla sabırlar diliyorum. O tıpkı amcası 1. Yaşar Kaptan ve babası gibi şerefli, insanlığı ve halk adamlığı ile sessiz ve yalnız olarak yaşama veda etti.

Ünye Kent Gazetesi’ndeki yazarlığına halkın çıkarları için vakarla devam etti. Ünye tarihine, toplumuna fener oldu. Kimseye yârendelik yapmadı. Alın teriyle yaşamını sürdürdü. Ünyegillerce sevildi; sayıldı.

Çok sevdiği dedesinin öykülerini gözü parlayarak coşku ile dinlerdi. Çocuk yaşta dedesinin fındığını bahçeden taşırken, eşeğin inatla yürümemesi, yükün yıkılmasına rağmen harmana ulaştırırdı. Dedesinin O’na topal koyunu kurbanlık almasına bile mizah ile yaklaşırdı.

Yirmi yaşındayken yeni kurulan “Şirin Ünye-Akkuş’un Sesi” Gazetesinde mürettip olarak çalışmaya başladı. Sene 1964, gazetenin ilk beş yazarından biri oldu. Bu yazarlardan biri bendim, diğerleri; Tahsin Kadıoğlu, Hayri Altuntaş, Yüksel Şen.

Samsun’dan getirilen mürettip Kör Selahattin’i çok severdin. Ben onunla Samsun’daki matbaa da önceden çalışmıştım. Kör Selahattin karanlık bir adamdı. Aynı lakabı sevdiğin Ünye Kent Muhabiri Ömer’e taktın; “Karanlık Ömer”. Aslında sevgi ifadesiyle parlak kalpli Ömer’e…

İlk beş köşe yazarları birer birer ebedi hayata göçtü. Bu yazarların son halkası olarak bir tek ben kaldım.

Elli sekiz yıllık köşe yazarlığı öyküsü ile yaşamının son gününe kadar Ünye Kent Gazetesi’nde yazdın; gazete ailesine abilik yaptın.

Ben 1958 yılında Haydarpaşa Lisesi’ne tahta bavulla Yaşar Kaptanın motorunun fındık çuvalları üzerinde yola çıkarken, benimle olmuştun. Giresun vapurunun 3. mevkisinde 16 kişilik koğuşta yatağımı birlikte yapmıştık. Vedalaşırken kucaklaştık, ağlaştık. Tıpkı son yolculuğuna uğurlar gibi.

Türk – Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri efsanesini sen yarattın. Birlikte dernek kurduk. Anıtı bin bir güçlükle yarattık. Çok gururlandığını gözlerinden okurdum. Bu eserdeki ismin ebediyen yaşayacaktır.

Son olarak Türk-Japon Kültür Merkezi yapımı için uğraş veriyorduk. Nihayet inşaatına başkanlarından söz aldık. Ünye’ye uluslararası bir pencere daha açılacak. Ama sen temelinin atılmasını beklemedin. Herhalde ‘Nasılsa yapılacak’ dedin. Şimdi bu merkezde de yaşayacaksın.  

Yoldaş arkadaşım! Ünye yararına olan tüm işlerde beraber olduk. Amcan 1. Yaşar Kaptan’a, sevgili babana, annene ve Rabbimize koştun. Allah’ın sizleri Rıdvan Cenneti’nde misafir etmesine duacıyız. Sizler fani dünyadan göçtünüz ama eserlerinizle sevgi ve saygınızla Ünyegillerle yaşıyorsunuz.

Emanet ettiğin gazetecilik felsefenin sancağı Ünye Kent Gazetesi ailesi ile dalgalanıyor; Rahat uyu…


Bu haber toplam 460 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları