HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

BİR ÜNYE OZANI/AŞIĞI İHSAN KOCAGÖZ…

27 Ocak 2022 Perşembe Saat: 08:30

İlk olarak Ünye Kent Gazetesi’nde, 3 Mayıs 2020 tarihinde basın hayatına “ıngaa!” diyen MİZAH-KÜLTÜR TÜKKÂNINIZ “İKSAN ABİNİN YERİ” olarak 200. Sayıya ulaştık biliisuuz… (Maaşallah Tebarekallah, nazar değmesin İnşaallah..)

Hiçbir maddi beklentisi olmadan %100 amatör olarak büyük bir aşkla çıkardığımız, “mizah-kültür dergisi” ruhunda ve içeriğindeki bu sayfanın ara vermeden 200 Sayı çıkabilmesi yerel basında bir rekor.

Ama, tabii ki Ünye’nin güzel çocuğu, bir Ünye aşığı/ozanı İhsan Kocagöz kardeşim olmasaydı olmazdı kesinlikle bu proje…

PEKİİİ.. İHSAN KOCAGÖZ KİM U ZAMAN?

BU SORUYA ASLAN YANİ İKSAN ABİ YANİ İHSAN KOCAGÖZ, CEVAP VERSİN;

“1969 yılında Ünye’de dünyaya geldim. Ortaokul yıllarında güzel resim çizerdim. Mizahı çok sevmem bu resim olayını karikatüre dönüşmesine vesile oldu. Ünye’deki, mahallemdeki güzel ve seyürlü insanlarla maceralarım mizahımı besledi, sanatımın odak noktası oldu.

İlk karikatürüm 1984 yılında “Tercüman Çocuk” dergisinde yayımlandı. Ünye Lisesi birinci sınıfına kadar okumam yeterli oldu(!) Fazlasına gerek duymadım. (Şaka şaka… Maalesef mecburiyetten…)

Beni dört gözle bekleyen(!) İstanbul’a, 1984 yılında, 15 yaşımda, Tarlabaşı’nın arka sokaklarındaki bir lokantada bulaşıkçı olarak kapağı attım!

BİRÇOK İŞ DALINDA ÇALIŞTIM.

İstanbul’un çilesini, kahrını çook fena “çektim”. İkinci karikatürüm 1985 yılında “Çarşaf” dergisinde yayımlandı.

Sonrasında “GIRGIR”, “Limon” ve “Fırt” gibi mizah dergilerinde birçok karikatürüm yayımlandı. Oğuz Aral’la tanıştım, karikatürlerime yorumlarını aldım. Çarşaf Karikatür Okulu’nda Raşit Yakalı’nın talebesi oldum.

1986 -1988 yılları arasında Ali Recan önderliğindeki “Yüzbaşı Volkan” adlı süreli çizgi romanın çizim ekibinde yer aldım. Askerlik sonrası, 1990 yılının sonlarında “GIRGIR” dergisinde bir süre çalıştım.

2000'li yılların başlarında ulusal ve uluslararası birçok karikatür yarışmasına katıldım. Bu yarışmalardan 15 ödülüm bulunmakta.

En son, Bilim İlaç’ta 22 sene çalışarak emekli oldum ve hasretiyle yanıp tutuştuğum Ünyeme ‘hepdenek’ gavuştum! Geri kalan hayatımı Ünye’de sürdüreceğim İnşallah.

(Bu aralar, “mecbûrî” olarak bir süre daha İstanbul’da yaşamak “zorunda” olsak da...)

Memleketim Ünye’de bir gazetede mizah yapmayı hep hayâl etmiştim… Mahalle arkadaşım İsmail sayesinde, birlikte 200 sayıdır bu hayâli gerçekleştiriyoruz bize destek veren birçok güzel insanla!

Yani; yazmaya ve çizmeye devam!”

DELÜMÜŞ LAN BU UŞAK!

İhsan, neredeyse doğduğu dakikadan itibaren yaşadığı bütün anları-anıları hatırlamasaydı ve o anı-hikâyelerin içindeki mahalle arkadaşlarının bile; “Annüüym! Delümüş ya lan bu uşak! Nerden de haturlii u gada ayrıntıyı!?”  dedükleri gibi, o anıları bütün ince detaylarıyla kaleme alıp sosyal medyada bizlerle paylaşmasaydı, İsmail de yıllar sonra çocukluk arkadaşı Aslan’ı yani İksan abiyi oralardan tekrar bulmasaydı, doğmazdı bu sayfa!

Üstelik “Mizah ve vefa dolu insanlara sahip” Ünye’nin, en canlı, en hareketli mahallelerinden olan 70’li yıllarının Hamidiye Mahallesi’ndeki efsane renkli ve sıkı dostluklarla örülü çocukluğu olmasaydı da bu sayfa doğmazdı…

Üstelik; İhsan’ın güzel ve samimi yüreği, düzeyli mizah yapma titizliği olmasaydı; İsmail de yıllar sonra onun hikâye tadındaki yazılı-çizili anılarından, üslubundan ve samimiyetinden etkilenmeyecek ve üzerine kâbus gibi çöküp, onun aklını “bi pancar çorbası-mısır ekmeği, bi hamsi tavayla” çelemeyecek ve “İKSAN ABİNİN YERİ” hiç olmayacaktı!  

GÜZEL İNSAN İHSAN KARDEŞİME VE BÜTÜN EMEĞİ GEÇENLERE SONSUZ TEŞEKKÜRLER…

Daha sonra aramıza katılan birçok mizah-kültür sever dostumuzla köşemiz 200 sayıdır amatör amatör çıkıyor… Allah bizlere ömür verdikçe de çıkar İnşallah…

Kendi gerçek-yaşanmış hayat hikâyelerini yazan-çizen İhsan Kocagöz ve o hikâyeleri, bir hikâye anlatıcısı olarak kendi yüreğinden geçirerek “İKSAN ABİNİN YERİ”nde sizlere anlatan bencileyin Canbula İsmail, İhsan kardeşime, emek veren onlarca sanatçımıza, gazetemize, onun müstesna ekibine ve okuyucularınıza çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

Artık köşemizin klasiği haline gelen sözlerle bitirelim sohbetimizi; MİNİK DE OLSA BİR GÜLÜMSEMENİZE TALİBİZ EFENDİM, BİZ HER PAZARTESİ VE CUMA ÜNYE KENT 8. SAYFADAYIZ,

BEKLERİZ!

*******************

MİZAH-KÜLTÜR SAYFAMIZIN BÜTÜN ARŞİVİNE, GAZETEMİZİN İNTERNET SAYFASI www.unyekent.com “MİZAH” BÖLÜMÜNDEN BİR TIK’LA ULAŞABİLİRSİNİZ..

BUYRİİİN! http://www.unyekent.com/haberler/44-mizah.html

 

 


Bu haber toplam 336 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları